ארמיית הפאנצר הראשונה (ורמאכט)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ארמיית הפאנצר הראשונה
סמל הארמייה
סמל הארמייה
פרטים
מדינה גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית גרמניה הנאצית
שיוך ורמאכטורמאכט ורמאכט
סוג ארמייה
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 16 בנובמבר 19408 במאי 1945 (4 שנים ו־24 שבועות)
מלחמות

מלחמת העולם השנייה

המערכה בבלקנים
מבצע ברברוסה
קרב אומן
קרב חרקוב השני
קרב חרקוב השלישי
פיקוד
מפקדים מפקדים

ארמיית הפאנצר הראשונהגרמנית: Panzerarmee .1) הייתה ארמייה בצבא גרמניה הנאצית. הארמייה שירתה החל מה-16 בנובמבר 1940 לאורך כל שנות המלחמה, עד שפורקה ב-8 במאי 1945. הארמייה הוקמה ראשית בתור קבוצת פאנצר קלייסט (פאנצרגרופה פון קלייסט), כאשר מפקדה הראשון היה אוואלד פון קלייסט.

היסטוריה

ב-5 במרץ 1940 הוקמה קבוצת הפאנצר קלייסט, על בסיס הקורפוס ה-22 בפיקודו של אוואלד פון קלייסט. קבוצת הפאנצר לחמה במהלך המערכה על צרפת, כשהיא כוללת את הקורפוסים הממונעים ה-14, ה-19 וה-41, וצלחה את נהר המז והגיעה עד לתעלת למאנש. בשלב השני לחמה הארמייה כנגד הצרפתים, כשהיא כוללת את הקורפוסים הממונעים ה-14 וה-16. ב-16 בנובמבר 1940, שונה שמה לקבוצת הפאנצר הראשונה. קבוצת הפאנצר שירתה בחודשיה הראשונים בצרפת הכבושה, עד אשר נשלחה באפריל 1941 להשתתף כחלק מהארמייה השנייה בפלישה ליוגוסלביה, שם זכתה בהצלחות אל מול הארמיות היוגוסלביות החמישית והשישית.
במהלך מבצע ברברוסה ביוני 1941, הוצבה קבוצת הפאנצר תחת פיקוד קבוצת ארמיות דרום, ומילאה תפקיד מרכזי בכיבוש אוקראינה על ידי הצבא הגרמני, ובין השאר השתתפה הארמייה בלחימה בקרב ברודי. ב-6 באוקטובר 1941, לאחר קרב קייב, שונה שמה של קבוצת הפאנצר לארמיית הפאנצר הראשונה, תחת פיקודו של פון קלייסט. בינואר 1942, נוצרה 'קבוצת הארמיות קלייסט' אשר כללה את ארמיית הפאנצר הראשונה והארמייה ה-17, קבוצת הארמיות פורקה במאי של אותה השנה לאחר השתתפותה בלחימה בקרב חרקוב השני.
בסוף יולי 1942 סופחה ארמיית הפאנצר הראשונה לקבוצת ארמיות חדשה בשם קבוצת ארמיות A בפיקודו של וילהלם ליסט, ובמסגרת מתקפת הקיץ של הצבא הגרמני בחזית הדרום (מבצע כחול) מילאה תפקיד מרכזי בהתקדמות המהירה של קבוצת הארמיות לעבר אזור הקווקז. בספטמבר 1942, לאחר שנבלמה התקדמות קבוצת הארמיות על ידי ההתנגדות הסובייטית הגוברת ותנאי הקרקע הקשים בהרי הקווקז, היטלר הדיח את ליסט מהפיקוד על קבוצת הארמיות ופיקד עליה באופן ישיר לפרק זמן קצר, עד שהעניק את הפיקוד לקלייסט.

בסוף 1942 ותחילת 1943, כתוצאה ממתקפת הנגד המוצלחת של הצבא הסובייטי באזור סטלינגרד ולאחר מכן באזור הדון, נאלצה הארמייה לסגת במהירות מאזור הקווקז יחד עם שאר כוחות קבוצת ארמיות A, כדי להימנע מכיתור. בינואר 1943 סופחה הארמייה ל"קבוצת ארמיות דון" תחת פיקודו של אריך פון מאנשטיין, והצליחה להאט את התקדמות הצבא הסובייטי ולמנוע ממנו לסגור את "פירצת רוסטוב" . מאוחר יותר הארמייה עברה לפיקוד קבוצת ארמיות דרום. בשנים 19431945 המשיכה ארמיית הפאנצר הראשונה לשרת בחזית המזרחית, וניהלה שורה של קרבות מיגננה, חלקם מוצלחים ביותר, נגד ההתקדמות הצבא האדום בחלק הדרומי של זירת הלחימה.

מפקדים

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0