בית הרמן שטרוק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית הרמן שטרוק
בית הרמן שטרוק - הדר הכרמל (3).JPG
מידע כללי
סוג מוזיאון היסטורי ומוזיאון לאמנות
כתובת רח' ארלוזורוב 23, חיפה
בעלים עיריית חיפה
הקמה ובנייה
אדריכל אלכסנדר ברוולד
המוזיאון באתר מוזאוני חיפה

בית הרמן שטרוק הוא מוזיאון בשכונת הדר הכרמל בחיפה, ברח' ארלוזורוב 23. הבית נבנה כבית מגורים וסטודיו של הצייר ואמן ההדפס הרמן שטרוק. כיום המבנה משמש כמוזיאון המנציח את פועלו של שטרוק ומציג תערוכות מתחלפות בתחום ההדפס.

היסטוריה

הבניין תוכנן על ידי האדריכל אלכסנדר ברוולד בסגנון המשלב יסודות מקומיים, מזרחיים ואירופיים. הוא נבנה בשנים 1924‏-1926. בתקופה שבה נבנה הבניין תיקנה עיריית חיפה תקנה שמורה על בנייה באבן במטרה לעודד העסקת פועלים ערבים שהיו מיומנים בסוג בנייה זה. שטרוק כציוני נתן את העבודה לקבוצת פועלים של הפועל המזרחי. הפועלים הדתיים התמחו יותר בבניה בבטון וכתוצאה מכך איכות הבנייה של הבית לא הייתה גבוהה והיה קשה למצוא בו פינות ישרות[1].

המבנה המקורי היה בעל קומה אחת ומרתף, עם השנים נוספה לבניין קומה נוספת עם גרם מדרגות חיצוני. בעת שיפוץ ושימור המבנה נבנה לצדו גרם מדרגות מודרני ומעלית.

לאחר מותו של שטרוק רכש ארגון נשי מזרחי את הבית כדי לקיים בו בית חלוצות של המזרחי[2][3] במשך שנים רבות. לאחר מכן הבית נמכר לקבלן פרטי שביקש להרסו ולהקים במקומו מבנה בן עשר קומות. בעקבות מאבק ציבורי לשימור הבית, רכשה עיריית חיפה את הבית מידי הקבלן תמורת מגרש אחר. הבית נותר סגור לזמן מה בהיעדר גוף שהסכים להשקיע כספים להפעילו כמבנה ציבור[4] והוחלט לשכן בו מוזיאון למוזיקה[5]. בשנת 1967 שוכן בו מוזיאון של אוסף כלי נגינה[6] שהיה למוזיאון למוזיקולוגיה ואתנולוגיה. בהמשך מוקמה בו ספרית אמל"י למוזיקה[7]; הספרייה הייתה היחידה מסוגה באזור הצפון ושירתה מורים, תלמידים ומוזיקאים. בספרייה הוקדש מדור מיוחד למוזיקה יהודית[8]. בשנים שלאחר מכן ירדה קרנה של הספרייה, המבקרים התמעטו וחצר המבנה הפכה למקום מפגש לנרקומנים ושתיינים. העירייה העבירה את הספרייה למרכז פסג"ה בעיר והבניין עבר שימור. עוד בשנת 1983 הוחלט לקיים בבית שטרוק בית להנצחת האמן[9] והבית הוסב למוזיאון ליצירתו של הרמן שטרוק ואומנות ההדפס בכלל. בתוך המוזיאון תוקם גם סדנת הדפס קטנה לשימוש המבקרים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ הרמן שטרוק, האמן המאמין, דבר, 31 ביולי 1970
 2. ^ פעולות נשי מזרחי, הצופה, 30 במאי 1946
  הסתדרות נשי מזרחי באמריקה ופעולותיה, הצופה, 15 בספטמבר 1946
  נפתח בית שטרוק, הצופה, 31 באוגוסט 1947
 3. ^ א. בר אוריין, בית החלוצה הדתית, הצופה, 10 באוגוסט 1947
 4. ^ יהודה עוז, בית הרמן שטרוק בחיפה לא מצא עד כה גואל, מעריב, 7 באפריל 1965
 5. ^ ספריה מוסיקלית למועדון למוסיקה, מעריב, 5 בספטמבר 1966
 6. ^ דוד זוהר, כל צלילי המוסיקה של גורלי, מעריב, 18 במאי 1967
 7. ^ לא לחיפאים בלבד, מעריב, 20 ביוני 1985
 8. ^ עורכים: אלי שילר ויהודית ענבר (1995). מוזיאונים בישראל: מהדורה חדשה, מעודכנת ומורחבת. ירושלים: הוצאת ספרים אריאל.
 9. ^ אריאלה ראובני, בית שטרוק בחיפה להנצחת אמנים, דבר, 23 במאי 1983
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0