בורסת היהלומים הישראלית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שניים מבנייני בורסת היהלומים הישראלית: "מגדל יהלום" (מימין) ו"מגדל שמשון" (משמאל), ברמת גן

בורסת היהלומים הישראלית היא חברה פרטית, בעלת אופי ציבורי, אשר מאגדת גורמים רבים העוסקים בענף היהלומים בישראל, לרבות יבואנים, יצואנים, מתווכים, סוחרים, בוקעים, מנקדים, ממיינים, מנסרים, מלטשים ומעבדים.

בורסת היהלומים הישראלית היא מרכז סחר היהלומים הגולמיים הגדול והחשוב בעולם, כאשר למעלה מ-60 אחוז מהמחזור העולמי נעשה על ידה. ענף היהלומים מהווה כרבע מהייצוא של הייצור התעשייתי במדינת ישראל.[1]

היסטוריה

הכניסה למתחם הבורסה מדרך זאב ז'בוטינסקי

בין השנים 1905 ל-1936, נעשו ניסיונות שונים להקים ולפתח ענף יהלומים בארץ ישראל,[2] אולם ניסיונות אלו לא הצליחו.

בשנת 1933, החלו מאמצים מול שלטונות המנדט הבריטי לביטול המכס על יבוא יהלומי גלם, ובשנת 1936 ביטלו השלטונות את המכס על יבוא זה. רק לאחר מכן החלה להתפתח תעשיית היהלומים בארץ בצורה בת קיימא. בשנת 1937 הוקמה מלטשת היהלומים הראשונה בתל אביב, וכבר בשנת 1956, לראשונה בתולדותיה של מדינת ישראל, נערך בה הקונגרס הבינלאומי של הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים (WFDB).

ב-2014 יזמה ישראל את תערוכת הגלם הבינלאומית הראשונה ליהלומים. בעשור השני של המאה ה-21 נחשבת ישראל למרכז סחר היהלומים הגולמיים הגדול ביותר, וגם ליטושם של מרבית היהלומים נעשה בישראל או על ידי חברות ישראליות הנמצאות ברחבי העולם. ענף היהלומים בישראל, מהווה כרבע מהיצוא של היצור התעשייתי בה.

תולדות הבורסה ליהלומים בישראל

מבט על מתחם הבורסה

בראשית ימי המדינה שכנה בורסת היהלומים בשתי קומות ברחוב אחוזת בית 3 בתל אביב. ב-25 באוגוסט 1948, חל מיזוג בין שלושה גופים: "מועדון יהלומים א"י", "האגודה לפיתוח היהלום" ו"בורסת היהלומים". בעקבות המיזוג, קם גוף אחד מרכזי ומגובש לכל ענף היהלומים.

נעשו ניסיונות להקמת בורסות בנתניה ובירושלים. ניסיונות שלא צלחו.

בסוף שנות ה-40, עת שימשה נתניה כמרכז לתעשייה ומלטשות היהלומים בארץ, ובעיר היו כעשרים מלטשות ואלפי עובדים במלטשות, החליט עובד בן עמי, ראש העיר הראשון של נתניה ומזכירה הראשון של התאחדות בעלי מלטשות היהלומים, להקים בורסת יהלומים לעיר היהלומנים. באותה עת חל פילוג בהנהלת תעשיית היהלומים, והתעשיינים הגדולים החליטו להישאר בתל אביב העיר המרכזית וכך למעשה הבורסה בנתניה לא פעלה מעולם.

בשלהי שנות ה-50 של המאה ה-20 החלו דיונים על הקמת בניין חדש לבורסת היהלומים, ולאחר שעיריית תל אביב הערימה קשיים על מהלך זה, הציע ראש עיריית רמת גן, אברהם קריניצי, שהבניין יוקם ברמת גן, וב-14 בנובמבר 1961 נחתם חוזה לרכישת מגרש בן 3.5 דונם למטרה זו. במאי 1963 הוחל בחפירת היסודות לבניין והוא נחנך ב-24 באוקטובר 1968 ונקרא "מגדל שמשון".[3][4][5]

עם התרחבותה של בורסת היהלומים הוקמו בסמוך ל"מגדל שמשון" מגדלי משרדים נוספים לשימוש הבורסה: "מגדל מכבי" (לימים קניון די-מול) נבנה ב-1978 ומגדל יהלום (הגבוה מבין מגדלי בורסת היהלומים) נבנה ב-1989. במקביל התפתח המתחם, שזכה לשם "מתחם הבורסה", והוקמו בו מגדלי משרדים רבים שלא לשימוש הבורסה.[6]

נכון ל-2014 מהווה קומפלקס בנייני הבורסה ליהלומים כ-100,000 מטר רבוע, ומשמש כ-1400 חברות יהלומים שונות.

נשיאי בורסת היהלומים הישראלית

בנשיאות הבורסה בישראל כיהנו:

 1. בן שפרמן
 2. משה אינטרטר
 3. אברהם ליפשיץ
 4. משה שניצר
 5. יצחק פורם
 6. שמואל שניצר (קדנציה ראשונה)
 7. אבי פז
 8. יאיר סהר
 9. שמואל שניצר
 10. יורם דבש

חברות בבורסת היהלומים

על מנת להתקבל כ"חבר בורסה" יש להגיש מועמדות ולעמוד במספר תנאים שנקבעו בתקנון החברה. עלות החברות בבורסה נאמדת בעשרות אלפי דולרים, אשר מקנים לו זכויות הצבעה והשפעה בדומה לשאר בעלי המניות.

תהליך קבלת חבר הבורסה אורך כ-5 שנים וכולל מספר שלבי בדיקות שהמועמד צריך לעבור בהצלחה:

 1. ותק בענף - כל מועמד צריך להוכיח, באמצעות תלושי שכר, כי יש לו ותק של לפחות 5 שנות פעילות בענף היהלומים.
 2. המלצות של יהלומנים שהם חברי בורסה - על המועמד להגיש טופס הנקרא "המלצת יהלומן" לאחר שהחתים שני יהלומנים שונים עליו
 3. בדיקת פוליגרף - הבדיקה מתבצעת במכון חיצוני. במיוחד נבדק חשד לגנבות בעבר וכל סממן של חוסר יושר.
 4. יכולת כלכלית - כל מועמד צריך להמציא מסניף הבנק שלו מכתב המעיד כי הוא בעל יכולת כלכלית של כחצי מיליון דולר לפחות.
 5. ערבות מיהלומנים - המועמד נדרש להחתים ערבים שהינם יהלומנים חברי בורסה, על סכום כולל של 150,000 דולר אמריקאי. ניתן להחתים עד עשרה ערבים, אך לא פחות מחמישה. הערבות תכנס לתוקף במקרה בו המועמד פשט רגל ו/או ביצע מעשה גניבה. במקרה זה הערבים מחויבים, לפי חוקת הבורסה, לשלם לבעלי החוב של המועמד. לאחר מכן הם יכולים לתבוע את ההחזר מהמועמד. הערבות תקפה לחמש שנים.
 6. ניירת - יש להציג אישורי בנקים, אישור מרשם החברות ורישיון עסק.
 7. רכישת מניה - לצורך החברות בבורסה ליהלומים בישראל, יש לרכוש מניה שעלותה 20,000 דולר. ניתן לפרוס את התשלום ל-60 תשלומים.
 8. ראיון - על המועמד לעבור ראיון מול ועדת הקבלה של החברים החדשים.

מועמד שעבר את כל השלבים בהצלחה, מקבל את תג חבר הבורסה עם התניה לחמש שנים בהן אסור שיהיו תלונות עליו או מישהו מטעמו. אם חמש השנים עברו ללא תלונות, יקבל המועמד את התג הכחול הנכסף ויהפוך לחבר בורסה מן המניין לכל ימי חייו. את מניית החברות בבורסה הוא יוכל להעביר רק לבני משפחתו והיא אינה ניתנת למסחר.

מוזיאון היהלומים

מוזיאון היהלומים במתחם הבורסה

בקומת הקרקע של מגדל מכבי נמצא "מוזיאון היהלומים על שם הארי אופנהיימר" ובו תערוכה קבועה ותערוכות מתחלפות על תעשיית היהלומים בארץ ובעולם.

ראו גם

לקריאה נוספת

 • שירה עמי, היהלום שבכתר : תולדות בורסת היהלומים הישראלית, הוצאת אוריין, 2008

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. ^ כך נראה מבפנים אחד הבניינים השמורים בישראל, גלובס, 19 במרץ 2014
 2. ^ כבר בעת כינוס הקונגרס הציוני השביעי, שנערך בשנת 1905, כאשר יהודים מבלגיה ומהולנד הציעו ללמד את יתומי פרעות קישינב את מקצוע היהלומים בארץ ישראל, בניסיון לשקם את פליטי הקהילה שנפגעה בפרעות ברוסיה. חמש שנים מאוחר יותר, ב-1910, התארגנו יזמים מאנטוורפן, שרכשו מכונות ליטוש ושלחו אותן לירושלים. בעקבות לחץ על היזמים, נטשו את הרעיון להקים מרכז יהלומים שיתחרה באנטוורפן, והמכונות אוחסנו. שלושים שנה מאוחר יותר נמצאו המכונות והופעלו ב-1940 בתל אביב.
 3. ^ י. משולח, בורסת ענק ליהלומים מוקמת ברמת גן, דבר, 11 ביוני 1963
 4. ^ ישעיהו אביעם, קונגרסים במגדל הנוצץ, מעריב (עיתון), 22 בספטמבר 1968
 5. ^ גיורא אוריין, קו לרקיע - אדריכלות מתחם הבורסה ליהלומים ברמת גן, בהוצאת עיריית רמת גן, 2008
 6. ^ המגדל נקרא בשם "מכבי" משום שקודם לבנייתו היה במקום מגרש הכדורגל של קבוצת הכח מכבי רמת גן.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0