גז חרדל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גז חרדל
Sulfur-mustard-2D-skeletal.png
Sulfur-mustard-3D-balls.png
מסה מולרית 159 גרם/מול
מראה חסר צבע בגרסתו הטהורה, צהוב-חום בתערובת המשמשת לנשק כימי
מספר CAS 505-60-2
צפיפות 1.27(נוזל) גרם/סמ"ק
מצב צבירה נוזל
מסיסות 1.45 g/L
טמפרטורת היתוך 14.4 °C
287.55 K
טמפרטורת רתיחה 217 °C
490.15 K

חרדלים גופריתיים היא משפחת כימיקלים, שגז חרדל (1,5-דיכלורו-3-תיפאטן), נשק כימי נפוץ, מסווג תחתיה. החומר הטהור הוא נוזל צמיגי וחסר צבע בטמפרטורת החדר. בשימוש צבאי הוא מעורבב עם חומרים נוספים ומקבל גוון צהוב-חום וריח דומה לשל חרדל (מכאן שמו), שום או חזרת.

בשימושו הצבאי, כנשק כימי, הוא מפוזר בריסוס ממטוסי, באמצעות פצצות אוויר או פגזי ארטילריה והשפעתו הפיזית על הקרבנות הרסנית.

השימוש בגז חרדל מוסדר תחת אמנת הנשק הכימי משנת 1993. הגז מסווג בדרגה החמורה ביותר, זו של חומר אשר אין לו שימוש אחר פרט ללוחמה כימית. (אם כי זה לא לגמרי מדויק - לעיתים נעשה שימוש בחרדל-חנקני בטיפולי כימותרפיה של סרטן ריאות ומחלת הודג'קין. החומר משמש לעיתים גם במחקר על תהליך הכווייה, מכיוון שהתגובה של הגוף לכוויה מחרדל איטית יחסית לסוגי כוויות אחרים).

השפעות על גוף האדם

סימפטומים והשפעות מיידיות

בטווח הזמן המיידי לאחר החשיפה לגז, אין סימפטומים נראים לעין, ובני אדם יכולים להיחשף לרמות גבוהות מבלי להרגיש דבר. לאחר כ-24 שעות, הקורבן יחוש גירוי עורי וצורך עז לגרדו, שבהדרגה מתדרדר לשלפוחיות גדולות עם נוזל צהוב בתוכן, בכל מקום בו גז החרדל בא במגע עם העור. אלו הן כוויות כימיות, לרוב מדרגה ראשונה או שנייה, אך הן עשויות להיות אף חמורות כמו כוויות מדרגה שלישית. אם העיניים נחשפו לחומר, הן יחלו לכאוב, בהמשך תתפתח דלקת בשכבה החיצונית של העין ונפיחות בעפעפיים, שיגרמו לעיוורון זמני. אם נשאף לריאות במינון גבוה, עשוי גז החרדל לגרום לשלפוחיות ודימום פנימי במערכת הנשימה.

טיפול

אפשר להפחית או אף להימנע מנזק לעור על ידי מריחה של פובידון-יודי PVP-I מיד לאחר החשיפה לגז החרדל. הטיפול יעיל רק לפני הופעת השלפוחיות, אך מאחר שלרוב אין סימפטומים בזמן זה, יש לזהות את החשיפה לפני הופעת הסימפטומים. אפשר לנטרל את גז החרדל על ידי חמצון או הכלרה. לכן לאחר שנוצרו שלפוחיות, יש לחטא אותן.

שיקום והשפעות ארוכות טווח

בחשיפה לא קטלנית הקרבנות יידרשו לתקופות שיקום ארוכות וטיפול רפואי ממושך עד שיחלימו. במקרים של כוויות חמורות (יותר מ-50% מגופו של הקורבן), הכוויות הן קטלניות ומוות יגיע בתוך ימים עד שבועות אחדים. גז חרדל הוא גם מוטגן וקרצינוגן ולכן גם קרבנות ששרדו התקפת גז, יהיו בסיכון גבוה לחלות בסרטן במשך שארית חייהם.

שימוש כנשק כימי

שימוש צבאי ראשון בגז חרדל נעשה במלחמת העולם הראשונה על ידי צבא גרמניה נגד מדינות ההסכמה, ובהמשך על ידי שני הצדדים במלחמה. קטלניותו הייתה קטנה, כ-1%, אך השפעתו העיקרית הייתה בהשבתת חיילים מפעולה וזיהום אזורים שלמים שאליהם כוחות לא יכלו להיכנס (גז החרדל נשאר פעיל בשטח ימים רבים לאחר ההתקפה). מסכות גז הועילו רק במעט, כיוון שעורם של החיילים עדיין נחשף. חייל שמדיו וציודו זוהמו בגז חרדל, העביר את החומר במגע לחיילים אחרים.

התקפות גז חרדל בהיסטוריה[1]

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 Blister Agent: Sulfur Mustard (H, HD, HS), CBWinfo.com
  2. 2.0 2.1 2.2 2.3 Uses of CW since the First World War, Federation of American Scientists
  3. 3.0 3.1 Daniel Feakes (2003). "Global society and biological and chemical weapons". in Mary Kaldor, Helmut Anheier and Marlies Glasius. Global Civil Society Yearbook 2003. Oxford University Press. עמ' 87–117. ISBN 0199266557. 
  4. on, Alistair (9 ביולי 2008). "Iran's Chemical Ali survivors still bear scars". Reuters. בדיקה אחרונה ב-17 בנובמבר 2008. 
  5. באתר nrg
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0