אדולף היטלר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף היטלר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אדולף היטלר
Adolf Hitler
Bundesarchiv Bild 183-H1216-0500-002, Adolf Hitler.jpg
אדולף היטלר בגיל 49, 1938
לידה 20 באפריל 1889
בראונאו אם אין, אוסטרו-הונגריה
פטירה 30 באפריל 1945 (בגיל 56)
ברלין, גרמניה
מדינה אוסטריה
גרמניה
מפלגה המפלגה הנאצית
בת זוג אווה בראון
(29–30 באפריל 1945)
פיהרר גרמניה
2 באוגוסט 193430 באפריל 1945
(10 שנים)
סגן רודולף הס (1933–1941)
רייכסקנצלר של גרמניה
30 בינואר 193330 באפריל 1945
(12 שנים)
סגן פרנץ פון פאפן (1933–1934)
העמדה פונתה
תחת נשיא גרמניה פאול פון הינדנבורג (עד 1934)
מנהיג המפלגה הנאצית
29 ביוני 192130 באפריל 1945
(23 שנים)

אדולף היטלרגרמנית: Adolf Hitler‏; 20 באפריל 188930 באפריל 1945) היה הקנצלר והפיהרר של גרמניה הנאצית בשנים 1933‏-1945, וכן מנהיג המפלגה הנאצית משנת 1920 ועד להתאבדותו בפיהררבונקר בברלין.

היטלר חולל את מלחמת העולם השנייה, היה אחראי להשמדתם השיטתית והמאורגנת של למעלה משישה מיליון יהודים בשואה, על פי תכנית הפתרון הסופי שהגה וביצע, וכן להשמדתם של מיליוני לא-יהודים ולחורבן של מדינות רבות באירופה. הפשעים נגד האנושות ופשעי המלחמה שביצע היטלר היו ביטוי לאידאולוגיה גזענית ואנטישמית, המתבטאת בין היתר בספרו "מיין קמפף".

כצעיר הזדמן לאספה של "מפלגת הפועלים הגרמנית", מפלגה זעירה שרעיונותיה מצאו חן בעיניו, ועל ידי כשרונו הרטורי הפך בהמשך לראשה. לאחר מאסרו בגין הפוטש במרתף הבירה, ממנו שוחרר לאחר שמונה חודשים, מצא היטלר שהמפלגה התפוררה, והוא בנה אותה מחדש כמפלגה הנאצית. על רקע המשבר הכלכלי העולמי שפגע קשות ברפובליקה הגרמנית, צברה המפלגה הנאצית כוח ועוצמה, וזו הגיעה לשיאה כשב-1933 מונה היטלר לקאנצלר גרמניה, ועם מותו של הנשיא הינדנבורג הפך לשליטה הבלעדי. הפיהרר.

היטלר נחשב למנהיג מוצלח מאוד בחינה מדינית, הוא רומם את גרמניה מהמקום השפל שהייתה אחרי מלחמת העולם הראשונה והפך אותה למכונת מלחמה בעוצמה חסרת תקדים, היטלר לא הנהיג שילטון דמוקרטי אבל העם לא התנגד לכך באופן מובהק, שערי גרמניה היו פתוחים לתיירים תמיד והאולימפיאדה העולמית של 1938 התארחה בגרמניה. היטלר סיפח את אוסטריה, פירק את צ'כוסלובקיה, ופתח במלחמת העולם השנייה בתקיפתו את פולין. בשיא כוחה, בהזירה האירופית: 1941-1939 כבשה גרמניה הנאצית כמעט את כל אירופה. כשבעלות הברית גברו עליה ופלשו לשטחה, שלל היטלר כל אפשרות לכניעה, בהתאם לעקרון "ניצחון או חורבן". הוא האשים את הצבא, את האס אס ואת העם הגרמני בתבוסה, והורה על החרבת ארצו עד היסוד. עם כיבוש ברלין התאבדו היטלר ובת זוגו אווה בראון בפיהררבונקר[1].

היטלר נחשב לגדול הפושעים נגד האנושות בכל הזמנים, היטלר טבח בשישה מיליון חפים מפשע רק בשל היותם יהודים, והרעיב ועינה את כל האומות הסלאביות ללא רחמים במסגרת הרייסנקאמפף בשל מעמדם הנחות על פי תורת הגזע שלו, וכל המלחמות שפתח בהם היו ללא שום הצדקה אלא מתוך תאוות כיבוש בלבד. היטלר אחראי באופן ישיר למותם של 67 מיליון בני אדם ולחורבן ישיר של רוב העולם המפותח. הוא מימש באופן המלא ביותר את משנתו שראתה בבני האדם חיות שהחזק נועד לשרוד והחלש נועד למות ללא שום מקום לצדק או למוסר, והתמסר באופן שיטתי וחסר רחמים להשמדת האומה ש"הביאה לעולם את המצפון את המוסר ואת הצדק האנושי" - האומה היהודית.

מוצאו

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מוצאו של אדולף היטלר

אביו של היטלר, אַלוֹיס (Alois), נולד ב-1837 למריה אנה שִׁיקֶלְגְרוּבֶּר (Schicklgruber). בהיותו בן חמש נישאה אמו ליוהאן גאורג הִידְלֶר (Hiedler), ועם מותה, חמש שנים אחרי כן, עבר אלויס לחזקת אחיו של יוהאן גאורג, יוהאן נפומוק הידלר.

בגיל צעיר קץ אלויס בחיי החווה שבה גדל ועבר לווינה. הוא עבד זמן מה כשוליה אצל סנדלר. מאוחר יותר, הצליח להתמנות לפקיד מכס בשירות הציבורי האוסטרי, מינוי שנחשב אז משאת־נפש. עם הזמן התקדם אלויס בעבודתו עד לדרגת מפקח, ובשנת 1875 הפך לעוזר מפקח ראשי במכס באזור מגוריו, הדרגה הגבוהה ביותר הזמינה לאדם בעל השכלת בית-ספר יסודי.

אלויס נישא פעמיים — נישואים שבעקבותיהם נולדו לנשותיו שני ילדים (אנגלה ואלויס הבן) ובשנת 1885, כאשר היה בן 48, נישא בפעם השלישית, לקלרה פלצל, אחייניתו, קלרה ילדה לו חמישה בנים. שלושה מהם מתו בינקותם. הרביעי, הראשון ששרד, היה אדולף.

ילדותו ונערותו

אדולף היטלר כפעוט, מוערך: 1889–1890

היטלר נולד ב-20 באפריל 1889 בעיירה האוסטרית הקטנה בראונאו אם אין (בראונאו שעל נהר אין - Braunau am Inn), שהייתה אז חלק מאוסטרו-הונגריה (אוסטריה עילית כיום), סמוך לגבול באווריה שבגרמניה. מאוחר יותר כתב היטלר בספרו מיין קאמפף כי היה זה סמלי בעיניו שמוצאו יהיה בין גרמניה לקיסרות האוסטרו-הונגרית - שני הארצות שביניהם התחלק רוב הגזע הארי. וזאת מפני שהוא נועד, לטענתו, לאחד את הגזע הארי לקיסרות אדירה אחת.

היטלר גדל בבית טיפוסי של המעמד הבינוני. אמו, שאיבדה ארבעה מילדיה בילדותם, פינקה ביתר שאת את אדולף ופאולה, שני הילדים ששרדו. אבל אלויס, אביו, היה אדם נוקשה, נטול חמלה וקצר רוח, וחובב עישון ושתייה, שסלד מהשהות בבית עם הילדים והעדיף, במקום זאת, לעסוק בתחביבו כוורנות. או בשתיית בירה עם ידידיו.

בשנת 1895 החל אדולף היטלר בן השש ללמוד בבית הספר היסודי. באותה שנה פרש אביו בן ה58 לפנסיה, ושהותו המתמדת בבית השפיעה מאוד על חייו של אדולף הצעיר, שספג מאביו מהלומות באופן יומיומי. המתח בין האב ובנו גבר עוד עם מותו של אחיו, אדמונד, כאשר בכך נותר אדולף הבן היחיד במשפחה ומוקד שאיפותיו של האב, שרצה כי בנו ימשיך את דרכו כפקיד אפור בשרות הממשלתי, תכנית שהיטלר תיעב, הוא רצה תפקיד עם יותר שאר-נפש ולא עבודה בירוקרטית אפורה. אך ב-3 בינואר 1903, כאשר היה אדולף היטלר כמעט בן 14, מת אביו אלויס במפתיע מדימום בריאות.

בשנים 19001905 למד היטלר בחטיבת הבניים המקומית, בכך הסתיימה השכלתו הלימודית.

בשנת 1907 החליט היטלר לנסות להתקבל ללימודים באקדמיה לאמנות בווינה. באותה עת אמו חלתה בסרטן החזה ועברה ניתוח כריתת שד, היטלר, שחיבב את אימו מאוד, טיפל בה בנאמנות, אך המשיך בהכנותיו להתקבל לאקדמיה. היטלר קיבל כספים בירושה מדודתו ונסע לווינה לבחינות. ונדחה בנימוק כי אין לו כישרון ציור של ממש, וכי הייעוד החלופי האפשרי עבורו הוא בתחום האדריכלות. מסלול זה היה חסום בפני היטלר שכן לא השלים את לימודיו התיכוניים ולכן לא היה יכול להתקבל ללימודים בבית־הספר להנדסת בניין. היטלר, שהרבה להתרברב קודם לכן בעתידו כיוצר, לא סיפר על כשלונו לקרובי משפחתו, ונמנע מאזכור אי־קבלתו אף בפני חברו הטוב דאז אוגוסט קוביצק.

היטלר שב לביתו, לטפל באמו הגוועת ונועץ ברופא, יהודי בשם אדוארד בלוך, שהמליץ על טיפול דרסטי - הזרקת חומר בשם אידופורם ישירות לאזורים שנפגעו מהסרטן. היטלר מעולם לא נטר טינה לבלוך ואף כינה אותו "יהודי אציל."

ב-21 בדצמבר 1907 מתה אימו קלרה, והוא עבר להתגורר בווינה יחד עם ידידו אוגוסט קוביצק. היטלר המשיך באורח החיים הבוהמייני שסיגל לעצמו מאז סים את לימודיו בבית־הספר התיכון. קוביצק תיאר אותו כציפור לילה. הוא היה ישן עד הצהריים, יוצא לטיולי הליכה בעיר, ואז נשאר ער עד השעות הקטנות של הלילה, כשהוא מלהיב את עצמו ואת קוביצק בתיאורים נלהבים של העתיד הגדול המצפה לשניהם, הוא הרבה לדבר על אדריכלות ועל המוזיקה של ריכארד ואגנר שאהב מאד. וכנראה אפילו לא ניסה למצוא עבודה. ביום היה מתלבש כאמן, ובלילה התלבש כג'נטלמן צעיר שעיתותיו בידו. לעיתים קרובות נהג לבלות באופרה, ובמיוחד באלו של ואגנר.

באוקטובר 1908 ניסה היטלר בשנית להתקבל לאקדמיה לאמנות, אך הפעם לא טרח להתכונן באמת לבחינה ולא הצליח לעבור אפילו את הסינון הראשוני. תוצאה זו לא הייתה מפתיעה, והחלטה זו הביאה לקץ שאיפותיו האמנותיות. חברו קוביצק, לעומתו, הצליח להתקבל לקונסרבטוריון למוזיקה של וינה ועשה חיל בלימודיו. קוביצק סיפר שיום אחד נעלם היטלר מדירתם המשותפת ולא יצר עמו קשר מאז.

הוא החל לנדוד ממקום למקום. חסכונותיו החלו לאזול וחייו החלו להתדרדר, אך עדיין לא ניסה למצוא עבודה. בסופו של דבר אזל כספו, והוא החל לישון על ספסלים בגנים ציבוריים ולקבץ נדבות. בדצמבר 1909, קפוא ורעב, עבר להתגורר בבית מחסה למשך מספר שנים. לעיתים היה מרוויח מעט כסף בעבודות יום כגון גריפת שלג בכניסות של בתים, או בתחנת הרכבת.

היטלר אהב לקרוא, וקריאתו נטתה תמיד לאקלקטיות. לצד חיבה ארוכת שנים לכתבי קארל מאי ונטייתו לקריאת צהובונים, הוא טען כי קרא יצירות של פילוסופים כניטשה, הגל, פיכטה, וגם של הפילוסוף האנגלי הגזעני צ'מברלין. רעיונותיו התגבשו משברי מידע שליקט ממקורות שונים, עד לבניית תפישת העולם המלאה שתבוא לביטויה המלא בספרו "מיין קמפף".

בשנת 1910 בגיל 21 התחיל להתעניין בפוליטיקה. בווינה של אותה התקופה האנטישמיות גאתה. וראש העיר דאז היה קרל לואגר, אנטישמי ידוע וחבר המפלגה הסוציאל-נוצרית, שאנטישמיות הייתה חלק ממצעה. והיטלר העריץ אותו על יכולתו להשתמש באיבה ככלי מניפולטיבי חזק. היטלר הושפע גם מלאנץ פון ליבנפלס, בעל המגזין הגזעני "אוסטרה" ומגאורג ריטר פון שונרר, פוליטיקאי וינאי אנטישמי שממנו שאב את רעיון עליונות הגזע הארי.

בספרו "מיין קמפף" מתאר היטלר איך הפך לאנטישמי, בתחילה הוא אומר כי "הטון האנטישמי, בעיקר של העיתונים הווינאיים, נראה לי בלתי הולם מסורת של אומה גדולה כזו". אך באותו ספר עצמו מתאר היטלר את המהפך שחל בו. "פעם כשטיילתי לי בעיר, פתאום ראיתי אדם לבוש בקפוטה שחורה, ופאות שחורות. האם זהו יהודי? הייתה המחשבה הראשונה בראשי. בלינץ, היהודים לא נראו כך. המשכתי להסתכל בדמות, אך ככל שהסתכלתי יותר בפרצוף הזר הזה, המחשבה בראשי הפכה ל... האם זהו גרמני?"

היטלר החל להתעמק בנושא בספרונים וצהובונים אנטישמיים. "ככל שראיתי יותר יהודים," טען ב"מיין קמפף", "כך התחדדה בעיני ההפרדה בינם לבין יתר האנושות... עבורי הייתה זו סערת הנפש הגדולה ביותר שעברתי אי פעם. הפסקתי להיות איש העולם הגדול והפכתי להיות אנטישמי." אבל הוא עדיין המשיך למכור ציורים שצייר לידידו היהודי יוזף נוימן, בעל חנות לתמונות בעיר.

במאי 1913 בהיותו בן 24 עזב היטלר את וינה לטובת מינכן שבגרמניה כדי להימנע מגיוס לצבא האימפריה האוסטרו-הונגרית, שאותה תיעב מימי בחרותו. היטלר לא אהב את השלטון הקיסרי ואת אופיה הרב-לאומי של אוסטרו-הונגריה ודגל בהשקפות גרמניות לאומניות. השלטונות האוסטריים איתרו אותו, וכדי להימנע מללכת לבית הסוהר, כתב היטלר מכתב לקונסוליה האוסטרית בגרמניה וסיפר להם על שנותיו הקשות בווינה. טון המכתב, שהגיע לשלטונות האוסטריים, הרשים אותם. הם הזמינו את היטלר לבדיקה רפואית, ובה נמצא היטלר בלתי כשיר לשירות צבאי.

במינכן המשיך היטלר להתקיים מציור תמונות ומכירתן לחנויות קטנות. כששאל אותו אחד ממכריו כיצד הוא מתכנן למצוא עבודה קבועה, ענה היטלר שאין זה חשוב, שכן ממילא עומדת לפרוץ מלחמה.

מלחמת העולם הראשונה

ב-1 באוגוסט 1914, בהתאם לברית בין גרמניה לקיסרות האוסטרו-הונגרית - הכריזה גרמניה מלחמה על הקיסרות הרוסית. מלחמת העולם הראשונה פרצה באופן סופי. צלם חובב קלט את היטלר בעדשת מצלמתו כשהוא מריע בהתלהבות לרגל פתיחת המלחמה. וכמו שתיאר זאת הוא עצמו מאוחר יותר: "עבורי, כמו לכל הגרמנים, החלה עתה התקופה הגדולה והבלתי נשכחת ביותר בכל תקופת קיומי על פני האדמה. כל המאורעות שקדמו הפכו לבלתי קיימים והפכו לאין". יומיים לאחר מכן התגייס היטלר לצבא, לגדוד הבווארי.

ביחידתו שימש היטלר בתפקיד של רץ. הוא נחשב למרושל למדי בהתנהלותו האישית, אך חייל למופת. תמיד היה נכון להתנדב למשימות מסוכנות של העברת תשדורות אל אזורי הלחימה ומהם. בזמני רגיעה היה מצייר את אזורי הקרבות. היטלר, שלא כמו חבריו החיילים, מעולם לא התלונן על איכות המזון והתנאים הקשים שבהם חיו והעדיף לדבר על אמנות או היסטוריה. חבריו החיילים סברו שהוא שש לרצות את מפקדיו ובדרך כלל היה ידוע כמתבודד ואמיץ. בצבא גם נמצאה בו תכונה חשובה נוספת, מזל. באחד הקרבות נהרגו נהרגו 2,500 מתוך 3,000 חיילי היחידה שלו. אבל היטלר יצא בלא פגע. במקרים רבים אחרים קרה שעבר ממקום אחד למקום אחר דקות ספורות לפני שנפלה שם פצצה או פגז[2]. בדצמבר 1914 קיבל היטלר את אות "צלב הברזל" מדרגה שנייה, הוקרה על גבורתו.

בתקופה זו, מתאר היטלר, החל לשים לב לחשיבותו של הכישרון הרטורי, היכולת לנאום ברהיטות באופן מושך ומשכנע, והחל בודק את עצמו בזה. את שעות ההפוגה הרבות בין המערכות ניצל היטלר לשיחות ארוכות ונאומים נלהבים על נושאים שונים. "אט אט גיליתי כי אני יודע לדבר." עד סוף ימיו השתמש בכישרון זה באופן מעורר השתאות ונחשב לאחד הנואמים הטובים ביותר בכל הזמנים. די היה בנאום אחד שלו כדי לשכנע את המוני מאזיניו ולהפכם לנאצים נלהבים.

ב-7 באוקטובר 1916, נפגע היטלר ברגלו מרסיס של פגז בקרב על הסוֹם והועבר לאשפוז בגרמניה. זו הייתה הפעם הראשונה שיצא מחוץ לחזית מזה שנתיים. לאחר שהחלים, נסע לטייל בברלין, ולאחר מכן הוצב לתפקיד קל במינכן. במינכן נדהם היטלר לגלות שהפטריוטיות העצומה שנראתה בחזית - לא קנתה שביתה אצל האזרח הפשוט. מאוחר יותר הוא נטה לתלות את האשם בעם היהודי, הסרטן שבגוף האומה הגרמנית. לדעתו.

כדי להתרחק מהאזרחים הלא אכפתיים, ביקש היטלר לשוב אל חבריו בחזית ונשלח לשם במרץ 1917. ובאוגוסט 1918 הוא קיבל את אות צלב הברזל מדרגה ראשונה, עיטור נדיר לחייל שאינו קצין (דרגתו של היטלר הייתה טוראי ראשון - גפרייטר). את ההמלצה לצלב הברזל נתן מפקדו של היטלר, השליש היהודי של גדודו הוגו גוטמן, עובדה שהיטלר התאמץ להסתיר בשנים שלאחר מכן[3]. אבל, על אף שהיה חייל מצטיין, לא נחשב היטלר מתאים לפקד כקצין. מטעמים שונים. באוקטובר 1918, בעקבות מתקפת גז בריטית ליד איפר (Ypres), סבל היטלר מעיוורון זמני ונשלח לטיפול בבית חולים צבאי.

ב-10 בנובמבר 1918 נכנס כומר זקן לאולם שבו שכב היטלר והודיע שהמלחמה הסתיימה. גרמניה הובסה. הקייזר וילהלם השני הודח ובית הוהנצולרן נפל. גרמניה הקייזרית הפכה לרפובליקת ויימאר. היטלר נכנס להלם ותיאר את אותו יום כ"יום הגרוע ביותר בחיי", וכמו שכתב מאוחר יותר: "ואז חלפו ימים נוראים, ונוראים יותר היו הלילות. ידעתי שהכול אבוד... בלילות אלו השנאה בי גברה, השנאה אל אותם אלה האחראים לתבוסה".

תבוסת גרמניה במלחמת העולם הראשונה היתה אחד האירועים המכונני בחייו של היטלר והוא תיאר אותה כאחת הסיבות שגרמו לו להיכנס לפוליטיקה. תבוסתה של גרמניה היתה בלתי-צפויה להמון העם, למעשה, רק שבעה חודשים קודם לכן ב-24 במרץ, הורה הקייזר על חג לאומי בעקבות הפגזת פאתי פריז. כאשר ברית המועצות כבר יצאה מן הלחימה מוקדם יותר בהסכם ברסט-ליטובסק.

אך גרמניה כבר עמדה על סף אובדן גמור. האבדות שספגה במתקפה, הגעתם של כוחות אמריקניים לחזית לקראת סוף המלחמה, וכישלון המתקפה השנייה על המארן ביולי 1918, הותירו אותה על עברי פי-פחת. לפי הערכות, כשישה מיליון גרמנים נהרגו או נפצעו במלחמה, כרבע מכלל הגברים הכשירים במדינה כולה. והגנרל לודנדורף, ששימש בפועל דיקטטור בגרמניה מאז 1916 יחד עם הגנרל הינדנבורג, החליט בצעד דרמטי להעביר את הסמכות להחליט על הפסקת אש (דהיינו, כניעה) לפרלמנט, הרייכסטאג. העברה שמשמעותה היא כמעט בקשה מפורשת של הפסקת אש. וכאשר זה החליט לחתום על ההסכם הצהיר לודנדורף כי גרמניה נכנעה מפני שהפוליטיקאים "תקעו סכין בגב האומה"[4].

זו הייתה גם הדעה שאימצו רבים אחרים, ובתוכם היטלר. לא גרמניה היא שהפסידה, אלא קנונית "פושעי נובמבר," שכללה בתוכה את הפוליטיקאים המרקסיסטים והיהודים שמעולם לא היו פטריוטים גרמנים. חוזה ורסאי המשפיל-מאוד היה מלח על פצעיהם. וכמו דור שלם של בוגרי מלחמת העולם הראשונה חש גם היטלר כי גרמניה לא תוכל לחזור למעמדה הקודם בלי שתעניש את "פושעי נובמבר" ותשים קץ לשליטתם של הבוגדים[5].

הכניסה לעולם הפוליטי והקמת המפלגה הנאצית

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המפלגה הנאצית

במסמך הפוליטי הראשון שכתב, מכתב ששלח לאחראי התעמולה בצבא הגרמני אדולף גמליך ב-1919, כתב היטלר כי תכניות אקראיות נגד היהודים אינן מספיקות וכי "המטרה הסופית צריכה להיות סילוקם המוחלט של כל היהודים"[6]. זה התיעוד המוכח הראשון של שנאתו של היטלר ליהודים.

כחלק מחוזה ורסאי צומצמה מצבת החילים של גרמניה למאה-אלף בלבד, היטלר נאבק להישאר בתוכם. ובקיץ 1919 הוצב במינכן בתפקיד סוכן סמוי לניפוי ההשפעה המרקסיסטית בשורות הצבא. שבעקבות ניסיונות ההתקוממות הסוציאליסטיים במינכן ובברלין נחשב לזרם חתרני ומסוכן. תפקידו של היטלר היה להודיע למפקדיו על כל חייל שתמך בדעות מרקסיסטיות.

היטלר נשלח להכשרה פוליטית שנערכה באוניברסיטת מינכן. והיטלר החל להרצות בפני חיילים שחזרו מן השבי על סכנות הקומוניזם, הדמוקרטיה ואי-הציות. בדו"ח שנכתב על היטלר צוין כי הוא נואם מעולה. היטלר ציין לעצמו אז שהוא מסוגל להופיע גם מול קהל לא מוכר ולשכנעו.

לקראת סוף שנת 1919 הוטלה על היטלר המשימה להסתנן ולחקור קבוצה קטנה של אנשים במינכן בשם "מפלגת הפועלים הגרמנית". השם "פועלים" משך את תשומת ליבם של מפקדיו והם שלחו את היטלר לתהות על קנקנה של התנועה.

היטלר הלך למקום לבוש בבגדים אזרחים וגילה קבוצה עלובה למדי, 25 אנשים שנפגשו במרתף בירה במינכן. הוא הקשיב להרצאה שנתן גוטפריד פדר, שנושאה היה "איך ובאילו אמצעים ניתן לבטל את הקפיטליזם". היטלר עמד לצאת מן האולם אבל אז שמע מישהו שקם ודיבר על להוציא את בוואריה מגרמניה ולאחדה עם אוסטריה לאיחוד דרום גרמני. היטלר כעס במידה כזו שהפתעת הכול קם דיבר בלהט במשך רבע שעה תמימה נגד הרעיון. זה היה הרגע שאחד משבעת חברי המפלגה, אנטון דרקסלר, לחש לשכנו לספסל, "יש לו את מתנת הדיבור, נוכל להשתמש בו"[7].

לאחר שסיים את דבריו ניגש דרקסלר אל היטלר ונתן לו חוברת בת 40 דפים, שכותרתה היתה "התעוררותי הפוליטית". הוא דחק בהיטלר שיקרא בה והזמינו לשוב ולבקר בכינוסי המפלגה.

היטלר גילה שקווי המפלגה שתוארו בחוברת תואמים לשלו, מפלגה לאומית פרו-מיליטריסטית ואנטישמית. מספר ימים אחרי כן התקבל לשורות מפלגת הפועלים הגרמנית. והתבקש להגיע לפגישה עם מזכירות המפלגה. בפגישה הוא התקבל בברכה, אף על פי שטרם החליט אם להצטרף למפלגה או לא, בשל מצבה העגום, וכמו שתיאר היטלר עצמו מאוחר יותר: "...חוץ מכמה רעיונות לא היה שם כלום. לא הייתה תכנית, לא היה שום חומר מודפס, לא כרטיסי חבר, ואפילו לא חותמת גומי".

למרות התרשמותו שמדובר בארגון עלוב, נמשך היטלר לרעיונותיו של דרקסלר, ובחוסר הסדר ששרר בה ראה דווקא הזדמנות. וכמו שכתב: "היתרון בארגון הקטן והאבסורדי הזה עם קומץ חבריו היה, שלא היה מבנה של ארגון. כך שהייתה אפשרות לבוא ולשנות סדרים ושיטות." ואחרי יומיים החליט להשיב בחיוב. ב"מיין קמפף" כתב: "לבסוף הגעתי להחלטה שעלי לעשות צעד זה... זו הייתה ההחלטה החשובה בחיי", ובנימה הדרמטית שלו הוסיף: "מכאן והלאה לא תהיה דרך חזרה".

המפלגה הייתה מורכבת בעיקר מחברי המזכירות, שמנתה שבעה. כדי לצרף חברים חדשים הכין היטלר הזמנות לפגישה החודשית, אשר כל חבר מזכירות חילק לחבריו ובני משפחתו, אולם מעט מאד הגיעו. את ההזמנות הבאות הדפיסו בבית דפוס קטן, אולם שוב לא הגיעו אנשים רבים. אז הוחלט לפרסם מודעה באחד העתונים האנטישמים במינכן ובהתעקשותו של היטלר בחרו במקום גדול יותר כדי לנהל את הפגישה, מקום שיכול היה לאכלס כמאה אנשים. חברי המזכירות האחרים חשבו שלא יגיעו כל כך הרבה, אולם מעט יותר ממאה אנשים הגיעו לפגישה זו.

היטלר היה אמור להיות הנואם השני. זו הייתה הפעם הראשונה שבה היה אמור לשאת דברים, למרות התנגדות חלק מחברי המזכירות, שפקפקו בכשרונותיו. כאשר החל לדבר, הפתיע את כולם בנאום רגשני, הנוטה לעיתים להיסטרי. הוא תיאר זאת בספרו מיין קמפף: "דיברתי במשך שלושים דקות. ומה שקודם רק הרגשתי בתוכי, הוכח במציאות: יכולתי לדבר! לאחר שלושים דקות, האווירה בחדר הקטן הייתה מחושמלת. ההרגשה שהצלחתי חוזקה על ידי כך שהקורבן הראשון שאנשים אלו היו מוכנים לשאת היה שהם תרמו למפלגה כסף. שלוש מאות מרקים".

מרגע שהצטרף למפלגה, בשנת 1919, כשהוא כבר בן 30, החל היטלר לעבוד במלוא המרץ להבטיח את הצלחתה. הוא הדפיס עלונים והזמין את הציבור לכינוס נוסף במרתף בירה במינכן, הגיעו כמאה איש, והיטלר נאם במשך שעה ארוכה, כשרונו העצום, רעיונותיו הבוטים ולהטו העצום הרשימו את מנהיגי המפלגה ובהדרגה, הגיעו יותר אנשים ותרומות לכינוסי המפלגה. באחת האסיפות עלה היטלר לנאום ושוב, מאותה נקודה הפך היטלר, בנאומיו הלוהטים והמצליחים ובאישיותו הכריזמטית למוקד המשיכה העיקרי של המפלגה. הוא התחיל לנהל את כל תחום הפרסום וגיוס החברים של המפלגה.

בתחילת 1920, עזב את שירותו הצבאי והתפנה לעיסוק מלא בקידום המפלגה, בפבואר של אותה שנה דחק היטלר בחברי המזכירות לערוך עצרת המונים, חברים רבים התנגדו מחשש שזה עדיין מוקדם מדי ושהעצרת תופרע על ידי המרקסיסטים. אבל היטלר כלל לא חשש מהפרעות, להפך, הוא יקבל אותן בברכה, ביודעו שזה יביא למפלגה שם של אנטי-מרקסיסטית. הוא אפילו ביקש שיקשטו את האולם בצבעים אדומים כדי להרגיז את המרקסיסטים. ההצלחה של העצרת חיזקה את מעמדו עוד יותר.

תאורים בני התקופה של הופעותיו אנו מוצאים העיתון "מינכנר פוסט" (Münchner Post) מאביב 1919: "הוא נהג כליצן. אחרי כל משפט שלישי, כמו בשיר קברט, בא ה'פזמון': העִברִים אשמים... דבר אחד צריך לדעת: הֶר היטלר עצמו הודה ששנאה גזענית מכתיבה את נאומו. כששאל הנואם כיצד יגן אדם על עצמו מפני היהודים, ענו קריאות מהקהל: 'תלו אותם! חסלו אותם!'". ב-27 באפריל 1920, בנאום שכותרתו "פוליטיקה ויהדות", שאל היטלר: "מה קרה לעירם של הווינאים נוחי המזג?", ובתשובה, עליה קיבל תשואות סוערות, קרא: "בושה! הלוא זו ירושלים שנייה!". ב-13 באוגוסט 1920, בנאום של 3 שעות במסבאה במינכן תחת הכותרת "למה אנחנו אנטישמים", קבע היטלר שהעבודה ליהודי היא עונש: היהודי אינו יכול לעבוד עבודה יצירתית ועל כן אינו יכול לבנות מדינה. בשבילו העבודה אינה אלא ניצול של הישגי האחרים[8].

בקיץ 1920 הבין היטלר כי חסר למפלגה משהו, דגל וסמל, והוא בחר בסמל צלב הקרס. ודגל עיצב מצלב קרס שחור על עיגול לבן ברקע אדום. וכמו שהוא כותב "אני עצמי, לאחר מאמצים רבים, הענקתי לדגלנו צורה סופית: דגל שרקעו אדום, ובו עיגול לבן ובמרכזו צלב קרס שחור. לאחר מאמצים רבים מצאתי את הפרופורציה הנכונה בין גודל הדגל וגודל העיגול הלבן, וכן את צורתו ועוביו של צלב הקרס". סמל זה לא הומצא על ידי היטלר. צלב הקרס מופיע בחורבות רבות מזמנים עתיקים בגרמניה. היטלר ראה את צלב הקרס בכנסיה הבנדיקטית אשר אליה הלך בצעירותו. אולם כאשר צויר צלב הקרס בתוך עיגול לבן על רקע שחור, הפך סמל זה לסמל של כוח. הסמל הפך את המפלגה פופולרית עוד יותר. ובהמשך אותה שנה שינה את שם המפלגה למפלגת העבודה הגרמנית הנאציונל-סוציאליסטית (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) שנודעה מכאן בקיצור בשם המפלגה הנאצית.

כשרונו של היטלר כנואם הלך והשתפר. הוא גייס עוד ועוד תומכים במהלך 1921, כשבין התומכים הראשונים הבולטים נמנים ארנסט רהם, הרמן גרינג, מן הטייסים הגרמניים הבולטים במלחמת העולם הראשונה, אלפרד רוזנברג, גרמני ממוצא לטבי שהיה סבור שביכולתו ליצור תאוריה מאחדת של תפישות הגזע, ורודולף הס הכנוע והצייתן שהפך עד מהרה למזכירו האישי של היטלר. ארבעת האישים הללו הפכו במהלך השנים לשרי הרייך ולמנהיגים גרמניים חשובים מאין כמותם.

בקיץ אותה שנה נסע היטלר לברלין כדי לגייס תומכים נוספים למפלגה. בהיעדרו החליטו חברים במזכירות המפלגה שהוא צבר יותר מדי כוח וסיפחו אליהם קבוצה פוליטית נוספת, כדי להחליש את כוחו של היטלר. כשהיטלר שמע על התרגיל שעוללו לו חזר מיד למינכן והודיע ב-11 ביולי 1921 על התפטרותו מן המפלגה. ראשי המפלגה הבינו מיד את טעותם וביקשו ממנו לשוב לתפקידו, אך היטלר הודיע להם שהוא מוכן לשוב רק אם יהפוך ליושב ראש המפלגה ותינתן לו שליטה מלאה בה. חברי המזכירות התקפלו. בהצבעה על כך מונה היטלר לתפקיד ברוב של 543 קולות לעומת אחד. בכנס הבא של המפלגה, שנערך ב-29 ביולי 1921, הוכרז היטלר לפיהרר של המפלגה הנאצית, מנהיג שאין עליו שום עוררין. מכאן ועד סוף ימיו לא יקום שום ערעור על מנהיגותו של היטלר.

הפוטש במרתף הבירה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הפוטש במרתף הבירה

במהלך השנתיים הבאות ביסס היטלר את מעמדו כראש המפלגה. חולשתה של ממשלת ויימאר וסדרת משברים שעברו עליה אז שכנעה אותו כי הוא יכול לתפוס את השלטון בעצמו. בדומה למצעד על רומא של מוסוליני משנת 1922. היטלר תכנן להשתמש בS.A. פלוגות הסער, הארגון הצבאי-למחצה של המפלגה, (אס אה, Sturmabteilung) בראשות ארנסט רהם, ובתמיכתו של הגנרל הגרמני הנערץ אריך לודנדורף (שליט גרמניה בפועל בשנתיים האחרונות למלחמת העולם הראשונה). לודנדורף היה אמור להפוך לשליט של המשטר במינכן, ובעזרת היטלר כנואם הנלהב של הלאומיות הגרמנית המתחדשת - להשתלט על גרמניה כולה.

בערב 8 בנובמבר 1923 צעדו היטלר ותומכיו מהאס אה אל הבירגרברויקלר, מרתף הבירה בו עמד לנאום גוסטב פון קאהר, הקומיסר הממונה בבוואריה תחת משטר החירום שהוטל בה. לפי התכנית, הייתה ההשתלטות על מרתף הבירה וההכרזה על המהפכה אמורה להניע את פון קאהר ואת ראש משטרת בוואריה, האנס פון זייסר והגנרל אוטו פון לוסוב לתמוך בתכנית. השלושה לא התרשמו מהיטלר, אך כאשר הופיע לודנדורף במקום, הסכימו לחתום על תמיכה בפוטש. אך בטעות טקטית קשה, נטש היטלר את המקום כעבור זמן קצר ולודנדורף אפשר לשלושה לעזוב את המקום. למחרת, התברר כי השלושה נסוגו מתמיכתם הכפויה בפוטש, והיטלר ולודנדורף נותרו אובדי עצות והחליטו על מצעד למרכז העיר מינכן, לודנדורף צעד בראש רכוב על סוס לבן והיטלר וחייליו אחריו, איש מן החיילים לא העז לירות לעבר הגנרל הנערץ והם התקדמו בתחילה ללא הפרעה אבל בתקווה שזה יעורר את הציבור לתמיכה בפוטש. לא כך אירע בפועל, והפוטש התפורר בתוך כמה שעות.

אחרי הפוטש עמד היטלר לדין בעוון בגידה, אך במשפט עצמו, בגלל האווירה האוהדת לרעיונותיו הלאומניים וההיתר שניתן לו להשתמש בבית המשפט כבמה לנאומים פוליטיים, התהפכה הקערה על פיה. היטלר הודה ברצונו להחליף את הממשלה והתווה את רעיונותיו, תוך שהוא מציג את עצמו כפטריוט נאמן ואת הממשלה הדמוקרטית בברלין ואת מייסדיה כבוגדים. "אני לבדי נושא באשמה. אבל אינני פושע בגלל זה. אם ניצב אני לפניכם היום כמהפכן, הרי זו מהפכה כנגד המהפכה. אין דבר כזה בגידה - בבוגדים של 1918". העיתונים נתנו לדבריו פרסום והפכו אותו במידה רבה ממעורר מהומות מקומי ששמו לא נודע הרבה מעבר למינכן וסביבתה לאישיות לאומית מוערכת. גרמניה למדה להכיר את האיש ואת רעיונותיו, ורבים בה אהבו אותם.

היטלר נמצא אשם ונדון לחמש שנות מאסר במצודה (Festungshaft, מאסר במצודה נחשב למאסר פוליטי שאינו מכתים את כבודו של הכלוא במאסר פלילי רגיל), עם אפשרות לשחרור מוקדם על התנהגות טובה כבר לאחר תשעה חודשים. האמת הייתה, שהשופטים כלל לא רצו למצוא את היטלר אשם. רק לאחר שהובטח להם שיקבל שחרור מוקדם, הרשיעו אותו. אריך לודנדורף נמצא זכאי במשפט, ארנסט רהם וד"ר וילהלם פריק, מתומכיו של היטלר, נמצאו אשמים אך לא נאסרו.

מיין קמפף

עטיפת "מיין קמפף", גרסה ראשונה
Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – תורת הגזע מיין קמפף

ב-1 באפריל 1924 נלקח היטלר לבית הסוהר במצודת לנדסברג, שם זכה לתא מרווח, אפשרות לקבל מתנות ומבקרים ככל שיחפוץ וחשוב מכל, להחזיק את מזכירו הפרטי רודולף הס. בתאו הכתיב היטלר למזכירו את דעותיו, שמצאו אחר כך את צורתם הסופית בספרו "מיין קמפף" ("המאבק שלי"), ההצגה המקיפה הראשונה של רעיונותיו של היטלר. בספר מתאר היטלר את חייו עד לאותה נקודה, ובעיקר מתווה את רעיונותיו הקיצוניים על לאומנות גרמנית, אנטישמיות ואנטי־בולשביזם קיצוני.

היטלר שילב רעיונות של דרוויניזם חברתי וגזענות בנוסח צ‘מברליין וגובינו עם תפישות היסטוריציסטיות נפוצות באותה תקופה, כמו "שקיעת המערב" של אוסוואלד שפנגלר לתיזה מבולבלת משהו על מאבק נצחי לא בין אומות או ציוויליזציות כי אם בין גזעים שונים. מן העבר האחד ניצב הגזע הארי העליון, ומן העבר השני תת-הגזע היהודי הנחות, מחריבי התרבות. אויבו הנצחי של הגזע הארי. המאבק בין העם היהודי לבין האריוּת יכול להסתיים רק בניצחונו של אחד מן הצדדים, טען היטלר; אין פשרה אפשרית בין אויבים נצחיים אלו. כרגיל בתורות גזעניות, כוללת גם התפישה ההיטלריאנית את הסתירה הבסיסית – תיאור היהודים בו זמנית כנחותים, עלובים, טיפשים, נתעבים, ומושחתים מחד; ומאידך, זוממי מזימות מתוחכמים ביותר, המשתמשים במצג שווא של עליבות וטיפשות כדי להסוות את מזימותיהם הקטלניות.

בתווך בין הגזע הארי והעם היהודי, מצויים כל שאר הגזעים, שמידת קרבתם לגזע הארי תקבע את מעמדם. בתחתית הסולם הגזעי, מעט מעל ליהודים, מצויים השחורים והצוענים המיועדים להריגה גם הם. מעט מעליהם נמצא הגזע הסלאבי. לגזע נחות זה ייעד היטלר תפקיד של חוטבי עצים ושואבי מים עבור הארים. השטחים הנרחבים בהם יושבים הסלאבים הם מרחב המחיה (Lebensraum) העתידי עבור הגזע הארי. חלק מהגזע הסלאבי ישועבד וחלקו יושמד.

שנות בניין המפלגה

אדולף היטלר השתחרר מהכלא בסוף 1924, כשמונה חודשים אחרי מאסרו, וגילה כי בהיעדרו התפוררה המפלגה כמעט לחלוטין. בשנת 1925 הוא התחיל בהליך הדרגתי של ארגון המפלגה בהתאם לתכניות שטווה בעת מאסרו.

תהליך בניין כוחה של המפלגה היה איטי וממושך משחשב. המצב הכלכלי המשתפר תחת הקנצלר ואחר כך שר החוץ גוסטב שטרזמן הפחית במידה משמעותית את התרעומת נגד רפובליקת ויימאר. עבור המפלגה הנאצית, שלא היה לה בסיס כוח מסורתי באזור כלשהו בגרמניה והתבססה על הסתה על רקע מצוקה, הייתה זו תקופה קשה, כמעט מכת מוות לשאיפותיה. היטלר עצמו, עם זאת, נטה לתאר את התקופה כמאושרת ושלווה. בין השאר, מצא בשנים אלו את הבית האידיאלי שלו, בבית שכור בהרים שמעל לכפר ברכטסגאדן (Brechtesgaden). הבית, שנקנה זמן לא רב אחרי כן, עתיד להפוך מעונו הרשמי מעתה ואילך.

עד לחודש מאי 1926 הצליח היטלר לגבור על כל יריביו במפלגה הנאצית והפך למנהיג הראשי, כשהוא מכונן במפלגה את עקרון המנהיג (הפיהרר פרינציפ). עם זאת, בעקבות משפטו ומאסרו, עדיין לא הייתה לו אפשרות לשאת נאומים בפומבי (הגבלה זו הוסרה בשנת 1927). באותם ימים התהדקה היכרותו של היטלר עם יוזף גבלס, שהסתייג ממנו תחילה אך במהרה הפך למאמין אדוק של היטלר. ביומנו כתב גבלס: "אנחנו שואלים והוא עונה תשובות מבריקות. אני אוהב אותו. הוא כבר חשב על הכל. הוא מרגיע את מוחי מכל השאלות. הוא יכול להיות המנהיג שלי. אני משתחווה לאיש גדול יותר, הגאון הפוליטי." ולאחר כמה ימים, לאחר שבילה עם היטלר זמן מה בברכטסגאדן: "ימים אלו סימנו את דרכי. גרמניה תחיה, הייל היטלר"[9].

עלייה לשלטון

הישגי המפלגה הנאצית בבחירות בתקופת ויימאר[10]
בחירות הצבעה
(באלפים)
אחוז מושבים
ברייכסטאג
הערות
מאי 1924 1,918.3 6.5 32 בתקופת מאסרו של היטלר
דצמבר 1924 907.3 3.0 14 עם שחרורו של היטלר ממאסר
מאי 1928 810.1 2.6 12 שיא תקופת שטרזמן
ספטמבר 1930 6,409.6 18.3 107 אחרי פרוץ המשבר הכלכלי
יולי 1932 13,745.8 37.4 230 אחרי מועמדות היטלר לנשיאות
נובמבר 1932 11,737 33.1 196 בחירות דמוקרטיות אחרונות
מרץ 1933 17,277 43.9 288 אחרי עליית היטלר לשלטון

המפנה בגורלו של היטלר ובגורלה של המפלגה הנאצית הגיע בעקבות המשבר בארצות הברית בשנת 1929, שהפך במהרה משבר עולמי. התמוטטות הבורסה בארצות הברית הובילה לדרישת פרעון מהירה של הלוואות שנטלה גרמניה בארצות הברית בשנים הקודמות והביאה בתוך זמן קצר לשפל כלכלי קשה במדינה. בתוך כמה חודשים עלו האבטלה והאינפלציה שדוכאו בשנים שחלפו לגבהים שהיו מוכרים משנות העשרים המוקדמות.

הייתה זו שעתה הגדולה של המפלגה הנאצית. בבחירות בספטמבר 1930 הגדילה המפלגה את מספר בוחריה ב-5.6 מיליון והפכה למפלגה השנייה בגודלה ברייכסטאג. גם מפלגות אחרות עלו, כשהמפסידות העיקריות הן המפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SPD), מעוז הכוח של ויימאר, שאיבדה מצביעים לקומוניסטים, והלאומנים של ה-DNVP, שהפסידו מכוחם לנאצים. אך עיקר התוספת בבוחרים עבור המפלגה הנאצית באה מאלו השרויים במצוקה—אותם חמישה מיליון בוחרים שנמנעו מהצבעה בשנת 1928 ונזעקו לקלפיות בעקבות המשבר הכלכלי.

שנתיים אחרי כן, ביולי 1932, הכפילה המפלגה הנאצית את תוצאותיה פעם נוספת. גם כאן, נהנו הנאצים מגידול במספר הבוחרים, אך גם מהיעלמותן של מספר מפלגות קיצוניות אחרות בימין. המפלגה הצליחה לגרוף מעט למעלה משליש מן הבוחרים ודומה היה כי זהו, פחות או יותר, המספר המרבי של תומכיה, שכן בשני הסיבובים בבחירות לנשיאות באביב וקיץ 1932, כמו גם בבחירות בנובמבר 1932, בהם הייתה ירידה בהצבעה לנאצים, לא הצליחה המפלגה לעבור את מחסום 40 אחוז מכלל הבוחרים.

היטלר עמד בראשית שנות השלושים על סיפו של השלטון, אך דומה היה כי אין לו כל דרך חוקית לתפוס אותו. לעזרתו באו הכוחות השמרניים בגרמניה, האצולה היונקרית שהייתה רגילה לנהל את ענייני המדינה מקדמת דנא ושלוחיה כמו הגנרל שלייכר, הקנצלר ברינינג, והנשיא פון הינדנבורג ששאפו מכבר לחסל את התעתוע הדמוקרטי המזיק במדינתם. במהלך השנים שבין 1930 ו-1933 התחלפו שלושה ראשי ממשלה, כשכל אחד מהם חותר בדרכו להחריב את הדמוקרטיה הרעועה של ויימאר.

לבסוף, החליטו קובעי המדיניות מאחרי הקלעים, ובראשם הגנרל שלייכר ופון פאפן, להמליץ בפני הינדנבורג על מינוי היטלר לקנצלר בסברם כי הכוחות האחרים במדינה ידאגו לרסנו בהיותו בשלטון. למרות ההסתייגות של הינדנבורג מהיטלר, שלא ראה בו מועמד מתאים להנהיג את המדינה וכינה אותו הקורפורל הבוהמי, הסכים הנשיא הסנילי כמעט לחלוטין להיעתר לבקשה וב-30 בינואר 1933 מונה אדולף היטלר לקנצלר.

אחרי מינויו, כתב מי שהיה ידידו של היטלר ואחר כך אויבו המושבע, הגנרל לודנדורף, לחברו לנשק הנשיא פון הינדנבורג: "במינוי היטלר לראש הממשלה, מסרת את ארצנו הקדושה לאחד הדמגוגים הגדולים בכל הזמנים. אני מנבא לך שאיש רע זה, יוביל את הרייך לתהום ויגרום לחורבן אומתנו. הדורות הבאים יקללו אותך בקברך על פעולתך זו"[11].

שליט גרמניה

היטלר בחלון לשכת הקאנצלר, 30 בינואר 1933

ב-30 בינואר 1933 מונה אדולף היטלר לראש ממשלת גרמניה. למרות שבאותו זמן הוא עדיין לא שלט בממשלה תוך זמן קצר הצליח היטלר להשתלט על גרמניה כולה בסדרת תרגילים מניפולטיבים ומבריקים שבסיומה ב-24 ביולי הועבר חוק שקבע כי המפלגה הנאצית היא המפלגה היחידה המותרת וכך הוציא באופן סופי את כל שאר המפלגות.

למרות שלטנו המוחלט בממסד הפוליטי עדיין עמדו מול היטלר כוחות נוספים בכלל מוסדות הכוח המרכזיים, והתככים עדיין רחשו מתחת כיסאו, ובלילה שבין ה-29 ל-30 ביוני 1934, שהוכר בשם העממי ליל הסכינים הארוכות, יצא היטלר יחד עם גרינג והימלר למסע של הוצאות להורג ללא משפט בו רצחו את רוב בעלי הכוח וההשפעה בגרמניה בכלל ובמפלגה הנאצית בפרט. היטלר הבהיר שהוא לא יסבול שום ערעור על שלטון היחיד שלו.

בתחילה נשא היטלר בתואר קודמיו, "קאנצלר הרייך". ב-1 באוגוסט 1934, יום אחד לפני מותו של הינדבורג, הנשיא הקשיש החולה והסנילי, קבעה הממשלה בצו כי משרת הנשיא תאוחד עם זו של הקאנצלר מרגע פטירתו וסמכויותיו יועברו להיטלר, שיהפוך לראש המדינה. הלה מיאן לשאת את תוארו של המנוח; למחרת, ב-2 באוגוסט, כתב לשר הפנים כי מאחר שהתפקיד מקושר עם דמותו של הינדנבורג, הוא מבקש להיקרא באופן רשמי מעתה "המנהיג וקאנצלר הרייך" (Führer und Reichskanzler) או הפיהרר בנוסח העממי והמקובל. זה נותר תיאור משרתו המוכר עד יומו האחרון[12][13].

השנים הטובות של הנאציזם

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – השנים הטובות של הנאציזם

בין השנים 1934-1939 השקיע היטלר את כל מרצו וכשרונו בטיפוחה של גרמניה כמדינה בעלת עוצמה כלכלית פוליטית מדינית וצבאית.

 • כלכלית - היטלר ממנה את הדוקטור שאכט לשר האוצר הכול יכול הממונה על הכלכלה, במהלך שנותיו הקצרות מצליח שאכט לבלום את ההיפר אינפלציה והאבטלה הגבוהה ולהעלות את הצמיחה ל-107% בשש שנים בלבד.
 • פוליטית - שנות הערעור הפוליטי בגרמניה נגמרו, לא קמו שום עוררים והשילטון היה חזק וחד משמעי, כל החולשות הכלליות שהשלטון של ווינמאר הפגין כל השנים נעלמו לחלוטין.
 • מדינית - גרמניה שהיתה מדינה מושפלת ומובסת מוצאי מלחמת העולם הראשונה הפכה למדינה חשובה ומשפיעה שהעולם כולו בא אליה לחתום הסכמים בינלאומיים.
 • צבאית - את הצבא של 100,000 החיילים של רפובליקת וינמאר שהיה נחשב מעט עבור מדינה של 60 מליון אזרחים הפך היטלר לצבא שהביס את צרפת ואנגליה תוך פחות משבועיים.

המנהיגות של הפיהרר

פגישה עם קארל גוסטף אמיל מנרהיים, רמטכ"ל צבא פינלנד, בעת ביקור בפינלנד, 4 ביוני 1942

היו שהתרשמו מיכולתו המרשימה להשתלט על מדינה גדולה כגרמניה, להנהיג אותה מבלי שיקומו מערערים על שלטונו, ולבנות "מכונת שלטון" ואינדוקטרינציה משומנת היטב. אם כי יש לסייג כי גרמניה מעולם לא היתה משופעת מהפכות, האומה הגרמנים אינה רגילה במהפכות.

מנגנון ה"תיאום" (גלייכשאלטונג)

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – האחדה

אחד ממאפייניו של המשטר הנאצי היה החדרה של הערכי הנאצים לכל ערכי החיים ומקורות הכוח כולם, התקשורת, החינוך, הפוליטיקה ותנועות הנוער.

לכוון לרצונו של הפיהרר

מעבר למכונת האינדוקטרינציה, התבסס השלטון הנאצי יותר מכל על היטלר עצמו. המשטר כולו נבנה סביב אישיותו והמיתוס של הפיהרר הגאון, בעל רצון הברזל שלעולם אינו טועה.

היטלר עצמו דאג לחזק את הרושם הזה באמצעות הימנעות קפדנית ממתן הוראות מדויקות או התחייבות ברורה כמעט בשום מקרה, כך שהמערכת השלטונית כולה הייתה שרויה במאבק פנימי מתמיד באשר לכוונתו המדויקת, ופעלה כל הזמן לפי התפישה של "לכוון לדעתו של הפיהרר". המריבה המתמדת בין הרשויות השונות גם שירתה את עניינו של היטלר פעם נוספת בהציגה אותו כבורר העליון בכל המחלוקות. כך, לדוגמה, פעלו בתחום מדיניות החוץ בשנת 1938 קונסטנטין פון נויראט, שר החוץ, אלפרד רוזנברג ראש המחלקה לענייני חוץ של המפלגה, יואכים פון ריבנטרופ ולשכתו הענפה והרמן גרינג. ההחלטה הסופית, בכל מקרה, הייתה תמיד של היטלר. כל הפועלים בתחום התחרו על חסדיו.

מן העבר השני, דאג היטלר לנתק את עצמו מכל נושא שנוי במחלוקת. הוא סירב להכריע במחלוקות, אלא אם כן אולץ לעשות כן, ונמנע מביטוי פומבי של מחויבות לביצוע פעולה קונקרטית כלשהי. כך, לדוגמה, היטלר נתן אישורו לארגון הפוגרומים בליל הבדולח ב-1938. אחרי שהתברר כי הפוגרומים עוררו תגובות שליליות בעולם ובגרמניה עצמה, נמנע היטלר מכל אזכור של האירוע וכלפי חוץ הפנה אצבע מאשימה כלפי גבלס, שהיה האיש "שנתן את ההוראה" בפועל. אנשים בגרמניה נהגו לומר על דבר מביש או מחפיר שראו: "אילו רק היה הפיהרר יודע על כך", מתוך מחשבה שהפיהרר, המנהיג העליון שאיננו טועה לעולם, היה מן הסתם שם קץ לאותם מעשי שחיתות, ביזה, רצח וכפייה שנהגו פעילי המפלגה הנאצית לבצע[14].

מימוש רצונו של הפיהרר התבצע דרך המפלגה הנאצית. החל ב"גאולייטרים" וכלה בפעילי השטח, דחפו אנשי המפלגה כל הזמן להעצמת והעמקת הגלייכשאלטונג ולהקצנה מתמשכת של האמצעים הננקטים, מתוך תפישה שבכך הם פועלים ליישום רצונו האמיתי של הפיהרר, אף שהוא אינו יכול לומר זאת בגלוי מטעמים של מדיניות חוץ ומראית עין. לא התקיים הליך מסודר של העברת פקודות להקצנה של הנאציפיקציה של החיים בגרמניה. המפלגה קיימה מדי שנה מספר אירועים (לדוגמה, יום העלייה לשלטון, כנס המפלגה בנירנברג, יום הולדתו של היטלר, יום הפוטש, וכדומה) בהם היה היטלר הנואם המרכזי. נאום זה ונאומים אחרים בכנסים שימשו דרך להעברת מסרים כללית על כיוונים רצויים לפעולה. פעילי השטח עצמם, בהשראת הנאומים ומתוך תפישותיהם הם, דחפו כל הזמן להקצנה נוספת, כשלעיתים קרובות נוצר הרושם כאילו פעולות חקיקה או תקנות באות בעקבות לחץ מלמטה ולא כיוזמה של ראשי המפלגה.

חלק ניכר מכוחו של היטלר נבנה על המיתוס של יכולתו הכמעט מיסטית, לכאורה, לגרוף הצלחות בזו אחר זו בקלות כמעט בלתי נתפשת. היטלר עצמו תפש את שלטונו קודם כל במונחים תועמלניים. הוא הפך למאמין האדוק ביותר באי-יכולתו לטעות וחש כי עליו לשוב ולספק את ההצלחה הבאה ולהמשיך "לתחזק" את ההערצה ההמונית אליו ואת האופוריה בציבור.

באספה של גאולייטרים שנערכה בבית הספר לצעירים מצטיינים של המפלגה ב-29 באפריל 1937, הסביר היטלר את חישוב צעדיו: "בשבילי הדבר החשוב הוא לא לצעוד שום צעד שיהיה עלי לסגת ממנו, ולא לנקוט שום צעד שעלול לגרום לנו נזק. ידוע לכם שאני הולך תמיד עד קצה גבול הסיכון, אבל לעולם איני עובר אותו. צריך להיות בעל אף רגיש די הצורך לחוש: במה אני יכול לעשות יותר? במה איני יכול?"[15].

הצלחותיו של היטלר

צמרת המפלגה הנאצית ובראשם אדולף היטלר ועמו אלברט שפר ומרטין בורמן, ועמם מפקדי הוורמאכט ובראשם וילהלם קייטל, לרגלי מגדל אייפל בפריז.

רשימת ההצלחות של היטלר הייתה מרשימה:

 • ב-1935 הונהג גיוס חובה כללי תוך הפרת חוזה ורסאי בגודלו של הצבא הגרמני, והופעלה תכנית התחמשות שאף היא סתרה חוזה זה. הממלכה המאוחדת וצרפת עמדו מן הצד ולא פצו פה.
 • ב-1936 חודשה הנוכחות הצבאית בחבל הריין (אגב הפרת חוזה לוקרנו). הממלכה המאוחדת וצרפת המשיכו לעמוד מן הצד.
 • בתחילת 1938 בוצע ה"אנשלוס" איחודה של אוסטריה עם הרייך. איטליה של מוסוליני, בעלת האינטרס הראשי באוסטריה, ויתרה להיטלר. מעצמות המערב המשיכו לראות בפעולתו של היטלר יוזמה רוויזיוניסטית "במסגרת המקובל".
 • בספטמבר 1938 התקיימה ועידת מינכן בהשתתפות איטליה, הממלכה המאוחדת וצרפת שקרעה את חבל הסודטים מצ'כוסלובקיה. היטלר הכריז כי אין לו שום תביעות נוספות מצ'כיה. צ'מברלין חתם על ההסכם לוויתור על חבל הסודטים, שב לממלכה המאוחדת ונפנף בנייר שעליו חתימתו של היטלר בבשרו על "שלום בזמננו".
 • מארס 1939 - כיבוש צ'כיה וכינון מדינת בובות בסלובקיה ואילוצם של הליטאים לוותר על עיר הנמל קלייפדה. כאן כבר הבינו הממלכה המאוחדת וצרפת כי היטלר אינו מתכוון לעצור והמטרה הבאה היא פולין. הם לא הגיבו בהכרזת מלחמה בתגובה על ההפרה הבוטה של הסכם מינכן.
 • ספטמבר 1939 הפילשה לפולין. היטלר כובש אותה תוך חמישה שבועות בלבד. המעצמות מכריזות מלחמה אבל לא פותחות במתקפה צבאית.

ברוב הצעדים הללו, לפחות עד משבר הסודטים בקיץ 1938, נהנה היטלר מתמיכה כמעט בלתי מסויגת מן העם הגרמני, כצעדים לבניין מחודש של כוחה של גרמניה כמעצמה מובילה באירופה. אך היטלר נפל כאן גם קרבן למיתוס שלו עצמו. הוא לא היה יכול, גם מסיבות של שימור המשטר וגם מתוך התייחסותו לעצמו, להרשות לעצמו לעצור.

מצבה הכלכלי של גרמניה היה בכי רע, כשחלק חשוב בדחיפה ל"אנשלוס" ולכיבוש צ'כיה נובע מהרצון לנכס לרייך את המשאבים התעשייתיים, הצבאיים והטבעיים של שתי המדינות. הצבא העצום שבנה היטלר לא היה דבר שאפשר להמשיך לבנותו לאורך זמן בלי להשתמש בו. המשטר הנאצי, כפי שכותב איאן קרשו, היה מושתת על רדיקליזציה והתפשטות מתמידים. המשך הרדיקליזציה וההתפשטות היו הכרח קיומי והישרדותי עבור המשטר, לא עניין של בחירה.

אף על פי שהמשטר הנאצי עשה שימוש רחב במשטרה חשאית, מעצרים ודיכוי מתנגדים, אופיו היה שונה בתכלית מזה של המשטר הסובייטי תחת סטלין. במקום שבו סטלין נבנה על דיכוי, טיהורים ואימה, נבנה היטלר על אהדת ההמון והמיתוס שלו כגאון שאינו טועה לעולם. עצירה של התהליך והודאה בכך שבעצם גרמניה היא עיי חורבות כלכליים הייתה שוות ערך להתמוטטות המשטר. גרמניה לא הפעילה סגר על גבולותיה והעיתונות העולמית קיבלה יד חופשית, בשונה מהמשטר הסטליניסטי.

פתיחת מלחמת העולם השנייה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת העולם השניה

היטלר פתח את מלחמת העולם השנייה בלי שום התגרות או נימוק מדיני מקובל, כשהסיבה לכך לא היתה אלא מתוך תאוות שלטון ושררה, הרצון לכבוש את אירופה כולה. אף אחד מהפרשנים הכתבים והפוליטיקאים שחיו אז לא האמין שתפרוץ מלחמה שהיתה מלחמה מיותרת לחלוטין.

היטלר דאג לביים התגרות פולנית ובתגובה להצגה הזו פלש לפולין וכבש אותה תוך ארבעה שבועות בסך הכול. בתום ארבעה שבועות אלו גרמניה היתה במצב מלחמה מול אנגליה וצרפת אבל בפועל לא קרה שום דבר, אנגליה וצרפת לא עשו דבר והכול האמינו שהמלחמה נגמרה עוד לפני שהחלה. באפריל כבש את נורווגיה ודנמרק.

במאי פלש הצבא הנאצי לצרפת דרך בלגיה הולנד ולוקסמבורג תוך ארבעים יום עמד היטלר בשערי פריז. הצבא הצרפתי שנחשב עד אז לצבא החזק ביותר בעולם נמחק כליל וכוחות הברית של בריטניה נקלעו למובלעת בדנקרק והצליחו לסגת לאי הבריטי במה שנודע כנס של דנקרק. בתום קצת יותר מחודש של לחימה הביס הצבא הנאצי את גדולי מתנגדיו וכבש את כל מערב היבשת. בחודשים הבאים הוא החתים על ההסכם התלת צדדי את בולגריה הונגריה ורומניה בשלב זה כמעט כל אירופה היתה בת-ברית או כבושה על ידי מדינות הציר, והיטלר הוכיח את עצמו כגאון צבאי ומדיני.

הנסיך היוגוסלבי חתם גם הוא על שיתוף פעולה עם היטלר אבל הגנרלים המקומיים התמרדו, בתגובה פלש היטלר ליוגוסלביה וכבש את כולה תוך שבוע ו-151 אבדות בנפש בלבד, באותו שבוע הוא כבש את יוון שהייתה נתונה במלחמה עם בת בריתו איטליה כבר כמעט שנה.

דווקא המבצע המוצלח של היטלר לכיבוש יוון ויוגוסלביה נחשב לאחת מהטעויות הטקטיות החמורות שלו, מפני שהוא עיכב בשישה שבועות את המבצע הגדול ביותר שלו - הפלישה לרוסיה.

נקודת המפנה - מבצע ברברוסה ואל עלמיין.

ב-23 באוגוסט 1939 חתמו שר החוץ הגרמני ריבנטרופ עם שר החוץ הרוסי מולוטוב על הסכם ריבנטרופ מולוטוב שעיקרו היה הסכם אי תוקפנות של רוסיה וגרמניה זו על זו. היטלר עצמו שתיעב את הסלאבים באופן כללי ואת הקומניזם בפרט מעולם לא העלה על דעתו לקיים את ההסכם, אבל סטלין מצידו האמין שההסכם אכן יכובד על ידי היטלר. אם אכן היה כך הרי שאין ספק שהיטלר היה מנצח את מלחמת העולם, ללא העתודות הרוסיות לא היה לאנגליה שום סיכוי לעמוד מול הוורמאכט שהיה עדיף עליה בהרבה.

ב-22 ביוני 1941 פלש היטלר עם 155 דיוויזיות ו4 מיליון חיילים לברית המועצות בקו חזית באורך עצום. בחודשים הראשונים הכוחות הנאצים התקדמו במהירות אדירה וכבשו שטחים אדירים מברית המועצות רחבת הידיים אבל העיכוב של חמשת השבועות ביוון ויוגוסלביה גרם לבוא החורף הרוסי הקפוא מוקדם מהמצופה, מה שגרם לנזק אדיר לכוחות הגרמנים ולעיכוב של שנה נוספת בבוץ הרוסי.

השנה הארוכה הזו נוצלה עד תום על ידי כוחות הברית להתאוששות רציפה בכל קו החזית באפריקה ובתום הקיץ של שנת 1942 הצליחו הרוסים באמצעות ז'וקוב להפוך את מהלך המלחמה וללכוד את הארמייה השישית בסטלינגרד, עד שנאלצה להיכנע, ומנקודה זו ואילך הלכו הכוחות הרוסים ודחקו את היטלר דרומה ומערבה עד לברלין עצמה. בערך באותו זמן הובס רומל באל-עלמיין ובעלות הברית הרחיקו את היטלר מאפריקה. משלב זה ואילך הלך היטל ונסוג כמעט ברציפות בשתי החזיתות, במזרח מול רוסיה במערב ובאיטליה מול בעלות הברית. עד להתאבדותו בפיהרר בונקר באפריל 1945. ל"ג בעומר תש"ה.

בשלושת שנות הנסיגה חלה גם נסיג כללית במצבו הבריאותי של המנהיג הנאצי, ידו השמאלית החלה רועדת בסימנים מוקדמים של מחלת הפרקינסון. והוא החל להזדקק לתרופות רבות, בימיו האחרונים הוא לקח יותר מחמישים תרופות ושיקויים שרקח לו רופאו האישי. בשנים אלה בעיקר התחוללו פשעיו הנוראים ביותר, אלו היו השנים בהם השמיד את רוב יהודי אירופה באופן שיטתי וחסר מצפון.

למרות שכמעת שנתיים רצוף היה הדבר ברור שהיטלר צועד אל סופו וכי לגרמניה אין כל סיכוי לנצח במלחמה זו היטלר עצמו האמין עד לרגעיו האחרונים כי הקואליציה שקמה מולו עתידה להתפרק, הוא לא האמין שיכולה להיות קואלציה שתכלול את רוסיה הקומוניסטית מחד ואת אנגליה וארצות הברית הקפיטליסטיות מאידך, עד יומו האחרון היה משוכנע כי הקאליציה הזו עתידה להתפרק במוקדם או במאוחר והוא השקיע את על עתודותיו כדי להרוויח זמן כדי שבינתיים תפרק הברית הגדולה והרוסים והאמריקנים יפנו את נשקם זה כנגד זה.

רצח עם כשיטה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רייסנקאמפף

תפישתו של היטלר את ההיסטוריה האנושית כמאבק בין גזעים הכתיבו את גישתו לשטחים שנכבשו על ידי גרמניה. בעמים הסלאבים אותם כבש במזרח ראה היטלר ככוח עבדים, שייעודו לשמש את האדונים הארים ואגב כך, לגווע מבחינה פיזית ורוחנית. אלו היו הערכים עליהם התחנך בילדותו, תחת שלטון האימפריה האוסטרו-הונגרית. תפישתו לא השתנתה. זו הייתה שגיאה טקטית מן המעלה הראשונה.

היטלר נמנע מלהפוך את האוקראינים לבני בריתו, דבר שהיו נכונים לעשות ככל הנראה, כיוון שראו בנאצים משחררים מעול הכיבוש הסטליניסטי (שאך שנים מעטות קודם הביא למותם ברעב של כשליש מתושבי אוקראינה[16]), הוא בחר לנהוג בהם אף גרוע מכפי שנהג בפולנים ובצ'כים. הם נועדו לתפקיד עובדי הכפייה של הרייך. כאשר המחתרת הצ'כית ביצעה את ההתנקשות בראש האס.דה, הריגול הנגדי, ריינהארד היידריך, הגיב היטלר בהוראה להשמיד כליל את הכפר לידיצה בצ'כיה, שהיה סמוך למקום ההתנקשות. הוא גם פקד להעביר את כל התבואה והתוצרת החקלאים האוקראינית לטובת גרמניה השבעה והעשירה, התוצאה הישירה של פקודה זו היתה הרעבה כללית של כל האוכלוסייה האוקראינית, היטלר מעולם לא נהג בחיילים הרוסים שנפלו בשבי על פי אמנת ז'נבה, מתוך 5.7 מליו השבויים הרוסים כמעט חצי מתו בשבי מחוסר טיפול בסיסי.

אופי ג'נוסיידי

ניתן גם להבחין בהחמרה הדרגתית של האמצעים. בשנים הראשונות למשטר הנאצי, פעלו הנאצים בעיקר באמצעים "לגליסטיים" להגבלתם של היהודים והוצאתם ההדרגתית מתוך החברה הגרמנית. צעדים אלו כוונו בראש ובראשונה לגרום ליהודים להגר מגרמניה וככאלו, הצלחתם הייתה חלקית. בשנת 1938 עדיין גרו כשני שלישים מיהודי גרמניה במדינה[17].

אחרי ה"אנשלוס" עם אוסטריה, פרצו האוסטרים במסגרת חגיגות האיחוד בפוגרומים נגד היהודים בעידודו של אדולף אייכמן, שכמו היטלר גדל אף הוא בלינץ שבאוסטריה. אייכמן, שקודם לכן ראה בהגירה את הפתרון המועדף, שאב עידוד מה"הצלחה" של הפוגרומים בהגברה מהותית של קצב ההגירה הכפויה היהודית. בשנתיים הראשונות אחרי האנשלוס עזבו 118 אלף מיהודי אוסטריה את המדינה[18]. ברעיון נעשה שימוש נוסף ב"ליל הבדולח" ב-9 בנובמבר 1938. פעולות אלו, לטענת קרשו ואחרים, העידו על קיומם של סימני "אופי גנוסיידי" בגרמניה הנאצית.[דרוש מקור]

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, וביתר שאת אחרי הפלישה לרוסיה וכניסתה של ארצות הברית למלחמה, החלו המעצורים נשמטים בזה אחר זה ובמהרה עלתה גרמניה על דרך ההשמדה ההמונית של היהודים.

התנועה הנאצית, עוד לפני עלותה לשלטון, משכה כשליש מבין המצביעים ומנתה עוד לפני עלייתה לשלטון כמיליון וחצי חברים. מי שהצטרף לתנועה או שמע את הפגנות האס.אה בהן זומר שיר הקרב שלה, "חיילי פלוגות הסער, צעירים וזקנים" (Ihr Sturmsoldaten jung und alt) שקרא בבית החמישי "וכאשר הדם היהודי יותז מן הסכין/ ישובו הזמנים הטובים" (Und wenn das Judenblut vom Messer spritzt\ Dann geht's nochmal so gut); או מי ששמע סיסמאות מפלגה כמו "היהודים הם אסוננו" (Die Juden sind unser Unglück) או "היהודי הוא אכן אדם, גם הזבוב הוא אכן חיה" (Sicher ist der Jude auch ein Mann, aber der Floh ist auch ein Tier); או מי ששמע את נאומיהם של היטלר או גבלס — כל אלו לא היו יכולים לטעות באשר לרעיונות הכלליים שהיו למנהיגי המפלגה הנאצית. הסתייגות מהותית, לא נשמעה.

מובן כי בין שירים לוחמניים, גזעניים או אנטישמיים ורצח עם יש עדיין מרחק רב. סביר גם להניח כי להיטלר עצמו או למי ממנהיגי המפלגה הנאצית לא הייתה, ערב מלחמת העולם השנייה, תכנית מוגדרת מראש להשמדה כזו. אך המתווה הבסיסי של משטר המבוסס על שנאה, על שאיפה לשליטה עולמית ("היום גרמניה, מחר העולם כולו"), על שנאת הזר והאחר ("הגרמני תמיד לפני הזר והיהודי") התקיים והיה מקובל ואהוד כסדר יום "סביר" למפלגה שלטת.

באופן טבעי, כאשר פרצה המלחמה וידם של הכול הפכה קלה הרבה יותר על ההדק, נחשפו מערכי הנפש הסמויים ופרצו השדים החבויים אצל כל הצדדים. שד השמדת העם או, כניסוחו של איאן קרשו, הנטייה הגנוסיידית, פרץ גם מן הנפש הגרמנית, ולא הוכתב מלמעלה על ידי היטלר או גבלס. לא כל הגרמנים היו "תלייניו מרצון של היטלר", כפי שטוען גולדהאגן. אך חלק נכבד מהם היה גם היה, במידה כלשהי.

סוגיה נוספת בעניין רצח-העם היא מעורבותו של היטלר עצמו. יואכים פסט, גורס שלא יכול להיות שלהיטלר לא הייתה מעורבות מרכזית בעניין ההשמדה, אך לא נותר כל תיעוד להתייחסות שלו למעשי-ההשמדה ולא ידוע על דיווחים שקרא, או עדויות ששמע. וזאת בניגוד להמוניותו הרגילה. אם כי באופן כללי היטלר נימנע מלהורות על דברים מעשיים ובדרך כלל הסתפק באמירות כלליות ועקרוניות.

דעה אחרת היא כי היטלר התייחס להריגת יהודי פולין בשיחה עם מיקלוש הורטי ב-17 באפריל 1943: "הדבר בא על תיקונו בפולין בדרך הקיצונית ביותר. כשהיהודים שם מסרבים לעבוד, יורים בהם. כשאין ביכולתם לעבוד, עליהם למות."[19]

בנאום מפורסם בפני הרייכסטאג, ב-30 בינואר 1939 הצהיר:

היום ארצה שוב להתנבא: אם יעלה בידי יהדות הממון הבינלאומית באירופה ומחוצה לה לדרדר את העמים, פעם נוספת, למלחמה עולמית – אזי לא תהיה התוצאה בולשביזציה של העולם ועמה ניצחון היהדות, אלא השמדת העם היהודי באירופה![20]

ככלל, היטלר הסתפק בהנחיות מגבוה ולא התערב בפכים הקטנים של ההשמדה כמו שלישיו, הימלר והיידריך, שהיה ראש וראשון למשמידי היהודים. עם זאת, אין למעט מאחריותו להגיית רעיון ההשמדה, כמתבטא באי-אלו מנאומי המפתח שלו על האנטישמיות, ואף בצוואתו. למעשה, לא רבים מבכירי הנאצים מלבד ראש האס.אס. הימלר (וכן שר הפנים גרינג ושר החוץ ריבנטרופ), היו מעורבים בהשמדת היהודים.

לפי דעה אחרת, הבכירים כן ידעו[21] ופעלו[22] להשמדת היהודים.

ההיסטוריון איאן קרשו אומר כי הוא בטוח שהיטלר היה מעורב, עקב מקרוב אחרי תהליך ההשמדה, ואישר אישית כל החלטה משמעותית במהלך הפתרון הסופי. לרוב האישור ניתן להימלר ובעל פה. לאחר הקטסטרופה בסטלינגרד היטלר התערב ישירות ולחץ על בעלי בריתו ההונגרים והרומנים לקדם את השמדת היהודים. במקרים רבים החלטותיו לא היו ביזמתו אלא היו תגובה להצעות של הבכירים הנאצים, אבל גם כך ברור שהיטלר החליט על השלבים השונים ושהחלטותיו היו הכרחיות לביצוע השואה[23].

תכניות להפלתו מהשלטון

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – התנגדות גרמנית לנאציזם

מאז עליית היטלר לשלטון בגרמניה, היו תכניות להפלתו מהשלטון. חלק ניכר מתכניות אלו תוכנן על ידי קצינים בכירים, אשר התנהגותו של הרב"ט לשעבר לא הייתה לרוחם. השינויים שערך במטה הכללי, החלפתם של הגנרלים בלומברג ופריטש באמצעות סיבוכם בשערוריות מפוברקות והצבתם של קצינים נאמנים לו במקומם, ושבועת הנאמנות שהכריח היטלר את כל חיילי הוורמאכט להישבע לו באופן אישי, כמו גם נטילתו את הפיקוד הישיר על הצבא בסוף המלחמה גרמו לרבים מן הקצינים לחשוב על הדחתו.

כבר בימי ועידת מינכן, עת עמדה גרמניה בסכנה של מלחמה עם הממלכה המאוחדת וצרפת, בשל דרישת היטלר לצרף לרייך את חבל הסודטים (מלחמה שבמאזן הכוחות דאז נראתה כחסרת סיכוי לצבא הגרמני), תכננו הגנרלים הגרמנים לעצור את היטלר ולהכריז כי אינו שפוי, כאשר ייתן לכוחות את הפקודה לנוע. בגידת הבריטים והצרפתים בעם הצ'כי בוועידת מינכן, והצלחתו המפתיעה של היטלר להשתלט על חבל הסודטים ללא קרב, הוציאו את הרוח ממפרשי הקושרים.

עם זאת, חלק מן הקושרים, אנטי נאצים מושבעים, המשיכו בתכנון תכניותיהם, תוך שהם מחכים לשעת כושר. הדבר הגיע לידי כך שהאבווהר, שירות המודיעין הצבאי הגרמני, שימש מטה פעיל לקושרים, ובכירים באבווהר הודיעו למדינות כגון דנמרק ונורווגיה, כי הצבא הגרמני עומד לפלוש אליהן. בראש הקושרים באבווהר עמדו האדמירל וילהלם קנריס, וסגנו הגנרל הנס אוסטר.

מאחר שחלק ניכר מן הקושרים בקרב הצבא לא תמך בקשר בשל אי מוסריותו של המשטר הנאצי, אלא בשל החשש מהרפתקנותו, היו השנים שבין ועידת מינכן ובין הפלישה לברית המועצות שנים בהן לא יכלו הקושרים לפעול. עם הפלישה לברית המועצות, ועם שהסתבר עומק התסבוכת שזו יצרה, חודשה פעילות הקושרים במרץ מוגבר. ניסיון ראשון של קבוצת קושרים לעצור את היטלר ו"להעמידו למשפט" נעשה כבר בשנת 1941 על ידי הגנרל הנינג פון טרסקו, ושלישו, פביאן פון שלברנדורף, עת ביקר היטלר במפקדת "ארמיות המרכז" בחזית הרוסית. אך הביקור נדחה פעמים מספר, ומשהגיע היטלר, היה מלווה במשמר של אנשי אס אס, דבר שמנע כל אפשרות לעצרו.

כשנתיים לאחר מכן, בשנת 1943, הצליח טרסקו להחדיר פצצת זמן למטוסו של היטלר כאשר זה חזר מביקור בחזית, אך היא לא התפוצצה.

כשלונות אלו העבירו את מרכז הכובד של הקשר אל קבוצת גנרלים שישבו בפריז ובברלין, כאשר ביניהם שימש מתווך ומוציא לפועל הקולונל הרוזן קלאוס שנק פון שטאופנברג. בשלב זה כלל הקשר קבוצה משמעותית של קצינים, שכללה אף את הפלדמרשל ארווין רומל, אשר זכה לפופולריות עצומה בגרמניה, וכן היה מכובד ומקובל על בעלות הברית. כן הצטרפו אל הקשר גורמים אזרחיים - משפטנים, דיפלומטים ואנשי דת. הקשר שערכה קבוצה זו ידוע בשם קשר העשרים ביולי, משום שנערך ב־20 ביולי 1944. הקשר נכשל, וחלק גדול מן המעורבים בו, ובהם מנהיג הקשר, פון שטאופנברג, הוצאו להורג. הקשר היווה את שיאם של ניסיונות רבים, במשך שנות קיומו של הרייך השלישי להפיל את המשטר הנאצי, על ידי גרמנים שדגלו בהתנגדות למשטר הנאצי.

סופו

דף השער של עיתון הצבא האמריקני המדווח על מותו של היטלר

כאשר כלתה הרעה על גרמניה והרוסים מחד וכוחות ארצות הברית והממלכה המאוחדת מאידך החלו מתקדמים אל גרמניה עצמה, לא שקל היטלר אף לרגע להיכנע. הרודן הנאצי, שבתוך פחות משנתיים הפך לשבר כלי מבחינה בריאותית, ביקש להעלות בלהבות את גרמניה.

היטלר פעל כדי להמיט חורבן מוחלט על כל דבר שהיה ביכולתו להחריב. פקודת האדמה החרוכה שלו כוונה תחילה נגד שטחי אוקראינה וברית-המועצות שמהם נסוג, כוונה אחר כך גם כלפי גרמניה.

בימים האחרונים לחייו של היטלר, האשים היטלר את הצבא, אנשי ה-SS והעם הגרמני בהפסדה של גרמניה במלחמה. דווח גם כי היטלר עצמו פחד להיתפס על ידי הרוסים או להיפצע ולכן פסל את האפשרות להשתתף בקרב בעת שהרוסים התקדמו לעבר הבונקר שבו שהה[24]. לפיכך גמלה בליבו ההחלטה להתאבד.

ערב התאבדותו, בארבע בבוקר 29 באפריל 1945, כשהוא וראשי המשטר הנאצי מסתתרים בפיהררבונקר שבברלין, כתב היטלר את צוואתו. את רכושו הוריש למפלגה ואם זו לא תתקיים, למדינה. "ואם גם המדינה תיהרס", הוסיף, "הרי שאין צורך בהחלטה נוספת מצדי". היטלר הוסיף גם צוואה פוליטית בה טען כי המלחמה "ניזומה באופן בלעדי על ידי אותם מדינאים בינלאומיים ממוצא יהודי או העמלים למען האינטרסים היהודיים." הוא עצמו עשה כל מאמץ למנוע את המלחמה, אך כוחה של היהדות הבינלאומית גבר. אבל, מוסיף היטלר, "לא הותרתי ספק שלא ארשה שמיליוני ילדים אירופאים ממוצא ארי ימותו מרעב... בלי שהאשמים האמיתיים יכפרו על אשמתם, אף כי תוך שימוש באמצעים הומניים יותר" (דהיינו, השמדה בגז). לסיכום הוא קורא ל"הנהגת האומה ולממשיכה להקפיד על חוקי הגזע ועל התנגדות ללא רחם למרעילים העולמיים של כל האומות, היהדות הבינלאומית"[25].

כמו כן הורה היטלר להמית את כלבתו "בלונדי", מגזע רועה גרמני, שעל־פי עדויות מכריו הייתה חביבה עליו מאד, כדי שלא תיפול בידי הרוסים. הומתו גם חמשת גוריה של הכלבה, שהיו בידי ילדיו של יוזף גבלס, שר התעמולה הנאצי (כעבור יומיים המיתה אשתו של גבלס את ששת ילדיהם והתאבדה עם בעלה).

באותו יום לאחר שהודה היטלר שהמצב אבוד וכי החליט לסיים את חייו בבונקר, ביקש ברנד פרייטג פון לורינגהובן, שלישו של הנס קרבס לעזוב. קרבס הפנה את הבקשה להיטלר שהסכים ונפרד ממנו בלחיצת יד רפה. פון לורינגהובן ועוד שני קצינים הצליחו לחמוק מהבונקר ולהגיע לקווי האמריקאים.

בליל 29 - 30 באפריל נשא היטלר את אווה בראון לאישה. בשעות אחר הצהריים ב-30 באפריל השניים התאבדו, היטלר ביריה ואווה על ידי בליעת ציאניד. על פי בקשתו, גופתו הוספגה בבנזין ונשרפה על ידי אוטו גנשה ועוזריו מחוץ לבונקר, כדי שהאויב לא יתעלל בה (כפי שקרה למוסוליני). חיילי הצבא האדום שאיתרו את שרידי הגופה, קברו אותם בקבר לא מסומן. באפריל 1970 הוציאו סוכני ק.ג.ב. את שתי הגופות, שרפו אותן, ערבבו את האפר עם פחם, ופיזרו אותו על פני נהר האלבה[26]. הק.ג.ב. החליט לשמור בארכיון הביון הסובייטי חתיכה מהגולגולת של היטלר, ובספטמבר 2009 פרסם העיתון הבריטי "האובזרבר" כי חתיכת הגולגולת אינה שייכת להיטלר, אלא שמדובר בגולגולת של אישה[27].

"רייך אלף השנים" שהיטלר הבטיח לגרמניה - הרייך השלישי - החזיק מעמד 12 שנים בלבד, והיה אחראי למותם של עשרות מיליוני בני אדם, ולביצוע הפשעים המחרידים ביותר בהיסטוריה האנושית. לפני התאבדותו סבל מניוון שרירים בידיים, שערו הלבין ועינו החליפו את צבעם לאדום בעקבות חוסר שינה. הרופא האישי שלו רקח לו מרקחת מקוקאין.

סרטים על אודות היטלר

למרות התיעוב הכללי מהיטלר ואישיותו, החידות הגדולות שהותיר אחריו העסיקו המונים בשאלות כמו איך הפך אדם אחד מאות מיליוני בני אדם לרוצחים? מה היה כוחו המיסטי של אדם שכמעט כבש את העולם כולו, מה היה הדלק שהניע את אירופה כולה במשך שנים.

העניין הציבורי העצום במחולל האירוע החשוב ביותר בעת החדשה גרר הוצאה של סרטים תיעודיים רבים אודותיו. סרט מפורסם בשם "עלייתו ונפילתו של הרייך השלישי"[28] יצא לאקרנים כבר בשנת 1968, שנסמך על ספרו המונומנטלי של העיתונאי והסופר ויליאם שיירר "עלייתו ונפילתו של הרייך השלישי", שראה אור בשנת 1960, ומספר את קורות הרייך בהתמקדות על חייו של היטלר מעת לידתו ועד מותו. בשנת 2003 יצאה לאקרנים המיני-סדרה "היטלר: עלייתו של הרשע" שמתארת את עלייתו של היטלר לשלטון, בכיכובו של שחקן הקולנוע הסקוטי רוברט קרלייל. בשנת 2004 יצא לאקרנים הסרט "הנפילה", המתאר את ימיהם האחרונים של אדולף היטלר וגרמניה הנאצית. הסרט "ממזרים חסרי כבוד" שביים קוונטין טרנטינו עוסק בתסריט אלטרנטיבי למציאות, שבו חבורת יהודים אמריקנים מתנקשים בהצלחה בחייו של היטלר. סרטים דוקומנטריים נוספים שעוסקים בהיבטים שונים בחייו של היטלר ראו אור בחסות "ערוץ ההיסטוריה".

ראו גם

עיינו גם בפורטלים:
P German flag.svg פורטל גרמניה
P WWII.png פורטל מלחמת העולם השנייה
P Holocaust.png פורטל השואה

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ שרידי הגופה שנותרו נשרפו עשרות שנים לאחר מכן. ראו בפרק סופו.
 2. ^ מאמר באתר "the history place"
 3. ^ ראו גם ארנסט הס מפקדו היהודי של היטלר שזכה אחר כך להקלות מסוימות
 4. ^ Lindley Fraser, Germany between Two Wars: A Study of Propaganda and War-Guilt (Oxford University Press, 1945) p. 16
 5. ^ מאמר באתר "the history place"
 6. ^ ליאור יעקבי, ‏האות הראשון לפתרון הסופי, באתר ישראל היום, 9 ביוני 2011
 7. ^ מאמר באתר timelines.com
 8. ^ שאול פרידלנדר, גרמניה הנאצית והיהודים: שנות הרדיפות, 1939-1933; תרגמה מאנגלית עתליה זילבר; ספרית אפקים, הוצאת עם עובד, תל אביב 1997; עמ' 119-118.
 9. ^ איאן קרשו, היטלר – היבריס: 1889 - 1936, הוצאת עם עובד, 2005
 10. ^ Kolb, Eberhard. The Weimar Republic, p. 224. Routledge, 2004
 11. ^ מאמר באתר histoyryplace.com
 12. ^ Hanns-Jürgen Wiegand. Direktdemokratische Elemente in der deutschen Verfassungsgeschichte. Berliner Wissenschafts-Verlag, 2006. עמ' 146-147.
 13. ^ ראו את הצו לאיחוד הסמכויות ואת הצו לגבי שם התפקיד בויקישיתוף.
 14. ^ איאן קרשו,המיתוס של היטלר: תדמית ומציאות ברייך השלישי, הוצאת דביר, 1998
 15. ^ שאול פרידלנדר, גרמניה הנאצית והיהודים: שנות הרדיפות, 1939-1933; תרגמה מאנגלית עתליה זילבר; ספרית אפקים, הוצאת עם עובד, תל אביב 1997; עמ' 217.
 16. ^ חוק אושר באוקראינה: הרעב בשנות ה-30 "טבח עם", באתר הארץ, 28 בנובמבר 2006
 17. ^ מאמר באתר המוזיאון האמריקאי לזיכרון השואה
 18. ^ מאמר באתר המוזיאון האמריקאי לזיכרון השואה
 19. ^ היטלר התייחס להריגת יהודי פולין
 20. ^ יצחק ארד, ישראל גוטמן, אברהם מרגליות (עורכים): השואה בתיעוד: מבחר תעודות על חורבן יהודי גרמניה ואוסטריה פולין וברית המועצות. יד ושם, ירושלים תשל"ח, עמ' 108 – 110).
 21. ^ ראו כאן
 22. ^ פעלו
 23. ^ Kershaw, Hitler's role in the "final-solution" pp 38 - 42
 24. ^ ynet, היטלר ב-45': הפסדנו בגלל העם הגרמני, שייחרב, באתר ynet, 26 באוקטובר 2012
 25. ^ מכתב ההתאבדות של היטלר בוויקיטקסט (באנגלית)
 26. ^ רוני מלול, סופו האמיתי של הצורר הנאצי, באתר nrg‏, 25 בדצמבר 2007
 27. ^ ynet, מדענים: "הגולגולת של היטלר" - בכלל של אשה, באתר ynet, 27 בספטמבר 2009
 28. ^ עלייתו ונפילתו של הרייך השלישי, במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)


השואה
מושגים מרכזיים
מונחוןכרונולוגיה של השואהאנטישמיותרצח עםמלחמת העולם השנייהנאציזםהגזע האריגרמניה הנאציתהמפלגה הנאציתאדולף היטלרהטלאי הצהובפרטיזןחסיד אומות העולםהצלת יהודים במהלך השואה
Yellow star Jude Jew.svg
עד המלחמה
יהדות אירופהאמנציפציה ליהודיםיהדות אשכנזיהדות מזרח אירופה: יהדות פולין, יהדות אוקראינה, יהדות ליטא, יהדות בלארוסיידיששטעטלהבונדיהדות צ'כיהיהדות גרמניהליל הבדולחהסכם העברה
ההשמדה
איגרת הבזק של היידריךבורות הריגה ומשאיות גז: טבח פונאר, באבי יאר ומעשי טבח נוספיםהפתרון הסופיועידת ואנזהמחנה ריכוזמחנה עבודהמחנות השמדה: חלמנו, מבצע ריינהרד (בלז'ץ, טרבלינקה וסוביבור), אושוויץ-בירקנאו, מיידנק‎צעדות המוותניסויים רפואיים בבני אדם בתקופת השואהתא גזיםקאפוזונדרקומנדומבצע 1005
העם היהודי בשואה
יהודי גרמניה הנאצית והיהודים בפולין הכבושהיודנראטתנועות נוער יהודיות בשואהגטאות: ורשה, וילנה, לודז', טרזיינשטט וגטאות נוספיםנשים יהודיות בשואהילדים בשואההתנגדות יהודית בשואה: מרד גטו ורשה, הארגון היהודי הלוחם, ארגון צבאי יהודי, המחתרת בגטו קרקובמורדים יהודים בשואה
השואה לפי מדינות
אירופה אוסטריהאיטליהאלבניהאסטוניהבולגריהבלגיהברית המועצותגרמניההולנדהונגריה‏יוגוסלביהיווןלטביה‏ליטאנורווגיה‏סלובקיהפולין‏צ'כיהצפון טרנסילבניהצרפתקרואטיהרומניה
אפריקה ואחרות אלג'יריהאתיופיהלובמרוקותוניסיהיהודי המזרח הרחוקיהודים מחוץ לאירופה תחת כיבוש נאצי
מודעות ותגובות לשואה
הצלה בשואהחסידי אומות העולםמברק ריגנרקבוצת העבודה, רודולף ורבה והפרוטוקולים של אושוויץאל נלך כצאן לטבח!ספר עדותתגובת העולם לשואהועידת ברמודהסחורה תמורת דםתגובת היישוב היהודי בארץ ישראל לשואההבריגדה היהודיתהומור בשואה
בעקבות השואה
הניצולים לאחר השואה ומדינת ישראל הפליטיםשירות האיתור הבינלאומיפוגרום קיילצהתנועת הבריחהועדת החקירה האנגלו-אמריקאית לענייני ארץ ישראלגיוס חוץ לארץהסכם השילומיםועדת התביעותהשפעות השואההשפעת השואה על גיבוש הזהות הישראליתהדור השני לשואההרשות לזכויות ניצולי השואההחברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה
זיכרון השואה זיכרון השואה בישראל, יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, יד ושם, בית לוחמי הגטאות ו"מורשת"מוזיאון השואה האמריקני ומוזיאונים נוספיםאנדרטאות להנצחת השואהמצעד החיים ומסע בני נוער לפוליןפרח לניצולזיכרון בסלוןדף עדהכחשת השואה
רדיפת הנאצים ועוזריהם משפטי נירנברגחוק לעשיית דין בנאצים ובעוזריהםפריץ באוארמשפט אייכמןהנוקמים וציידי נאצים נוספים
השואה באמנות
ספרות השואה "באבי יאר" • "עיין ערך: אהבה" ו"מומיק" • "שואה שלנו" • "הזהו אדם?" • "הלילה" • "השמיים שבתוכי" • "פוגת מוות" • "המחזה גטו" • "אדם בן כלב" • "מאוס: סיפורו של ניצול" • "בנגאזי-ברגן־בלזן"
מוזיקה ומחול "הניצול מוורשה" • "צחוק של עכברוש" • "אפר ואבק" • "חלומות"
השואה בקולנוע "אירופה אירופה" • "הבריחה מסוביבור" • "שואה" • "הפסנתרן" • "רשימת שינדלר" • "החיים יפים" • "המפתח של שרה"
יוצרים יחיאל די-נור (ק. צטניק)שמואל ניסנבאוםאלי ויזלאידה פינקפאול צלאןז'אן אמרי‎אהרן אפלפלד
תיעוד וחקר השואה
תיעוד ספר קהילההאנציקלופדיה של השואהארכיון "עונג שבת"מגילת החורבן של יהודי רומניה ושאר מגילות השואההנצחת זכר השואהארכיוני ארולסן - מרכז בינלאומי אודות רדיפות הנאצים
מחקר פונקציונליזם ואינטנציונליזם • "הדרך הגרמנית המיוחדת" • יצחק ארדחנה ארנדטיהודה באוארכריסטופר בראונינגישראל גוטמןדניאל גולדהגןראול הילברגדב לויןדן מכמןדינה פורתשאול פרידלנדראיאן קרשוחיה אוסטרוברחוקרי שואה נוספים
פורטל השואהגרמניה הנאציתהיסטוריה של עם ישראל
הקודם:
קורט פון שלייכר
קאנצלר גרמניה
1933-1945
הבא:
יוזף גבלס