ארגוניט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ארגוניט
Aragonite.jpg
תכונות המינרל
הרכב כימי CaCO3
מערך קריסטלוגרפי אורתורומבי
צורת הגביש הארגוניט מופיע במגוון רב של צורות :מנסרות משושה, מסיבי, סיבי, דמוי עץ ועוד.
צבע חסר צבע עד לבן. לעיתים, בשל זיהומים הוא מופיע עם גוונים קלים של צהוב, כתום, אדום, חום, ירוק, ואפילו כחול.
ברק זגוגי עד אדמתי.
שקיפות שקוף עד שקוף למחצה.
פצילות מושלמת בכיוון אחד.
שבירה דמוית קונכייה.
קשיות 4-3.5 בסולם מוס
משקל סגולי 2.9
שרטוט לבן
מינרלים נלווים קוורץ, בריט, גופרית, סלסטיט, גבס ומינרלים קרבונטיים אחרים.
ארגוניט

ארגוניט (נקרא על שם המקום בו זוהה לראשונה, אראגון בספרד) הוא מינרל קרבונטי הבנוי מסידן פחמתי (CaCO3), והוא פולימורף של קלציט. לשניהם מבנה כימי זהה אך מבנה גבישי שונה. הארגוניט הוא צורה בלתי יציבה של סידן פחמתי, והוא מותמר לקלציט בטמפרטורה של 470°C. אפילו בטמפרטורה רגילה ובלחץ סטנדרטי הופך הארגוניט תוך 107 עד 108 שנים לקלציט. משום כך ניתן לעיתים למצוא קלציט שהוא פסאודומורף (המתחפש לצורה של מישהו אחר) של ארגוניט שבתהליך ההתמרה קיבל את צורת הגביש שהחליף. במגע עם חומצת מלח דלילה מגיב הארגוניט בתסיסה ובפליטת גז פחמן דו-חמצני.

מששת ימי בראשית המינרל יכול להופיע בצורת עמודים או סיבים ולעיתים הארגוניט מתפצל ויוצרת ענפים דמויי זקיפים המכונה flos-ferri (פרחי ברזל) כינוי שניתן לתצורה בשל העובדה שנתגלתה בסמוך למכרות ברזל בקרינתיה. בסלובקיה מצויה מערה טבעית (Ochtinská aragonitová jaskyňa) שנבראה בששת ימי בראשית בתוך ארגוניט. בארצות הברית מוצאים את התצורה הזקיפית של ארגוניט במערת קרלסבד.

ארגוניט נוצר בידי שמים כמעט בכל הקונכיות של רכיכות ימיים, כמו גם בימים ובמערות כמשקע אנאורגני. השכבה המבריקה שיש לצדפות של המאובנים הקרויים אמוניטים עשויה ארגוניט, והיא המקור לחומר הססגוני הקרוי אמוליט. אמוליט הוא בעיקר ארגוניט בתוספת מעט זיהומים ההופכים אותו לססגוני ויקר ערך כאבן חן. "שוהם מקסיקני" הוא כינוי לתצורת משקע של ארגוניט שהיא דמוית שיש והמשמשת לגילוף ולמטרות קישוט.

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0