בת-שבע מטפסת

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בת-שבע מטפסת
NKN-2007-06-13 114250 Hoya Carnosa (Yvan Leduc author for Wikipedia).jpg
מיון מדעי
ממלכה צומח
מערכה בעלי פרחים
מחלקה חד-פסיגיים
סדרה גנציינאים
משפחה הרדופיים
סוג hoya (אנ')
מין בת שבע מוטפסת
שם מדעי
Hoya Carnosa

בת-שבע מטפסת (שם מדעי: Hoya Carnosa), הקרויה גם צמח השעווה או צמח החרסינה, היא מטפס קטן ממשפחת האסקלפיים. מוצא הצמח הוא מסין ומאוסטרליה. זהו מין בסוג Hoya, הנקרא על שם תומאס הוי (Thomas Hoy (אנ')), מגדל אנגלי שחי בסוף המאה ה-18[1].

הצמח פופולרי לגידול בבית משום המראה השעווני של הפרחים וריחם הנעים.

מאפייני הצמח

עלי בת-שבע מטפסת הם דמויי ביצה מוארכת, מבריקים וכהים. ענפיו גמישים ונכרכים ומכילים מיץ חלבי. כותרת הפרח מצופה דונג וצבעה לבן אחיד. גביע הפרח דומה לכוכב ובמרכזו ישנה כותרת ריחנית דו-גונית. הפרח מפריש טיפות צוף שכמותן תלויה בטמפרטורה, הצוף מושך חרקים וצופיות. לצמח ישנה מערכת שורשים קטנה. בת-שבע מטפסת אוהבת לחות ורגישה לקור ולעודף מים. היא עשיה להגיע לגובה של 8-10 מטר הטמפרטורה האידיאלית עבורה היא 16-19 מעלות בלילה וכ-22 מעלות ביום. הצמח מתרבה בקיץ על ידי ייחורים הכוללים זוג עלים, מפרק וקטע ענף לידם.

 תהליך פריחת הצמח

פריחת הצמח היא פריחה מיוחדת, לפני הפריחה שבה נפתחים העלים נראה כמו כתם שעווה בצבע בורדו, שהולך מתבהר וגדל, לאחר מכן הוא נפתח למשטח מעוגל המכיל מספר ניצנים שהולכים ונפתחים לכ- 20 כוכבים שעירים בקטיפה ורודים קטנים, שלכל אחד מהם כוכב קטן נוסף במרכזו, עם מרכז צהוב. בת-שבע הוא צמח מטפס אשר כשמתחילים להשריש אותו מענף צעיר הוא מוציא מקום לפרח ופורח בפעם הראשונה אחרי שבע שנים. לאחר מכן בכל שנה הוא פורח באותו מקום לפחות פעם בשנה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0