הרב בנימין קליין

מתוך המכלול
(הופנה מהדף בנימין קליין)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב ירחמיאל בנימין הלוי קליין
תאריך לידה ו' באב תרצ"ה (1935)
מקום לידה ירושלים
תאריך פטירה י"ח בסיוון תשע"ה (2015)
מקום פטירה ניו יורק
מקום קבורה בית הקברות מונטיפיורי
מקום פעילות ניו יורק
השתייכות חסידות חב"ד
תחומי עיסוק מזכיר הרבי מליובאוויטש, איש הקשר של חצר הרבי עם גורמי הממשל בישראל

הרב ירחמיאל בנימין הלוי קליין (ו' באב תרצ"ה 1935 - י"ח בסיון תשע"ה 2015) שימש כמזכירו ואיש-סודו של הרבי מליובאוויטש במשך למעלה משלושים שנה, וניהל את ערוצי הקשר בין הרבי לאישים בכירים - גורמי ממשל וראשי מערכת הביטחון בישראל. בנוסף, היה חבר בהנהלת מחנה ישראל והמרכז לענייני חינוך. היה ממונה על כולל האברכים בקראון הייטס.

ביוגרפיה

הרב ירחמיאל בנימין קליין נולד בו' באב תרצ"ה (1935) בשכונת בתי אונגרין בירושלים לאביו ר' מנחם הלוי קליין ראש הדגל של החברא קדישא בירושלים ולאימו רחל, אמו נפטרה סמוך ללידתו ולכן נקרא בנימין כשמו של בנימין שרחל אימנו נפטרה בלידתו.

בילדותו למד בתלמוד תורה 'עץ חיים' בשכונת מאה שערים בירושלים. התקשר לגדולי משפיעי חב"ד בבית הכנסת חב"ד ברחוב בעל התניא בשכונה. בבחרותו למד בישיבת תורת אמת ירושלים ובחודש אב שנת תשט"ז הגיע ללמוד בישיבת חב"ד המרכזית שבמרכז חב"ד העולמי בניו יורק - בית מדרשו של הרבי מליובאוויטש. במהלך לימודיו השתלב בפעילות חב"ד להפצת יהדות, ניהל את מערך הפעילות לנוער בשבתות מטעם המרכז לענייני חינוך בארצות הברית שנקראו 'מסיבות שבת'.

באדר תשכ"א התחתן עם לאה בתו של הרב מרדכי שוסטרמן (הבעל־קורא בבית מדרשו של הרבי מליובאוויטש, ומנהל בית דפוס יהודי בניו יורק שהוציא לאור רבים מפרסומי הוצאת הספרים של חב"ד).

הזוג נסע לאחר החתונה בשליחות הרבי לאוסטרליה כדי להקים ולבסס את מוסדות התנועה במקום, ביחד עם הרב יצחק דוד גרונר ובשנת תשכ"ג[1] שבו בני הזוג לניו יורק. בתקופה זו הוצע לרב קליין על ידי הרבי לעבוד במזכירות והחל לשמש כעוזרו של המזכיר, הרב חיים מרדכי אייזיק חודקוב. עם השנים, בעיקר בזכות שליטתו המלאה בשפה העברית, החל לתווך בין מזכירות הרבי לאישים מדיניים, ביטחוניים ופולטיים בישראל.

במשך השנים נפגש ועסק רבות, בשליחות הרבי, ביניהם גם בכירים מהשב"כ והמוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים וההעביר אליהם הוראות שונות מהרבי, לעתים נדירות אף נשלח תוך כדי עבודתו בקודש, לשהיות קצרות בישראל. מרבית הדברים שבהם עסק במישור זה נותרו עלומים.

כאשר במקביל עסק בעבודת המזכירות השוטפת, בארגון וניהול התכתובת המסועפת שקיימו אנשים מרחבי העולם עם הרבי. במהלך השנים, היה הרב קליין לצד עמיתו למזכירות הרב יהודה לייב גרונר, אחראי על קשרי המכתבים הפרטיים עם הרבי. מרבית המכתבים האישיים בשנים האחורנות של הרבי, הועברו על ידם אל הרבי התשובות מהרבי נמסרו גם הם על ידם. הרבי מליובאוויטש מצידו העריך את פועלו של קליין, ואף התבטא לגביו בשנת תשל"ח בפגישתו עם ראש ממשלת ישראל מנחם בגין: "זהו ה'גנרל' שלי!".

אחרי פטירתו של הרבי בג' בתמוז ה'תשנ"ד, היה מפרסם בעיתון כפר חב"ד מדור 'מבית המלכות' וכל שבוע היה מפרסם תצלום של תשובה בכתב יד של הרבי, עם רקע לתשובה. כמו כן היה מגיע מדי יום לאוהל והיה שוהה שם שעות כשהוא מעביר ומקריא פ"נים מאנשים שונים שביקשו באמצעותו להניחם על ה'ציון' הק'.

ביום חמישי האחרון לחייו היה כדרכו באוהל במשך מספר שעות, ולאחר מכן שב לביתו למנוחת הלילה, ממנה לא קם[2]. נפטר בגיל 79 בי"ח סיוון תשע"ה[3] בביתו הסמוך למרכז חב"ד העולמי - 770. קהל אלפים באו ללוותו במסע ההלוויה שיצא מבית ההלוויות 'שומרי שבת' בבורו פארק, לעבר מרכז חב"ד 770 בקראון הייטס, ונקבר בבית הקברות מונטיפיורי, בצמוד למבנה קבר הרבי.

משפחתו

בנים
חתנים
 • הרב פסח צבי שמרלינג - שליח הרבי ב'פאר ראקאווי', בעיר ניו יורק
 • הרב מנחם מענדל גורדון - משפיע בישיבת חב"ד בלונדון, אנגליה
 • הרב לוי יצחק סודק - שליח חב"ד באנגליה
 • הרב לוי יצחק גורליק - רב בברוקלין בקראון הייטס
 • הרב לוי יצחק קרינסקי - שליח חב"ד בניו המפשייר בארצות הברית
 • הרב פנחס צימנד - שליח בארקנסו בארצות הברית
 • הרב מרדכי גרוסבאום - שליח במיניסוטה, ארצות הברית
 • הרב פסח צבי שמערלינג, שליח בפאר ראקאווי
 • הרב מאיר שמעון מאסקאוויץ - שליח באילינוי, ארצות הברית.
גיסים
 • הרב שמואל גרייזמן מנהל מבצע אות בספר התורה
 • הרב מני וולף מנהל הוצאת ספרים קה"ת בארץ
 • הרב משה נעמאנאוו מקראון הייטס
 • הרב אלעזר הלוי גורביץ - קראון הייטס
 • הרב גרשון שוסטערמאן מלוס אנג'לס, קליפורניה

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים