בתי הקברות לחללי אויב

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בתי הקברות לחללי אויב הם שני אתרי קבורה, הנמצאים בחזקתו ובאחריותו של צה"ל. הם משמשים לקבורת גופות של חיילי אויב מצבאות סדירים ושל אנשי ארגוני המחבלים, אשר נהרגו בקרבות עם חיילי צה"ל.

אתר הקבורה הראשון מבין השניים הוקם ליד גשר אדם בבקעת הירדן בשלהי שנות ה-70. נקברו בו גופות של מחבלים מן השטחים ומחבלים שחדרו מירדן ונהרגו על ידי צה"ל. בין השאר נקברו בו המחבלים שביצעו את פיגוע כביש החוף במרץ 1978.

אתר הקבורה השני הוקם ליד גשר בנות יעקב שבגליל העליון. בו נקברו מחבלים שנהרגו בקרבות עם צה"ל ברצועת הביטחון בלבנון.

בשנת 2000 הועתק האתר בצפון הארץ לתחומי מחנה צה"ל בעמיעד. אתר זה הוא שטח מגודר ומסומן בשלט. אדמתו חשופה ואין נעשות בו עבודות גינון סדירות. הקברים בו אינם מסומנים במצבות קבע אלא בשלטים. שם נקברו בין היתר גופות של אנשי חזבאללה שנהרגו במלחמת לבנון השנייה.

הטיפול בגופות חללי האויב וקבורתן נתון בידי אגף כוח האדם בצה"ל והרבנות הצבאית הראשית. הוא נעשה בהתאם להוראותיה של פקודת מטכ"ל בנושא זה. הקבורה היא למעשה ארעית, מתוך הנחה כי גופותיהם של חללי האויב יוחזרו לארצותיהם בעתיד. הקבורה נעשית ללא טקס, בארון עם מספר סידורי, לאחר תיעוד כל פרט הקשור לזיהוי הגופה[1].

אחזקת אתרי הקבורה נמצאת באחריות פיקודי צה"ל המרחביים שבהם הם נמצאים.

אתר הקבורה בצפון הארץ הוזכר בתקשורת פעמים אחדות על רקע עסקאות חילופין שנערכו במהלך השנים בין ישראל לבין חזבאללה. במהלכן הוציאה ישראל מקבריהן שם גופות של אנשי הארגון והשיבה לו אותן בתמורה להשבת חטופים וחללים ישראלים מלבנון.

ב-2017, לאחר הפסקה של מספר שנים, חזרה ישראל לקבור מחבלים מיהודה ושומרון בבית הקברות ליד גשר אדם.[2]

מלחמת יום הכיפורים

לאחר מלחמת יום הכיפורים קבר צה"ל במספר אתרים ברמת הגולן כאלף חיילים של צבא סוריה שנהרגו בקרבות. באתר המרכזי ליד הכפר חאן ארנבה שבמובלעת הסורית נקברו 795 חיילים, ש-400 מהם זוהו בשמותיהם. האתר נמסר לידי סוריה עם נסיגת צה"ל מן המובלעת.[3]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. רועי מנדל, על חלקי גופתם המתה: כשהאויב נקבר אצלך, באתר ynet
  2. אליאור לוי, איתמר אייכנר, אלישע בן קימון ויואב זיתון, המדינה חשפה בבג"ץ: קברנו מחבלים בבית קברות לחללי אויב, באתר ynet, 13 בספטמבר 2017
  3. מאיר הראובני, ארונותיהם של 19 חללי צה"ל הוחזרו אתמול מסוריה לישראל, מעריב, 7 ביוני 1974, באתר עיתונות יהודית היסטורית.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0