ארצות השפלה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תמונת לוויין של ארצות השפלה

ארצות השפלה הן ארצות אירופה הנמצאות במישור הנמוך של הדלתה של הנהרות ריין, סכלדה ומז. המדינות הנכללות בימינו בכינוי זה הן בלגיה והולנד, אם כי יש הכוללים בכינוי גם את לוקסמבורג. בלגיה, הולנד ולוקסמבורג ידועות גם בשם בנלוקס.

היסטוריה

במאה ה-12 נוסדו בארצות השפלה ערים סביב הייצור והמסחר של בגדי צמר, התעשייה הראשונה באירופה. בערים אלה נכללות לייז', אנטוורפן, בריסל, גנט ואוטרכט.

ארצות השפלה התרכזו במאות ה-13 וה-14 תחת שלטונם של דוכסי בורגונדיה ובעקבות נישואי מארי מבורגונדי למקסימיליאן האוסטרי, עברו לשליטתם של בית האבסבורג תחילה לבנם פיליפ הראשון מלך קסטיליה (עקב נישואיו לחואנה המשוגעת - בתם של פרדינאנד ואיזבל המלכים הקתולים), ובשנת 1506 לבנם קרלוס הוא הקיסר קרל החמישי, שהיה למעשה פלמי (יוצא חבל פלנדריה) מלידה, וחי עד 1517 בארצות השפלה. עם פרישתו של קרל החמישי בשנת 1556 קיבל את השלטון בנו, פליפה השני, מלך ספרד.

פליפה השני, שהתחנך בספרד, לא היה רגיש כלפי נתיניו הפלמים וההולנדים כפי שהיה אביו, ונהג בתושבי האזור ביד קשה, בין היתר בגלל התחזקות מגמת הרפורמציה הפרוטסטנטית בקרב תושבי האזור אותה שאף פליפה, כמו אביו, לקעקע מממלכתו.

בשנת 1568 התאחדו הפרובינציות של ארצות השפלה תחת הנהגתו של הנסיך וילם מאורניה (נסיכות אורנז'), והרוזן לאמורל פון אגמונט, שהיה מראשי הצבא, בצעד שהיחל את המרד ההולנדי. פליפה השני שלח צפונה את הדוכס מאלבה והדוכס מפרמה, שני מצביאים ותיקים, בראש צבא אשר מנה אלפי חיילים ספרדים, כדי לדכא את המרד. מול חיל הרגלים הספרדי עמדו המיליציות של אנשי ארצות השפלה, אשר כרעו תחת נטל המיסים הספרדיים וקיוו נואשות להציל את מולדתם ולזכות בחירותם. כדי לבלום את התקדמות הספרדים, פתחו אנשי ארצות השפלה את הסכרים אשר הגנו על המישורים הנמוכים מהים, והציפו שטחים נרחבים בנתיב הצבא הספרדי. בסופו של דבר, הצליחו המורדים להדוף את הספרדים.

פליפה השני הציב פרס על ראשו של הנסיך מאורניה, ואכן הלה נרצח ביריות אקדח ב-10 ביולי 1584 ב"פרינסנהוף" שבדלפט בידי אציל מקומי זוטר, תומך בית המלוכה הספרדי. בשנת 1581, "התנערו" הפוליטיקאים והסוחרים ההולנדים החשובים באופן חגיגי מפליפה השני כמלכם, כשהם מונים את פגיעותיו באנשיהם. הם הכריזו על שבע פרובינציות מארצות השפלה כעצמאיות וריבוניות.

ספרד המשיכה לנסות לכבוש מחדש את השטחים הנרחבים אשר בהם איבדה שליטה, אולם ללא הצלחה, עד אשר בשנת 1609, נחתם הסכם שלום בין הניצים, כאשר דרום ארצות השפלה, לרבות פלנדריה וחלקים מדרום הולנד, נותר בשליטה ספרדית.

תשע שנים לאחר מכן, כאשר פרצה מלחמת שלושים השנים, שוב עמדו הספרדים וההולנדים משני צידי המתרס. ההולנדים, שבעת זו החזיקו בצי גדול וחזק, פשטו על חצי האי הספרדי ופגעו באינטרסים ספרדיים הן באירופה והן באיים הקריביים. כאשר הסתיימה מלחמת שלושים השנים בשנת 1648, הסכימה ספרד, במסגרת שלום וסטפליה, לעצמאותן המלאה והשלמה של ארצות השפלה, תחת הנהגת בית אורנז'-נאסאו. הסכמה זו הושגה כשמונים שנה לאחר תחילת העימות ולכן יש הקוראים למרד ההולנדי "מלחמת שמונים השנים".

אטימולוגיה

קל להתבלבל בשמות השונים של המדינות המודרניות וההיסטוריות באזור. דוברי הולנדית מתייחסים לישויות הפוליטיות ההיסטוריות ולפדרציה של הולנד, האנטילים ההולנדים וארובה בלשון רבים (Nederlanden), ולארצם כיום בלשון יחיד (Nederland). באנגלית נקראות גם הולנד של ימינו וגם הישויות ההיסטוריות בשם Netherlands, בלשון ריבוי; האזור שבו כלולות הולנד ובלגיה כיום נקרא לעיתים The Low Countries, אך בשם זה נעשה שימוש בעיקר בהקשרים היסטוריים (בהולנדית קיים הביטוי המקביל, De lage landen, המתייחס לבלגיה והולנד המודרניות). גם בשפות אירופיות אחרות פירוש שמה של הולנד המודרנית הוא "ארץ נמוכה" או "ארצות נמוכות", מה שמגדיל את הבלבול בין המדינה המודרנית לבין המדינות ההיסטוריות.

השפה העברית אינה מאפשרת יצירת שם-תואר מהצירוף "ארצות השפלה", אם כי בשיח האקדמי מקובל שם-התואר "נדרלנדי".

קישורים חיצוניים

היסטוריה של ארצות השפלה
Armoiries Principauté de Liège.svg
בישופות לייז'
9851790
Blason fr Bourgogne.svg
ארצות השפלה
הבורגונדיות
Arms of the Count of Luxembourg.svg
דוכסות לוקסמבורג
עד 1441
1384/14731482
Flag of the Low Countries.svg ארצות השפלה ההאבסבורגיות
14821556
ארצות השפלה הספרדיות Prinsenvlag.svg
הרפובליקה ההולנדית
15811795
15811713
ארצות השפלה האוסטריות 17131790
המדינות הבלגיות המאוחדות 1790
בישופות לייז'
17901795
ארצות השפלה האוסטריות 17901794
Flag of France.svg
הרפובליקה הצרפתית
הראשונה

הרפובליקה הבטאווית
17951806
17951804
Flag of France.svg
הקיסרות הצרפתית
ממלכת הולנד
18061810
18041815

Flag of the Netherlands.svg
הממלכה המאוחדת של ארצות השפלה
18151830
Flag of Luxembourg.svg
הדוכסות הגדולה של לוקסמבורג
Flag of Belgium.svg
בלגיה
מאז 1830
הולנד
מאז 1830
אוניה פרסונלית עם הולנד עד 1890)
עריכה
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0