גומא פפירוס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גומא פפירוס
Cyperus papyrus6.jpg
מיון מדעי
ממלכה צומח
מערכה בעלי פרחים
מחלקה חד פסיגיים
סדרה דגנאים
משפחה גמאיים
סוג גומא
מין גומא פפירוס
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Cyperus papyrus

גּוֹמֶא פַּפִּירוּס (שם מדעי: Cyperus papyrus) הוא עשבוני רב שנתי[1] מסוג "גומא". הצמח, הגדל בנהרות, נחלים וביצות, חסר עלי כותרת. גובהו מגיע עד ל-4 או 5 מטרים.

תפוצה

גומא הפפירוס נפוץ בצפון אפריקה ומופיע גם בסיציליה ובישראל. הגומא נכחד כליל ממצרים, שנחשבה פעם למקומו הקלאסי של הפפירוס. בישראל גדל הצמח בעיקר בשמורת החולה. מעט פרטים מצוים גם בצפון מזרח הכנרת, בעמק החולה ובמקום יחיד בשרון[2]. כיום, גומא הפפירוס הגדל בר בישראל הוא צמח מוגן על פי חוק[3].

שימושים

הגומא שימש בעבר כחומר גלם להכנת גליונות של נייר הפפירוס. הצמח היה שכיח במצרים העתיקה וממנו הפיקו את הנייר הקדום. פפירוס קדום נמצא במצרים כבר מהאלף השלישי לפנה"ס, והוא שימש חומר הכתיבה העיקרי בעולם הקדום עד לתקופת ימי הביניים המוקדמים. הממצא הבוטני- ארכאולוגי ממצרים כולל מאות דגימות וממצאים של גומא הפפירוס עד למאות השמינית-תשיעית לספירה. בנוסף, הצמח שימש ליצירת תעשייה של סלים, מחצלאות, חבלים, סירות וסנדלים.

גם כיום ניתן למצוא שבטים שונים באפריקה המרכזית, בצ'אד ובאגם טאנה באתיופיה, העושים שימוש בגומא הפפירוס לבניית כלי שייט מסורתיים.

הגומא ביהדות

הגומא שימש רבות לצרכים שונים כפי שנזכר בספרות חז"ל ובמקורות ימי הביניים עד לעת החדשה[4]. ה'גמא' נזכר ארבע פעמים במקרא כצמח מים מובהק: "היגאה גמא בלא בצה" (איוב ח יא). הוא נזכר גם בסמיכות ל'קנה' (ישעיהו לה ז). היו מתקינים ממנו כלים שונים, כמו 'תבת גמא' (שמות ב ג) וסירות : "השולח בים צירים ובכלי גמא על פני מים" (ישעיהו יח ב). על פי תרגומים ופירושים קדומים, הגמא הוא שם קיבוצי לצמחי מים שונים כמו Juncus ו-Scirpus (אגמון), ושם מיוחד לגמא הפפירוס, צמח המים שהיה שכיח במצרים התחתונה והיווה את סמלה[4].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. גומא פפירוס, באתר "צמח השדה"
  2. צמח השדה
  3. אכרזת גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה (ערכי טבע מוגנים), התשס"ה - 2005, ק"ת 6369, ה'תשס"ה, 15 בפברואר 2005 (תוקן ב־31 במרץ 2009), באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים
  4. 4.0 4.1 זהר עמר, צמחי המקרא, ירושלים, תשע"ב, עמ' 218
Dahlia redoute.JPG ערך זה הוא קצרמר בנושא בוטניקה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.