העשור השני של המאה ה-21

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מאות:
המאה ה-20המאה ה-21המאה ה-22
עשורים:
1990–1999 - 2000–2009 - 2010–2019 - 2020–2029 - 2030–2039
שנים:
<<< - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - >>>

העשור השני של המאה ה-21 היה העשור אשר החל ב-1 בינואר 2010 והסתיים ב-31 בדצמבר 2019.

בראשית העשור עדיין התאוששה הכלכלה העולמית ממשבר גדול שאירע בסוף העשור הקודם, אשר היה מלווה בתקופת מיתון ברחבי העולם. תקופות של צנע, אינפלציה ושל עליית מחירי הסחורות, הובילו לתסיסה חברתית במדינות רבות, כולל תנועות ה-15-M (אנ') בספרד והתנועה הבינלאומית, תנועת אוקיופיי, המתמקדת בעיקר באי השוויון הכלכלי והחברתי בעולם. התסיסה החברתית במדינות מסוימות - ובמיוחד בעולם הערבי - התפתחה למשברים סוציו-אקונומיים שהובילו למהפכות בתוניסיה, במצרים וסודאן[1] וכמו גם למלחמות אזרחים בלוב, בסוריה ובתימן אשר אירעו כולם במסגרת גל ההתקוממויות האביב הערבי.

במהלך העשור ארצות הברית המשיכה לשמר את מעמדה כמעצמת העל העולמית בעוד שסין, אשר הובילה יוזמות כלכליות ורפורמות צבאיות עצומות, החלה לחתור להרחיב את השפעתה באזור ים סין הדרומי ובאזור אפריקה, ולגבש את מעמדה כמעצמת על עולמית מתפתחת. התחרות הגלובלית בין סין לארצות הברית הובילה במהלך העשור למלחמת סחר בין שתי המעצמות.

המלחמה בטרור נמשכה במהלך העשור, על אף שבתחילת העשור ארצות הברית הצליחה לחסל את מנהיג אל קאעידה, אוסאמה בן לאדן, במהלך פשיטה על המתחם בו הוא שהה בפקיסטן. העלייה של ארגון הטרור האסלמי סוני, המדינה האסלאמית, בשנת 2014 הובילה לכך שהארגון הצליח להשתלט על אזורים נרחבים בסוריה ובעיראק, וכתוצאה מכך נדרשה התערבות של כוח רב-לאומי גדול במיוחד על מנת לעצור את המגמה ולהניס את כוחות המדינה האסלאמית, כאשר לבסוף הצליחה ארצות הברית לחסל את מנהיג הארגון. במהלך העשור התחזקות הימין והפופוליזם בפוליטיקה של מדינות המערב הובילה בין היתר לכך שבארצות הברית הפך איש העסקים ומנחה תוכניות הריאליטי לשעבר דונלד טראמפ לנשיא ארצות הברית ובבריטניה הוחלט לבצע ברקזיט. במהלך אמצע העשור האיחוד האירופי חווה משבר פליטים ובמשאל עם היסטורי שנערך בממלכה המאוחדת על על המשך החברות של הממלכה המאוחדת באיחוד האירופי ניצח המחנה שתמך בפרישה מהאיחוד. לקראת סוף העשור השתפרו היחסים בין קוריאה הדרומית לקוריאה הצפונית לאחר עשורים רבים של משבר מתמשך בין שתי המדינות. במהלך העשור דרום סודאן הצליחה להתנתק מסודאן, והפגנות המוניות והפיכות שונות בסודאן הובילו להדחת השליט. באמצע העשור רוסיה סיפחה את חצי האי קרים.

במהלך העשור חלה התקדמות מהותית בתחום טכנולוגיית המידע והטלפונים החכמים הפכו נפוצים במיוחד. האינטרנט של הדברים (Internet of Things) הפך נפוץ במיוחד במהלך העשור הודות לפיתוחים האחרונים ברשתות האלחוטיות, הטלפונים הניידים, ומחשוב הענן. ההתקדמות המהותית בתחום עיבוד הנתונים וההשקה של הדור הרביעי של טכנולוגיית התקשורת הסלולרית 4G אפשרה להפיץ נתונים ומידע בתחומים שונים באופן שלא היה זמין מעולם, בעוד שמשאבים מקוונים כמו מדיה חברתית אפשרו תופעות כמו תנועת Me Too והעלייה בפופולריות של תמיכה במטרה פוליטית או חברתית באמצעות מדיה חברתית ותרבות ההוקעה המקוונת. הארגון המקוון ויקיליקס זכה לתשומת לב בינלאומית ניכרת במהלך העשור לאחר שהודלף בו מידע מידע מסווג רב בנושאים שונים בהם מידע מסווג אודות בסיס הצי מפרץ גואנטנמו, סוריה, מלחמת אפגניסטן, מלחמת עיראק וכמו גם מידע מסווג שהגיע מדיפלומטים אמריקנים. איש ה-NSA לשעבר, אדוארד סנודן, חשף במהלך העשור מידע סודי על תוכניות המעקב של הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) של ארצות הברית, והעלה באופן ניכר את המודעות ברחבי העולם לתפקיד שיש לממשלות ולגופים פרטיים במעקב על ההמונים ועל האופן בו מידע אשר לכאורה פרטי זולג באינטרנט לגורמים שונים. הטכנולוגיות החדשות גרמו לשינויים בצריכת התרבות, כאשר במהלך העשור חלה עליה בצריכת התוכן באמצעות שירותי סטרימינג באינטרנט, על חשבון שירותי הטלוויזיה בכבלים.

ההתחממות הגלובלית הפכה לנושא מדובר יותר במהלך העשור לאחר שהיו טמפרטורות שיא חדשות ומשום שכל היבשות חווה שינויים קיצוניים באקלים המקומי. במהלך העשור ריכוז הפחמן הדו-חמצני עלה מ-390 ל-410 חלקים למיליון (ppm). במקביל, המאבק בזיהום ובשינויי האקלים המשיכו להוות סוגיה מרכזית כאשר המחאות, היוזמות והחקיקה בנושא זכו לתשומת לב תקשורתית מהותית במהלך העשור. אירועים בולטים במיוחד בנושא ההתחממות הגלובלית כוללים את הסכם פריז שאומץ במהלך התכנסות ועידת האקלים של האו"ם ב-2015, וכמו גם הייסוד של תנועת הנוער הבינלאומית שביתת הנוער למען האקלים. אסונות טבע גדולים ובולטים במהלך העשור כללו בין היתר את רעידת האדמה בהאיטי (2010), רעידת האדמה והצונמי בסנדאי (2011), רעידת האדמה בנפאל (2015), רעידת האדמה והצונאמי בסולאווסי (2018), והסופות הטרופיות ההרסניות סנדי, האיאן, הארווי, אירמה, מריה, ואידאי.

הדור שנולד במהלך העשור השני של המאה ה-21 (יחד עם ילידי העשור הראשון של המאה ה-21) מכונה דור ה-Z.

בישראל, העשור השני של המאה ה-21 מזוהה בעיקר עם המחאה החברתית, עסקת שליט, מבצע עמוד ענן, מבצע צוק איתן, גל הטרור הפלסטיני 2015–2016 והעימותים בגבול ישראל–רצועת עזה (2018–2021).

אירועים עולמיים

מלחמות בין-לאומיות

באדום: השטח שהיה בשליטת דאעש ב-31 בדצמבר 2014
 • המלחמה בטרור (2001 עד היום) - מספר מערכות אידאולוגיות, צבאיות, ודיפלומטיות שמטרתן לסכל פיגועי טרור המתוכננים על ידי ארגונים שהוגדרו על ידי ארצות הברית ובעלות בריתה כארגוני טרור (בעיקר ארגונים אסלאמיסטיים כמו אל-קאעידה, חזבאללה, חמאס, ודאעש) ולהפסיק את המצב המתמשך בו מדינות מספקות חסות לארגוני טרור. את המערכות השיקו ארצות הברית, עם תמיכה מנאט"ו ובנות ברית אחרות מיד לאחר פיגועי 11 בספטמבר 2001. היום המונח מיוחס בעיקר למלחמות אותן הובילו ארצות הברית והממלכה המאוחדת באפגניסטן ועיראק.
 • מלחמת אפגניסטן (2001 עד 2014) - מלחמה שנמשכה 13 שנים ואשר אותה יזמה ארצות הברית בעקבות פיגועי 11 בספטמבר בשנת 2001, שהעלו את אפגניסטן כחשודה העיקרית במתן בסיסים לאוסאמה בן לאדן ולארגון הטרור האסלאמיסטי אל-קאעידה. במסגרת המלחמה נכבשה אפגניסטן והופל שלטון הטליבאן שעבר למלחמת גרילה נגד שלטון הכיבוש החדש, בעיקר מבסיסי פעולה שהקים במקומות שונים במדינה ובפקיסטן השכנה. ב-28 בדצמבר 2014 הכריזה ארצות הברית רשמית על סיום מעורבותה הצבאית באפגניסטן. ב-13 שנות לחימה אלה, נמנו כ-9,000 הרוגים לכוחות הקואליציה והצבא האפגני, ולמעלה מ-38,000 לוחמי מיליציה נהרגו (מרביתם השתייכו לארגון הטליבאן).
 • מלחמת עיראק (2003 עד 2011) - מלחמה שהחלה ב-20 במרץ 2003 כאשר קואליציה של מדינות בראשות ארצות הברית ובריטניה פלשה לעיראק במטרה להפיל את משטרו של סדאם חוסיין. במהלך המלחמה נכבשה עיראק והופל משטרו של חוסיין. ב-15 בדצמבר 2011 הכריזה ארצות הברית רשמית על סיום מעורבותה הצבאית בעיראק. בתשע שנות לחימה אלה, נמנו כ-4,800 הרוגים לכוחות הקואליציה, רובם אמריקאים, ולמעלה מ-100,000 הרוגים עיראקים.
 • ההתערבות הצבאית נגד דאעש (2014 עד היום) - בעקבות ההתקדמות המהירה של ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) בעיראק ובסוריה, בעקבות מעשי האלימות הברוטאליים שחברי הארגון מבצעים באלפי קורבנות, וכמו כן בשל החשש מכך שבמוקדם או במאוחר ארגון הטרור יתחיל לבצע פעולות טרור רבות במדינות שונות ברחבי העולם, במהלך קיץ 2014 ארצות הברית ובעלות בריתה הגבירו את מאמציהם לתת מענה לקיצונים האסלאמיים. מטרת ההתערבות הצבאית הייתה קודם כל לעצור את ההתקדמות של דאעש, לסייע לקבוצות המיעוט בהם הארגון מבצע רצח עם, ובסופו של דבר לגרום לכך שהארגון ייסוג מהאזורים אותם הוא כבש.

מלחמות אזרחים

 • המלחמה בצפון-מערב פקיסטן (2004-עד היום) - סכסוך מזוין בין הכוחות המזוינים של פקיסטן לקבוצות מיליטנטים אסלאמיות (המורכבות מאנשי שבטים מקומיים, חברי ארגון הטליבאן, וחברי המוג'אהדין). העימות המזוין החל בשנת 2004 לאחר שהתגברו המתחים בעקבות כך שכוחות הצבא הפקיסטני החלו לחפש אחר חברי ארגון אל-קאעידה באזור ההררי וואזיריסטאן (Waziristan) שבפקיסטן והסלים בהמשך לכדי התקוממות מזוינת מצד אנשי השבטים המקומיים. בעקבות גל האלימות, למעלה מ-3,440,000 אזרחים נאלצו לעזוב את בתיהם ומעל ל-7,000 אזרחים נהרגו.
 • ההתקוממות השיעית בתימן (18 ביוני 2004 עד היום) - מלחמת אזרחים המתחוללת בצפון תימן אשר החלה ב-2004 כאשר חוסיין באדרדין אל-חות'י, מתנגד משטר ומנהיג הזיידים השיעים, פתח במרד נגד ממשלת תימן. מרבית הלחימה התרחשה במחוז צעדה, שבצפון-מערב המדינה, אולם היא התפשטה גם למחוזות השכנים חאג'ה, עמראן, אל-ג'וף ואף מחוז ג'אזאן, שבערב הסעודית. ממשלת תימן האשימה את איראן בהכוונת המרידה ובמימונה. אלפי מורדים ואזרחים נהרגו במסגרת העימות.
 • מלחמת הסמים במקסיקו (11 בדצמבר 2016-עד היום) - סכסוך מזוין מתמשך בין קרטלי הסמים אשר נלחמים בגורמי אכיפת החוק במקסיקו. אף על פי שקרטלי הסמים המקסיקניים קיימים זמן רב, הם הפכו לבעלי השפעה רבה לאחר דעיכת קרטלי הסמים של קולומביה בשנות ה-90. קרטלי הסמים המקסיקנים שולטים כיום בשוק הסמים הסיטונאי בארצות הברית. מעצרים של ראשי הקרטלים הובילו לגל אלימות כאשר הקרטלים מנסים להשתלט על נתיבי הסחר של הסמים אל תוך ארצות הברית.
 • מלחמת הסמים בפיליפינים (30 ביוני 2016-עד היום) - סכסוך מזוין מתמשך בין קרטלי הסמים אשר נלחמים בגורמי אכיפת החוק בפיליפינים. נכון ל-21 בדצמבר 2020 מעל ל-5,900 איש נהרגו בפעולות נגד סוחרי סמים.
 • המלחמה בסומליה (2009 עד היום) - סכסוך מזוין בו מעורבים בעיקר כוחות של "הממשלה הפדרלית הזמנית" (Transitional Federal Government, בראשי תיבות TFG) בסיוע כוח אפריקאי בן 8,000 איש בשם "משימת האיחוד האפריקאי לסומליה" (African Union Mission to Somalia, בראשי תיבות AMISOM) אשר נלחמים על השליטה במדינה מול הקבוצה האסלאמיסטית אשר המובילה את לוחמת הגרילה, הידועה כ"תנועת ההתנגדות העממית בארץ של שתי ההגירות". גילויי האלימות במהלך הסכסוך הובילו לכך שאלפי תושבים במוגדישו, בירת המדינה, נאלצו לעזוב את בתיהם.
 • מלחמת האזרחים בקולומביה (1964 עד היום) - סכסוך מתמשך בין ממשלת קולומביה לבין מיליציות צבאיות למחצה, הנלחמים על הגדלת שטחי השפעתם במדינה.
 • מלחמת האזרחים במאלי (16 בינואר 2012 - 20 בפברואר 2015) - במסגרת סכסוך זה כובשות מספר קבוצות מורדים אסלאמיות את כל החלק הצפוני של מאלי, מכריזות על האזור כאוטונומיה עצמאית, ומטילות את חוקי השריעה על האזור שנכבש. כוחות צבא מצרפת וממדינות אפריקניות שונות מסייעות בשנים הבאות לצבא של מאלי לכבוש מחדש את אזור צפון מאלי.

האביב הערבי

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – האביב הערבי
השפעות האביב הערבי:
  מהפכה
  מרידה ומלחמת אזרחים
  התקוממות אזרחית וביצוע שינויים בהרכב הממשלה (בחריין)
  מחאות וביצוע שינויים בהרכב הממשלה
  מחאות בקנה מידה גדול
  מחאות בקנה מידה קטן
  הפגנות במדינות מחוץ לעולם הערבי שהושפעו מהמחאות
ההפיכה במצרים: מפגינים בכיכר א-תחריר שבקהיר, 8 בפברואר 2011

במהלך העשור השני של המאה ה-21 חל גל של התקוממויות, הפגנות, ומעשי מחאה ואלימות בהיקף חסר תקדים בעולם הערבי, אשר החלו ב-2010 בתוניסיה והתפשטו בהמשך בכל רחבי מדינות ערב ובשכנותיה.

פיגועי טרור

פיגועי הטרור הבולטים ביותר (שבוצעו נגד אוכלוסייה אזרחית) במהלך העשור כוללים את:

איומים גרעיניים

משנת 2005 ועד היום תוכנית הגרעין האיראנית הפכה לסוגיה משמעותית ומעוררת מחלוקת בקרב מדינות העולם המערבי. אחר חודשים של דיונים, החלטות סנקציות מרוככות[21] התקבלו במועצת הביטחון ב-23 בדצמבר (מספר 1737), ב-24 במרץ 2007 (מספר 1747) וב-4 במרץ 2008 (מספר 1803)[22] לאור סירובה של איראן לחדול מהעשרת אורניום. בכירי המשטר האיראני טוענים כי מטרת תוכנית הגרעין היא הפקת אנרגיה בלבד; מנהיגי אירופה, ארצות הברית וישראל הביעו ביטחון כי איראן חותרת לפצצה גרעינית. הערכות המודיעין נחלקו בנוגע למועד בו איראן תצליח לייצר מתקן נפץ גרעיני, החל מההערכה הישראלית המחמירה של סוף 2009[23] וכלה בהערכות אמריקניות שדחו את השגת הפצצה למועד כלשהו בין 2010-2015.[24]

ב-14 ביולי 2015 הגיעו שרי החוץ של שש המעצמות (ארצות הברית, צרפת, גרמניה, בריטניה, סין ורוסיה) ושר החוץ של הרפובליקה האסלאמית של איראן להסכם בדבר תוכנית הגרעין האיראנית. לפי ההסכם תוקפא תוכנית הגרעין האיראנית למשך 10–15 שנים תמורת הסרת כל הסנקציות שהוטלו עליה במשך השנים.

תופעות בינלאומיות

סכסוכים פנימיים ותמורות פוליטיות

בתחילת העשור, פרץ האביב הערבי שהקיף חלקים נרחבים ממדינות ערב והוביל למהפכות ושינויים פוליטיים בהרבה מהם.

הגעת פליטים ומהגרים מאסיה ומאפריקה השפיעה על השיח הפוליטי באירופה ונקראה משבר ההגירה באירופה. תופעה ההגירה לא הייתה רק באירופה, אלא במדינות רבות ברחבי העולם. דונלד טראמפ נבחר לנשיאות ארצות הברית בין השאר על רקע הבטחות להילחם בהגירה לא חוקית בעזרת בניית חומה עם מקסיקו. בברזיל היא הייתה חלק מהקמפיין של הנשיא הימני בולסאנרו וכך גם במדינות אחרות באזור שחששו מהגירת מיליונים מוונצואלה. בדרום אפריקה, גברה ההתנגדות להגירה מהמדינות הסמוכות.[25]

במהלך העשור עלה השימוש במונח פופוליזם כזרם בחלק מהציבור וגדלה התמיכה הציבורית בתנועות הנחשבות כחלק מהפופוליזם הימני באירופה. החזית הלאומית בצרפת, הליגה הצפונית באיטליה, מפלגת החירות באוסטריה ומפלגת העצמאות בבריטניה נחלו הישגים נאים בבחירות הכלליות. משמאל,[26] בלטו חמשת הכוכבים באיטליה וסיריזה ביוון. היו שתיארו את דונלד טראמפ[27] כפופוליסט ואף חלק ממתנגדיו מהמחנה הפרוגרסיבי במפלגה הדמוקרטית תוארו כך.[28] באמריקה הלטינית, נבחרו במקסיקו ובברזיל נשיאים שתוארו כפופליסטים.[29] גודלו של הזרם ומידת השפעתו שנויים במחלוקת, בעיקר בשל הגדרתו המעורפלת.

אירופה

28 בפברואר 2014: על רקע המשבר הפוליטי באוקראינה והדחת הנשיא האוקראיני הפרו-רוסי ויקטור ינוקוביץ', כוחות צבא רוסיים פלשו לחצי האי קרים בתואנה של שמירת שלומם של תושבי חצי האי.

אמריקה הדרומית

אמריקה הצפונית

ארצות הברית

אפריקה

אסיה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ והמנהיג העליון של קוריאה הצפונית קים ג'ונג-און לוחצים ידיים בפסגה שהתקיימה בין מנהיגי ארצות הברית וקוריאה הצפונית ב-12 ביוני 2018 בסינגפור

התנקשויות, חיסולים, וניסיונות התנקשות

ההתנקשויות, החיסולים, וניסיונות ההתנקשות הבולטים ביותר במהלך העשור:

אסונות

מגפות

זיהום

 • 20 באפריל 2010 - דליפת הנפט במפרץ מקסיקו - ב-20 באפריל 2010 אירע פיצוץ, בשל התפרצות באר נפט תת-מימית, באסדת הקידוח Deepwater Horizon הפועלת במפרץ מקסיקו. הפיצוץ גרם למותם של 11 קודחים. לאחר יומיים שקעה האסדה במצולות מפרץ מקסיקו תוך שהיא גורמת לדליפת נפט מהגדולות והחמורות בהיסטוריה. על פי ההערכות קצב הדליפה עמד על 35,000 עד 60,000 חביות ליום (5,500 עד 9,500 מטר מעוקב ליום).
 • 11 במרץ 2011 - רעידת האדמה בסנדאי: רעידת אדמה אשר הוגדרה כ-9.0 בסולם ריכטר מתרחשת מול חופי סנדאי שביפן. רעידת האדמה גרמה לגלי צונאמי בגובה של כ-10 מטרים שהכו בחופי הונשו. רעידת האדמה והצונאמי גרמו לנזקים רבים, בהם 15,889 הרוגים, נזק למבנים ופגיעה בכורים הגרעיניים בפוקושימה שהנזק בהם גרם לדליפה שהתפשטה ברחבי העולם. רעידת האדמה הייתה מהחזקות בהיסטוריה.[55]

אסונות טבע

אסונות תעופה

ב-10 באפריל 2010 התרסק ברוסיה מטוס ועליו נשיא פולין לך קצ'ינסקי ו-95 נוסעים נוספים בהם רמטכ"ל צבא פולין ורבים מבכירי מוסדות השלטון בפולין
במשך שנה ורבע לא היה ברור מה עלה בגורל טיסה 370 של מלזיה איירליינס עד שבסוף יולי 2015 נמצאו שרידים מועטים מהמטוס שנסחפו לחופי האי ראוניון

אסונות תחבורה ימית

אסונות שאינם טבעיים

כלכלה

החוב הציבורי של יוון במחצית הראשונה של העשור לעומת החוב הציבורי הממוצע של מדינות גוש האירו.

קצב הצמיחה העולמי בעשור זה עמד בממוצע על סביבות ה-3%. לקראת סוף העשור נצפתה האטה קלה במידת הצמיחה העולמית[96].

במהלך העשור, הבנקים המרכזיים ניהלו מדיניות מוניטרית מרחיבה - ריביות אפסיות והזרמות כספים[97]

2010 הייתה השנה שבה עבר המשבר הפיננסי העולמי התמרה באירופה ונהפך למשבר חובות. המשבר באירופה, שבו נחשפו חובותיהן הענקיים של ממשלות בפריפריה של היבשת, כמעט שהביא לפירוקו של גוש האירו, הפרויקט הכלכלי השאפתני ביותר של שלהי המאה ה–20. המשבר העלה על נס את מדיניות הצנע שהובלה על ידי נושי הממשלות, והפך את הבנק המרכזי האירופי לשחקן החשוב ביותר ביבשת. ייתכן שהוא גם הוביל בעקיפין לניצחון של תומכי הברקזיט, מהלך הפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופי. אירופה לא הייתה היחידה שהגדילה חובות. ברחבי העולם הגדילו ממשלות, תאגידים, צרכנים ובנקים את החובות שלהם. בעידוד הריבית הנמוכה, תפח הר החובות העולמי, בהובלת ארצות הברית וסין, ועם סיום 2019 הוא הוערך ב–257 טריליון דולר, 40% יותר משהיה בתחילת העשור.

תוצאותיו של משבר החוב בצמיחה הכה ברחבי אירופה, ברמת החיים של תושבי המדינות מוכות החוב, ועוררו קיטוב פוליטי. הר החובות שהעמיסו כל המשתתפים היה שקול לשווי התוצר הגלובלי כפול 3. הסיכון של ניהול חוב כזה, אם יפרוץ משבר נוסף, גדל והלך — וקיבל ביטוי במשברים מקומיים.

בשנת 2010 סין תפסה את מקומה של יפן כאשר הפכה לכלכלה השנייה בגודלה בעולם (אחרי ארצות הברית).[98] גם ביפן נרשמה הורדת דירוג בשנה הבאה עקב נטל החוב. העשור השני של המאה ה-21 החל בעקבות משבר כלכלי עולמי שאירע לקראת סוף העשור הראשון של המאה ה-21. בפרט, משבר החוב האירופי, שהחל במהלך 2009, המשיך לתוך העשור השני של המאה ה-21 כאשר חששות ממשבר חוב ממשלתי התפתחו בקרב משקיעים שמרניים מבחינה פיסקאלית ביחס למצבן של חלק ממדינות אירופה, כאשר המצב נהיה מתוח במיוחד בתחילת שנת 2010. חברות גוש האירו לגביהן התבססו החששות היו יוון, אירלנד, ספרד ופורטוגל.

למרות משבר החוב האירופי מדד הדאו ג'ונס האמריקני הממוצע רשם את העלייה הארוכה ביותר מאז השגשוג של ענף הטכנולוגיה בסוף שנות ה-90.[99] עם זאת, בשל אינפלציה ועלייה במחירי סחורות גרמו לתסיסה ניכרת במדינות רבות בהן הכנסה הממוצעת הייתה נמוכה יחסית. במדינות מסוימות, ובמיוחד במדינות ערב, התסיסה הפוליטית הפכה במקרים רבים למשברים חברתיים-כלכליים אשר גרמו להפיכות במדינות רבות, בהן בקירגיסטן ובתוניסיה ב-2010, בלוב, סוריה, תימן ומצרים בשנים 2011 ו-2012.

מחיר הנפט עלה עד 2011 לאחר צניחה. ב-2014 תפוקת הנפט העולמית הגיעה לשיא היסטורי עם 93 מיליון חביות ליום.[100] עד שנה זאת מחיר הנפט היה יציב ולאחריה ירד.

עד 2015 שיעורי האג"ח חזרו לטווחים נורמליים ברחבי אירופה, למעט יוון אשר נאלצה להמשיך במדיניות צנע שהוכתבה על ידי מדינות גוש האירו כתנאי להמשך היותה של יוון חלק מהגוש וכתנאי לאישור תוכנית חילוץ מחמירה אף יותר.

בשנת 2018 העלה נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, את המכס על ייבוא פלדה ואלומיניום ועל ייבוא מסין. תגובות נגד של סין מובילות בפועל למלחמת סחר בין ארצות הברית לסין.[101] טראמפ יצא נגד הסכמי סחר אזוריים, בהם לטענתו ארצות הברית לא זכתה לתנאים מיטיבים, ופעל בטקטיקה כלכלית חדשה של התרת הסכמים אזוריים והחלפתם בהסכמים בילטרלים.

אבטחת סייבר

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – אירועי מתקפות סייבר#העשור השני של המאה ה-21
אדוארד סנודן, עובד לשעבר בסוכנות לביטחון לאומי (NSA) של ארצות הברית, מדליף מידע סודי שחשף מספר רב של תוכניות מעקב שמבוצעות ברחבי העולם, שרבות מהן מנוהלות על ידי ה-NSA.

במהלך העשור נושא אבטחת סייבר (ובפרט תקריות בולטות של מתקפות סייבר בינלאומיות שכללו האקינג, דליפת מידע, וגנבת מידע רגיש) החל לזכות בתשומת לב רבה למדי מצד ממשלות, תאגידים ואינדיבידואלים.

 • 25 ביולי 2010 - הדלפת מסמכי מלחמת אפגניסטן (פרשת קייבלגייט) - באתר ויקיליקס פורסמו מעל ל-90,000 מזכרים פנימיים של משרד החוץ האמריקני מהמלחמה באפגניסטן שהודלפו לאתר על ידי צ'לסי מאנינג, חיילת בצבא ארצות הברית, שהעבירה עשרות אלפי מסמכים מסווגים שהורידה מהרשת המסווגת של ארצות הברית, במה שנודע כהדלפה הגדולה בהיסטוריה. המסמכים חשפו כיצד כוחות הקואליציה השתמשו בכוחות מיוחדים על מנת לצוד את מנהיגי הטליבאן ו"להרוג או ללכוד" אותם ללא משפט, כיצד נעשה שימוש הולך וגובר במזל"טים כדי לתקוף את העמדות אשר היו שייכות לכאורה לטליבאן, ניסיונות להסתיר עדויות על כך שהטליבאן רכש טילי קרקע-אוויר וניסיונות להסתיר עדויות על מקרי מוות של אוכלוסייה אזרחית על ידי כוחות הקואליציה ופיגועי התאבדות של הטליבאן.[102][103]
 • אוגוסט 2010 - סטקסנט - תולעת מחשב זדונית, אשר זוהתה לראשונה בשנת 2010 אך אשר לכאורה פותחה עוד משנת 2005, אשר הייתה אחראית לגרימת נזק משמעותי לתוכנית הגרעין של איראן. אף על פי שאף מדינה לא הודתה באחריות ליצירת סטקסנט. מומחים מאמינים שישראל וארצות הברית יצרו את התולעת בשיתוף.[104][105]
 • 22 באוקטובר 2010 - הדלפת מסמכי מלחמת עיראק (אנ') - ויקיליקס הדליפה קרוב ל-392,000 מסמכים צבאיים של צבא ארצות הברית אודות מלחמת עיראק, חלק מהמסמכים תיעדו מקרים רבים בהם שלטונות ארצות הברית בחרו שלא לדווח על עינויים, עינוי, והפרות אחרות שבוצעו נגד עצורים, וכמו גם ששלטונות ארצות הברית בחרו במכוון שלא להציג את מספר ההרוגים האמיתי במלחמה,[106] להסתיר עדויות על כך שחיילים אמריקנים הרגו מאות אזרחים משום שהיו קרובים מדי למחסומים, ובחרו גם להסתיר פשעי מלחמה אחרים.[107] ההדלפות גם הראו שאיראן מעורבת במלחמה בכך שהיא מספקת למיליציות השיעיות כלי נשק לשימוש נגד אזרחים מוסלמים-סונים ונגד חיילי צבא ארצות הברית.[108] זו הייתה הדליפה הגדולה ביותר בהיסטוריה של צבא ארצות הברית.[109]
 • אפריל 2013 - הדלפת מסמכי חשבונות הבנק במקלטי המס (אנ') (The Offshore leaks) - הודלפו מסמכים המכילים מידע על 130,000 חברות ברחבי העולם הרשומות במקלטי מס.[110][111]
 • 5 ביוני 2013 - חשיפת פרשת הציתותים הגלובליים בארצות הברית - אדוארד סנודן שעבד כעוזר טכני ב-CIA ובסוכנות לביטחון לאומי, הדליף דרך העיתון הבריטי ה"גארדיאן" קבצים המפרטים כיצד הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) משתמשת בתוכנה סודית המכונה PRISM ("מנסרה"), שבאמצעותה יכול הארגון לעקוב אחר כתובות דואר אלקטרוני, היסטוריית חיפוש, העברת קבצים בין מחשבים, ושיחות המתנהלות בין המשתמשים באתרים רבים, בהם גוגל, פייסבוק, ואפל.[112]
 • פברואר 2015 - פרשת חשבונות בנק HSBC (אנ') (סוויס ליקס) - נחשפו מסמכים שהודלפו על ידי עובד לשעבר בבנק HSBC השווייצרי אודות פעולות העלמות מס רחבות היקף שבוצעו על ידי הבנק הרב-לאומי הבריטי HSBC באמצעות חברת הבת השווייצרית שלו HSBC Private Bank.[113]
 • 5 ביוני 2015 - הפריצה לשרתי הסוכנות הפדרלית למשאבי אנוש (אנ') - בארצות הברית הסוכנות הפדרלית למשאבי אנוש פרסמה הודעה לתקשורת בה צוין כי שרתי הסוכנות הפדרלית למשאבי אנוש נפרצו ונגנב מהם מידע אודות 21.5 מיליון איש.[114]
 • 4 בפברואר 2016 - שוד הבנק המרכזי של בנגלדש (אנ') - קבוצת האקרים, אשר ניסתה לגנוב 951 מיליון דולרים מהבנק המרכזי של בנגלדש, הצליח הצליחה להוציא 81 מיליון דולרים ולהעבירם לפיליפינים ולסרי לנקה.[115][116]
 • 3 באפריל 2016 - מסמכי פנמה - 11.5 מיליון מסמכים סודיים הודלפו בידי אלמוני לעיתון הגרמני "זידדויטשה צייטונג". המסמכים נגנבו במקור ממשרד עורכי הדין הפנמי מוסאק-פונסקה והכילו מידע על יותר מ-200,000 חברות מכל העולם ועל בעלי המניות שלהן, ובהם מספר שליטי מדינות. כמו כן, הדלפות חשפו ראיות לפעילות פיננסית ענפה של פוליטיקאים, מיליארדים וסלבריטאים ממדינות שונות במקלטי מס שונים ברחבי העולם, לרבות הלבנת הון, קשרים פסולים בין גופים שונים, ועוד. מאגר המסמכים עובד במשך כשנה בידי ה-ICIJ (International Consortium of Investigative Journalists), בשיתוף עם כמאה כלי תקשורת ברחבי העולם ויותר מ-370 עיתונאים.[117]
 • יוני 2016 - דליפת תכתובות הדואר האלקטרוני של הוועדה הלאומית הדמוקרטית (2016) (אנ') - האקרים מסוכנות הביון הרוסית מצליחים לפרוץ לשרתי הוועדה הלאומית הדמוקרטית בארצות הברית ולגנוב את תכתובות הדואר האלקטרוני של ארגון, אשר כללו 19,252 מיילים ו-8,034 קבצים. ביוני וביולי 2016 פורסמו התכתובות ב-DCLeaks וב-WikiLeaks. הדליפה כללה בין היתר הודעות דוא"ל משבעה אנשי צוות מרכזיים בוועדה הלאומית הדמוקרטית אשר הציע כי גורמים מרכזיים בהנהגת הוועדה הלאומית הדמוקרטית חתרו לחבל בקמפיין הבחירות לנשיאות של ברני סנדרס. ב-9 בדצמבר 2016 קהיליית המודיעין של ארצות הברית הגיעה למסקנה רשמית כי ממשלת רוסיה התערבה בבחירות בארצות הברית ב-2016 וכי "נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה על ביצוע קמפיין השפעה בשנת 2016 המכוון לבחירות לנשיאות בארצות הברית. מטרותיה של רוסיה היו לערער את אמון הציבור בהליך הדמוקרטי בארצות הברית, להשמיץ את מזכירת המדינה לשעבר והמועמדת הדמוקרטית, הילרי קלינטון, ולפגוע בסיכוי הבחירה שלה לנשיאות".[118]
 • 22 בספטמבר 2016 - הפריצה לשרתי Yahoo! (אנ') - חברת Yahoo! דיווחה כי פרטי החשבונות של כל 3 מיליארד משתמשי Yahoo! נפרצו במהלך שני מקרים ב-2013 וב-2014. לכאורה המידע שנגנב כלל שמות, כתובות דוא"ל, מספרי טלפון, שאלות ותשובות האבטחה של כל המשתמשים, תאריכי הלידה והסיסמאות.[119]
 • 21 באוקטובר 2016 - מתקפת הסייבר על Dyn - בוצעה מתקפת סייבר נרחבת שכללה התקפת מניעת שירות מבוזרת (DDoS) למערכות Domain Name System‏ (DNS) המופעלות על ידי חברת Dyn. כתוצאה מהמתקפה שירותים ופלטפורמות אינטרנט שונות - כולל Twitter, Reddit, Netflix, Spotify, ניו יורק טיימס, BBC News ו-PayPal - הפכו ללא זמינים למשתמשים באירופה ובצפון אמריקה. קבוצות אנונימוס ו-New World Hackers לקחו אחריות על התקיפה.[120]
 • 7 במרץ 2017 - Vault 7 (אנ') - הודלפו באתר ויקיליקס כ-8,000 מסמכים מסווגים של ה-CIA המפרטים שיטות ריגול, מיקומי בסיסים וטכנולוגיות (בעיקר בתחום הסייבר) של המודיעין האמריקני-כך למשל נחשפו יכולות ציתות באמצעות טלוויזיות חכמות, דפדפני אינטרנט ומערכות ההפעלה של רוב הסמארטפונים, כמו גם מערכות הפעלה אחרות כגון Microsoft Windows ו-MacOS.[121]
 • 12 במאי 2017 - מתקפת תוכנת הכופר WannaCry - בוצעה מתקפת סייבר חסרת תקדים במעל ל-230 אלף מחשבים ב-150 מדינות כאשר הנזק המוערך נע בין מאות מיליונים למיליארדי דולרים. במסגרת מתקפת סייבר תוכנת כופר תבעה תשלום של 600 דולר בביטקוין לפענוח. ב-18 בדצמבר 2017 הודיע היועץ לביטחון המולדת בממשלו של הנשיא דונלד טראמפ כי צפון קוריאה היא זו שעמדה מאחורי המתקפה.[122]
 • 5 בנובמבר 2017 - מסמכי פרדייז - הודלפו 13.4 מיליון מסמכים סודיים המתעדים הימנעות מתשלום מס. מקורם של המסמכים במשרד עורכי הדין "אפלבי", ומוזכרים בהם כ-120,000 שמות של אנשים וחברות, בהם אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת, נשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס, ומזכיר המסחר של ארצות הברית, וילבור רוס. על פי ניתוח המידע שנעשה בידי בוסטון קונסלטינג גרופ, שיעור המס שלא שולם מגיע לסכום של 10 טריליון דולר. ברוב המקרים מדובר בתכנון מס, שהוא שימוש בכלים חוקיים או בלקונות משפטיות על-מנת להפחית את חבות המס של יחיד או חברה. במקרים אחרים מדובר בהשתמטות מתשלום מס.

חברה

אוכלוסיית העולם הגיעה בסוף העשור לכ-7.8 מיליארד איש.[דרוש מקור]

דור הבייבי בום מגיע לגיל פרישה באמריקה הצפונית, באירופה ובאוסטרליה. הקפיצה המשוערת בכמות האנשים שיחלו להשתמש בכספי הביטוח הלאומי צפויה להכביד על תקציבי מדינות העולם הראשון.

מדינות אירופה, רוסיה, ויפן, אשר בהם שיעור האוכלוסייה נמצא בירידה הדרגתית לאורך העשורים האחרונים, הן בין האזורים בעולם בהם הזדקנות האוכלוסייה וההשלכות של הזדקנות האוכלוסייה מורגשים כיום במידה ניכרת במיוחד. נכון ל-2019, קרוב ל-30 אחוזים מאוכלוסיית יפן הם מעל גיל 65, מה שהופך את יפן לאומה עם שיעור אוכלוסייה קשישה מהגבוהים בעולם. כתוצאה מכך, ביפן נבחנים כיום פתרונות חברתיים רבים לטיפול בקשישים, לרבות פיתוח רובוטים שיוכלו לסייע בסיעוד. בארצות הברית החשש מכך שדור הבייבי בום יגיע לגיל פרישה הוביל לכך שהועלו בשנים האחרונות הצעות לביצוע רפורמות מהותיות במדיקר ובביטוח הלאומי, ובכלל זה העלאת גיל הפרישה או ביטול תוכניות מסוימות שהיו זמינות בעבר לגמלאים.

העלאת גיל הפנסיה היא נושא נפיץ מבחינה פוליטית בכל מדינה בעולם, וכאשר ראשי השלטון בוחרים לעסוק בכך לרוב הדבר מוביל למחאות ציבוריות גדולות. בשנת 2010 צרפת העלתה את גיל הפרישה מ-60 ל-62, על אף שנערכו הפגנות נרחבות בצרפת נגד השינוי.

מדע וטכנולוגיה

מדע

ב-4 ביולי 2012 מדענים ממרכז מחקר החלקיקים CERN מכריזים על גילויו של החלקיק האלמנטרי בוזון היגס

חקר החלל

 • אוגוסט 2011 - נאס"א הודיעה כי צילומים חדשים שנלקחו על ידי הגשושית MRO‏ (Mars Reconnaissance Orbiter) מצביעים על כך כי בעונות החמות זורמים מים מפסגות ההרים במאדים אל העמקים.
 • 2014 - רכב החלל פיליי, אותו ייצרה סוכנות החלל האירופית, נחת בהצלחה על פני כוכב השביט 67P/צ'וריומוב-גרסימנקו, ובכך הפך לגשושית הראשונה בהיסטוריה שנחתה בהצלחה על פני שביט.
 • מרץ 2015 - הגשושית "שחר" (Dawn) של סוכנות החלל האמריקנית נאס"א מגיעה לכוכב הלכת הננסי קרס.[124]
 • 14 ביולי 2015 - הגשושית של נאס"א "ניו הוריזונס" טסה בקרבת כוכב הלכת הננסי פלוטו ומעבירה למרכז הבקרה תצלומים של פלוטו ברזולוציה גבוהה.
 • 4 ביולי 2016 - הגשושית ג'ונו מגיעה לכוכב הלכת צדק לאחר מסע של 5 שנים.[125]
 • 22 בפברואר 2017 – הודעת נאס"א על גילוי מערכת כוכבי לכת סביב הכוכב TRAPPIST-1 ובה שבעה כוכבי לכת סלעיים באזור ישיב
 • 26 באפריל 2018 – גשושית המחקר קאסיני שנשלחה לשבתאי, החלה לצלול לתוך המרווח של הטבעות בין לכוכב הלכת שבתאי (משימת ה Grande Finale). לאחר 22 צלילות בין הטבעות לכוכב הלכת שבתאי, קאסיני התרסקה באופן מכוון לתוך כוכב הלכת שבתאי ב-15 בספטמבר 2017 ונשרפה בחלק העליון של האטמוספירה של שבתאי.[126]
 • 6 בפברואר 2018 – לראשונה שוגר הפאלקון כבד מתוצרת SpaceX, עם שיגורו הפך למשגר לוויינים וחלליות המבצעי החזק ביותר בעולם נכון למועד שיגורו.
 • עדות ראשונה לגלי כבידה מהמפץ הגדול נאספת בידי רדיו-טלסקופ כחלק מניסוי BICEP2
 • 10 באפריל 2019 - תמונה של חור שחור בגלקסיה האליפטית M87 תועדה לראשונה בהיסטוריה באמצעות Event Horizon Telescope (אנ').[127][128]
 • 11 באפריל 2019 - הגשושית הישראלית בראשית מגיעה לירח, ובכך הופכת להיות החללית הראשונה ששוגרה על ידי גוף פרטי ולא ממשלתי והזולה ביותר באופן משמעותי מכל פרויקט שיגור לירח אחר, שהגיעה לירח.

תרבות פופולרית

קולנוע

טלוויזיה

במהלך 2011 עלתה לשידור העונה הראשונה של סדרת הפנטזיה "משחקי הכס" ב-HBO, אשר במהלך העשור הפכה להצלחה מסחרית גדולה, ולתופעה תרבותית

מוזיקה

ספרות

מחשוב

משחקי וידאו

פלייסטיישן 4 של סוני הופכת לקונסולת המשחקים הנמכרת ביותר של העשור

אינטרנט

מגמות אופנה

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – אופנה במדינות המערב בעשור השני של המאה ה-21

פריטים אופנתיים בעשור השני של המאה ה-21 כוללים בין יתר ספינר,[132] גלגשת דו-גלגלית בייצוב עצמי[133][134] (מכונה גם הוברבורד), מוט הסלפי והקורקינט הממונע.[135]

אדריכלות

בורג' ח'ליפה הפך לבניין הגבוה ביותר בעולם כאשר בנייתו הושלמה ב-2010
 • גורד השחקים בורג' ח'ליפה בדובאי, אשר בנייתו הסתיימה ב-2010, הפך לבניין הגבוה בעולם ועבר בכ-319 מטר את טאיפיי 101, המגדל שהיה הגבוה ביותר עד אז.
 • מרכז הסחר העולמי החדש, אשר נחנך בנובמבר 2014, הופך לבניין הגבוה בארצות הברית במקום מגדל סירס.
 • במהלך 2011 סכר שלושת הערוצים בסין מספק לראשונה את מלוא כוחו - 22.5 ג'יגה ואט.
 • מנהרת בסיס הגוטהארד, מנהרת הרכבת הארוכה ביותר בעולם, נפתחה לתנועה אזרחית בחודש דצמבר 2016.
 • במהלך 2017 התחילה בנייתו של סכר באיחטאן, תחנת הכוח ההידרואלקטרית השנייה בגודלה בעולם והסכר הרביעי בגודלו בעולם מבחינת נפח.

ספורט

המשחקים האולימפיים

במהלך העשור התקיימו שישה משחקים אולימפיים:

 • אולימפיאדת החורף של 2010 - נערכה בין 12 בפברואר ל-28 בפברואר 2010 בעיר ונקובר בקנדה.[136]
 • אולימפיאדת הקיץ של 2012 - נערכה בין 27 ביולי ל-12 באוגוסט 2012 בעיר לונדון שבממלכה המאוחדת. העיר הראשונה שאירחה את המשחקים בפעם השלישית; האולימפיאדה הראשונה בה יש ייצוג נשי בכל הנבחרות.[137]
 • אולימפיאדת החורף של 2014 - נערכה בין 7 בפברואר ל-23 בפברואר 2014 בעיר סוצ'י שברוסיה.[138]
 • אולימפיאדת הקיץ של 2016 - נערכה בין 5 באוגוסט ל-21 באוגוסט 2016 בעיר ריו דה ז'ניירו שבברזיל. האולימפיאדה הראשונה ביבשת דרום אמריקה.[139]
 • אולימפיאדת החורף של 2018 - נערכה בין 9 בפברואר ל-25 בפברואר 2018 בעיר בפיונגצ'אנג שבקוריאה הדרומית.[140]
המונדיאל

במהלך העשור נערכו שלושה מונדיאלים:

 • מונדיאל 2010 - נערך בין 11 ביוני ל-11 ביולי 2010 בדרום אפריקה. במשחק הגמר ניצחה ספרד את הולנד בתוצאה 1–0. זהו המונדיאל הראשון שנערך ביבשת אפריקה.[141]
 • מונדיאל 2014 - נערך בין 12 ביוני ל-13 ביולי 2014 בברזיל. במשחק הגמר ניצחה גרמניה את ארגנטינה בתוצאה 1–0.[142]
 • מונדיאל 2018 - נערך בין 14 ביוני ל-15 ביולי 2018 ברוסיה. במשחק הגמר ניצחה צרפת את קרואטיה בתוצאה 4–2.[143]
אליפות אירופה בכדורגל

במהלך העשור נערכו שני משחקי אליפות אירופה בכדורגל:

 • יורו 2012 - נערך בין 8 ביוני ל-1 ביולי 2012 בפולין ובאוקראינה. במשחק הגמר ניצחה ספרד את איטליה בתוצאה 0-4.[144]
 • יורו 2016 - נערך בין 10 ביוני ל-10 ביולי 2016 בצרפת. במשחק הגמר ניצחה פורטוגל את צרפת בתוצאה 0-1.[145]

אנשים בולטים

מנהיגי עולם בולטים

מנהיגי עולם שנכללו במהלך העשור בצמרת רשימת אנשי השנה של המגזין "טיים":

שחקנים / אנשי בידור

Dwayne Johnson Hercules 2014 (cropped).jpg |דוויין ג'ונסון Tom Cruise by Gage Skidmore.jpg |טום קרוז Jennifer Lawrence SDCC 2013 X-Men.jpg|ג'ניפר לורנס </gallery>

זמרים ולהקות

ספורטאים

מייקל פלפס, בזמן תחרות באולימפיאדת ריו דה ז'ניירו (2016)
יוסיין בולט

העשור השני של המאה ה-21 בישראל

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – 2010 בישראל, 2011 בישראל, 2012 בישראל, 2013 בישראל, 2014 בישראל, 2015 בישראל, 2016 בישראל, 2017 בישראל, 2018 בישראל, 2019 בישראל

אירועים משמעותיים בישראל

ציוני-דרך לפי תאריכים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ עשור אחרי, דור האביב הערבי פותח את הלב, באתר וואלה!‏, 18 בדצמבר 2020
 2. ^ סוכנויות הידיעות, המהפכה בתוניסיה: רוב ההפגנות אורגנו באמצעות הרשתות החברתיות, באתר כלכליסט, 15 בינואר 2011
 3. ^ ניר יהב‏, שנה אחרי: הצעירים במצרים מצטערים על המהפכה?, באתר וואלה!‏, 27 בינואר 2012
 4. ^ קדאפי נתפס חי - ההמונים ביצעו בו לינץ', באתר ‏מאקו
 5. ^ מערכת וואלה! חדשות‏, ברוסיה הוגברה הכוננות בנמלי התעופה, באתר וואלה!‏, 29 במרץ 2010
 6. ^ אולגה ויניאר, מוסקבה: עשרות הרוגים בפיגוע בנמל התעופה, באתר כלכליסט, 24 בינואר 2011
 7. ^ מערכת וואלה! חדשות‏, מתקפת טרור באוסלו: לפחות 93 הרוגים בשני פיגועים, באתר וואלה!‏, 23 ביולי 2011
 8. ^ יצחק בן-חורין, ynet, טרור בבוסטון - המרדף בעיירה: המצור עשוי להימשך כל הסופ"ש, באתר כלכליסט, 19 באפריל 2013
 9. ^ ברק רביד ורויטרס, פיגוע בקניון בבירת קניה: 39 בני אדם נרצחו ו-150 נפצעו, באתר הארץ
 10. ^ סוכנויות הידיעות‏, כ-140 הרוגים בפיגוע בבית ספר בפקיסטן, באתר וואלה!‏, 16 בדצמבר 2014
 11. ^ סוכנויות הידיעות‏, תוניסיה חיסלה את מתכנן הטבח במוזיאון הלאומי, באתר וואלה!‏, 29 במרץ 2015
 12. ^ רויטרס ו"הארץ", יותר מ-140 הרוגים בפיגועים במסגדים שיעים בתימן, באתר הארץ
 13. ^ סוכנויות הידיעות, טבח בקניה: 147 נרצחו במתקפה בקמפוס, באתר ynet, 2 באפריל 2015
 14. ^ "מתקפת טרור בפריז: 127 נרצחו, עשרות נפצעו, מופע רוק הפך למרחץ דמים". Ynet.co.il. נבדק ב-2018-08-25.
 15. ^ "לפחות 30 הרוגים ו-200 פצועים במתקפת טרור משולבת בבריסל - וואלה! חדשות". News.walla.co.il. 2016-03-22. נבדק ב-2018-08-25.
 16. ^ "מתקפת טרור בצרפת: 84 נרצחו בפיגוע משאית בחגיגות יום הבסטיליה בניס". Ynet.co.il. 2016-07-15. נבדק ב-2018-08-25.
 17. ^ "פיגוע בברלין: נהג משאית דהר לקהל בשוק חג המולד, רצח 12 ופצע 48". Ynet.co.il. נבדק ב-2018-08-25.
 18. ^ "פיגוע בבריטניה: 22 הרוגים ו-59 פצועים בפיצוץ בהופעה במנצ'סטר - וואלה! חדשות". News.walla.co.il. 2017-05-23. נבדק ב-2018-08-25.
 19. ^ "פוצצו מטען וירו: 235 נרצחו בפיגוע במסגד בסיני". Ynet.co.il. 2017-11-24. נבדק ב-2018-08-25.
 20. ^ סוכנויות הידיעות, אפגניסטן: 95 נרצחו בפיצוץ אמבולנס תופת, באתר ynet, 27 בינואר 2018
 21. ^ ראו כתבת הניו יורק טיימס מ-29 בנובמבר 2006: Iran Resolution, Still Not Final, Drops Mention of Sanctions.
 22. ^ ההחלטה הוגדרה על ידי "גורם מדיני" להארץ כ"ריקה מתוכן" לאור ריכוכים משמעותיים שעברה הטיוטה. דיווח זה מ-5 במרץ 2008.
 23. ^ אמיר אורן, רשמו לפניכם: דצמבר 2009, איראן גרעינית, באתר הארץ, 14/11/2008
 24. ^ הערכת המודיעין הלאומית האמריקנית (NIE) הכוללת את הערכת 16 סוכנויות המודיעין של ארצות הברית מדצמבר 2007. ה-INR (סוכנות המודיעין של מחלקת המדינה) העריך כי איראן לא תצליח להשיג פצצה במסלול העשרת האורניום עד 2013 בשל קשיים טכניים. כל הסוכנויות העריכו כי איראן לא תצליח לייצר מספיק חומר בקיע על בסיס מסלול הפלוטוניום בשביל פצצה גרעינית לפני 2015. ראו את המסקנות של הערכת המודיעין הלאומית ב Iran: Nuclear Intentions and Capabilities
 25. ^ אוני, אסף (2020-01-04). "גלי ההגירה והפליטים מעצבים מחדש את הדמוקרטיה המערבית". Globes. נבדק ב-2021-07-25.
 26. ^ כשאתם אומרים פופוליזם, אתם מתכוונים לשמאל, ימין, או לדונלד טראמפ?, באתר Haaretz הארץ
 27. ^ מהו פופוליזם?, eureka.org.il
 28. ^ מהפכת השמאל בארה"ב: כמה כוח באמת יש לפרוגרסיבים?, www.ynet.co.il, ‏2021-07-03
 29. ^ קרני, יואב (2018-12-30). "מהפכנים הפוכים באמריקה הלטינית: פופוליזם מימין ומשמאל". Globes. נבדק ב-2021-07-25.
 30. ^ סוכנויות הידיעות, תם עידן סרקוזי, הולנד נבחר לנשיאות צרפת, באתר ynet, 6 במאי 2012
 31. ^ ynet, יום הדמים באוקראינה: "יותר מ-100 נהרגו", באתר כלכליסט, 20 בפברואר 2014
 32. ^ עמרי נחמיאס, שליח וואלה! לקייב‏, המחאה הגיעה לשיא: הפרלמנט בקייב הדיח את הנשיא, טימושנקו שוחררה, באתר וואלה!‏, 22 בפברואר 2014
 33. ^ אלי לאון, ‏מלך ספרד: "לא רציתי שבני יהיה כמו צ'רלס", באתר ישראל היום, 9 ביוני 2014
 34. ^ יוני גבאי, ‏סקוטלנד הכריעה: לא רוצה עצמאות, באתר כיכר השבת, 19 בספטמבר 2014
 35. ^ ynet והסוכנויות, דרמה בבריטניה: בחרה לעזוב את אירופה, באתר ynet, 24 ביוני 2016
 36. ^ אייל להמן, צרפת אמרה לא ללה פן: מקרון נבחר לנשיא, באתר ynet, 7 במאי 2017
 37. ^ ynet, בלי ברקזיט: תרזה מיי הודיעה בדמעות על התפטרותה, באתר ynet, 24 במאי 2019
 38. ^ Deutsche Welle (www.dw.com), Is there a right-wing surge in South America? | DW | 28.10.2018, DW.COM (ב־British English)
 39. ^ Peru: Kuczynski victory is part of a broader political shift in the region, Oliver Stuenkel (ב־American English)
 40. ^ רויטרס, ‏נשיאת ברזיל דילמה רוסף הודחה בהצבעה בבית התחתון של הקונגרס, באתר מעריב אונליין, 18 באפריל 2016
 41. ^ שירות גלובס, ‏מהפכה בוונצואלה: מנהיג האופוזיציה הכריז על עצמו כנשיא החדש, באתר גלובס, 23 בינואר 2019
 42. ^ סוכנויות הידיעות, מהפך במכסיקו: אנריקה "החתיך" נבחר לנשיא, באתר ynet, 2 ביולי 2012
 43. ^ סוכנויות הידיעות, שדה קרב במיזורי: המשמר הלאומי הוקפץ, באתר ynet, 18 באוגוסט 2014
 44. ^ רויטרס‏, אחרי יותר מ-50 שנות נתק: אובמה הכריז על חידוש היחסים עם קובה, באתר וואלה!‏, 01 ביולי 2015
 45. ^ דרמה בארה"ב: הממשל הושבת לאחר מחלוקות על התקציב, באתר "סרוגים", 22 בדצמבר 2018
 46. ^ רויטרס‏, דוח מולר נחשף: טראמפ ניסה להשתלט על החקירה ולהדיח את התובע המיוחד, באתר וואלה!‏, 19 באפריל 2019
 47. ^ יעל אבן-אור‏, דרום סודן חוגגת עצמאות: "נולדים מחדש", באתר וואלה!‏, 09 ביולי 2011
 48. ^ מים מים באסון, באתר דבר ראשון
 49. ^ רועי קייס ואליאור לוי, הפיכה שנייה: צבא מצרים הדיח את מוחמד מורסי, באתר ynet, 4 ביולי 2013
 50. ^ ג'ייקוב זומה התפטר מנשיאות דרום אפריקה | ישראל היום, באתר ישראל היום
 51. ^ סוכנויות הידיעות‏, ההפיכה בתאילנד: הצבא עצר את ראש הממשלה המודחת, באתר וואלה!‏, 23 במאי 2014
 52. ^ רויטרס‏, הפיכה בתימן? המורדים השיעים השתלטו על ארמון הנשיאות, באתר וואלה!‏, 20 בינואר 2015
 53. ^ ד"ר איתי גל, אזהרת מסע לדרום אמריקה: מהו נגיף הזיקה ומי בסכנה?, באתר ynet, 17 בינואר 2016
 54. ^ חיים איסרוביץ', ‏הווירוס המסתורי שמקורו בסין מעורר בהלה עולמית, באתר מעריב אונליין, 19 בינואר 2020
 55. ^ סוכנויות הידיעות, צונאמי אדיר ביפן לאחר רעש של 8.9 בסולם ריכטר, באתר ynet, 11 במרץ 2011
 56. ^ מערכת וואלה! חדשות‏, רגעי האימה אחרי רעש האדמה בצ'ילה, באתר וואלה!‏, 27 בפברואר 2010
 57. ^ מערכת וואלה! חדשות‏, לפחות 400 הרוגים ברעידת אדמה בסין, באתר וואלה!‏, 14 באפריל 2010
 58. ^ סוכנויות הידיעות, מצגת: 153 הרוגים בהתפרצות הר הגעש מראפי באינדונזיה, באתר הארץ, 9 בנובמבר 2010
 59. ^ מערכת וואלה! חדשות‏, פקיסטן: שטפונות גבו את חייהם של 800 בני אדם, באתר וואלה!‏, 31 ביולי 2010
 60. ^ סוכנויות הידיעות, ברזיל: 81 בני אדם נהרגו בשטפונות ומפולות בוץ, באתר ynet, 6 באפריל 2010
 61. ^ מערכת וואלה! חדשות‏, ניו זילנד: עשרות נהרגו ברעש בעיר קרייסטצ'רץ', באתר וואלה!‏, 22 בפברואר 2011
 62. ^ AP, כ-440 גופות בפיליפינים: 'חומות מים הציפו כפרים', באתר ynet, 17 בדצמבר 2011
 63. ^ ארה"ב: הוריקן סנדי מכה בחוף המזרחי, באתר ‏מאקו
 64. ^ סופת טייפון קטלנית בפיליפינים: כ-240 נהרגו, באתר ‏מאקו
 65. ^ סוכנויות הידיעות, הסופה "הייאן" פגעה בפיליפינים - לפחות 1,200 בני אדם נהרגו, באתר כלכליסט, 9 בנובמבר 2013
 66. ^ סוכנויות הידיעות‏, מפולות שלגים קטלניות באפגניסטן: יותר מ-100 נהרגו, באתר וואלה!‏, 25 בפברואר 2015
 67. ^ כ-1,500 הרוגים ברעש האדמה בנפאל: "שעות קריטיות", באתר גלובס, 25 באפריל 2015
 68. ^ חשש בארה"ב: הוריקן "אירמה" מתחזק, באתר ‏מאקו
 69. ^ בגלל מזג האוויר: מטוס אתיופי התרסק לאחר שהמריא מלבנון לכיוון אתיופיה, באתר גלובס, 25 בינואר 2010
 70. ^ מכה קשה לפולין: נשיא פולין נהרג בהתרסקות מטוס קטלנית ברוסיה יחד עם צמרת הממשל, באתר גלובס, 10 באפריל 2010
 71. ^ סוכנויות הידיעות, הולנד המומה בעקבות אסון המטוס בלוב, באתר nrg‏, 12 במאי 2010
 72. ^ דודי כהן, 77 הרוגים בתאונת מטוס בצפון-מערב איראן, באתר ynet, 9 בינואר 2011
 73. ^ רויטרס‏, מרוקו: 80 הרוגים בהתרסקות מטוס הרקולס צבאי, באתר וואלה!‏, 26 ביולי 2011
 74. ^ חיים לב, רוסיה: 50 הרוגים בהתרסקות מטוס, באתר ערוץ 7, 17 בנובמבר 2013
 75. ^ מערכת וואלה! חדשות‏, אלג'יריה: עשרות הרוגים בהתרסקות מטוס צבאי, באתר וואלה!‏, 11 בפברואר 2014
 76. ^ ynet, דרמה באסיה: אבד קשר עם מטוס בואינג 777, באתר ynet, 8 במרץ 2014
 77. ^ אסף גולן, ‏תפנית מפתיעה בחיפוש המטוס המלזי האבוד, באתר ישראל היום, 18 במרץ 2018
 78. ^ אילן גטניו, ‏המטוס המלזי: התשובה עדיין נמצאת בין הגלים, באתר ישראל היום, 6 במרץ 2019
 79. ^ ynet, היעלמות, יירוט והיעלמות: 2014 של מלזיה, באתר ynet, 28 בדצמבר 2014
 80. ^ ynet, מטוס עם 116 בני אדם נעלם באפריקה, באתר ynet, 24 ביולי 2014
 81. ^ ynet, נעלם מטוס נוסעים מאינדונזיה לסינגפור, באתר כלכליסט, 28 בדצמבר 2014
 82. ^ שירות כלכליסט ו-ynet, התרסקות המטוס: "טייס המשנה אנדראס לוביץ גרם לכך בכוונה", באתר כלכליסט, 26 במרץ 2015
 83. ^ שרון עידן וסוכנויות הידיעות, אלג'יריה: 257 הרוגים בהתרסקות מטוס צבאי, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 11 באפריל 2018
 84. ^ ynet, קובה: נפגעים רבים בהתרסקות מטוס נוסעים זמן קצר אחרי ההמראה, באתר כלכליסט, 18 במאי 2018
 85. ^ וול סטריט ג'ורנל, ‏מטוס בואינג של חברת התעופה האינדונזית ליון אייר עם 188 נוסעים התרסק סמוך לג'קרטה, באתר גלובס, 29 באוקטובר 2018
 86. ^ סוכנויות הידיעות‏, אתיופיה: 157 נוסעים, בהם שני ישראלים, נהרגו בהתרסקות מטוס, באתר וואלה!‏, 10 במרץ 2019
 87. ^ סתיו ספיבק וסוכנויות הידיעות, טביעת הספינה ברוסיה: נהר של מחדלים, באתר ynet, 12 ביולי 2011
 88. ^ סוכנויות הידיעות, 5 גופות נוספות נמצאו בקוסטה קונקורדיה, באתר nrg‏, 22 במרץ 2012
 89. ^ אסון המעבורת בקוריאה: עלה ל-212 מניין ההרוגים, 90 עדיין נעדרים, באתר ynet, 30 באפריל 2014
 90. ^ AP, שקעה תוך 2 דקות בציקלון. מאות נעדרים בסין, באתר ynet, 2 ביוני 2015
 91. ^ בנגלדש: מניין ההרוגים בהתמוטטות הבניין עולה על 1,100, באתר ynet, 11 במאי 2013
 92. ^ הסתיימו פעולות החילוץ בטורקיה: 301 נהרגו באסון המכרה, באתר ‏מאקו
 93. ^ AP, מחקר: באסון במכה נהרגו 2,411 בני אדם, באתר nrg‏, 10 בדצמבר 2015
 94. ^ סוכנויות הידיעות‏, הטבח בלאס וגאס: פאדוק ירה 200 כדורים לעבר מאבטח במסדרון, באתר וואלה!‏, 10 באוקטובר 2017
 95. ^ AP, פקיסטן: 150 ניצלו תאונה כדי לאסוף דלק - ונשרפו למוות, באתר ynet, 25 ביוני 2017
 96. ^ ליאו ליידרמן, מה מניע צמיחה כלכלית לאורך זמן?, באתר אוניברסיטת תל אביב, החל מדקה 19:16
 97. ^ "העשור המדהים, המסוכן והמפחיד שיסתיים בשבוע הבא". TheMarker. נבדק ב-2021-07-25.
 98. ^ Tomoko A. Hosaka. "Japan confirms China surpassed its economy in 2010". Yahoo!. אורכב מ-המקור ב-20 בפברואר 2011. {{cite web}}: (עזרה)
 99. ^ "When were the most prolific bull and bear market periods in the United States?" Federal Reserve Bank of San Francisco, 2001. Web. 6 January 2015.
 100. ^ "International Energy Statistics – EIA". www.eia.gov. נבדק ב-19 בינואר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 101. ^ טראמפ, סין, הכלכלה הגלובלית וישראל, באתר אוניברסיטת תל אביב
 102. ^ Nick Davies and David Leigh, ‏Afghanistan war logs: Massive leak of secret files exposes truth of occupation, באתר הגרדיאן, 25 ביולי 2010
 103. ^ Foley, Stephen (25 ביולי 2010). "Whistleblower's leaked US files reveal state of Afghan war". The Independent. {{cite web}}: (עזרה)
 104. ^ Ellen Nakashima (2 ביוני 2012). "Stuxnet was work of U.S. and Israeli experts, officials say". The Washington Post. {{cite news}}: (עזרה)
 105. ^ U.S. Hacked Into Iran's Critical Civilian Infrastructure For Massive Cyberattack, New Film Claims, BuzzFeed
 106. ^ Davies, Nick; Steele, Jonathan; Leigh, David (22 באוקטובר 2010). "Iraq war logs: secret files show how US ignored torture". the Guardian. נבדק ב-25 ביוני 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 107. ^ Glanz, James; Lehren, Andrew W. (23 באוקטובר 2010). "Growing Use of Contractors Added to Iraq War's Chaos – Iraq War Logs – WikiLeaks Documents". The New York Times. ISSN 0362-4331. נבדק ב-25 ביוני 2016. {{cite news}}: (עזרה)
 108. ^ "Chemical Weapons, Iranian Agents and Massive Death Tolls Exposed in WikiLeaks' Iraq Docs". Wired. 22 באוקטובר 2010. נבדק ב-25 ביוני 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 109. ^ Germany, SPIEGEL ONLINE, Hamburg. "The WikiLeaks Iraq War Logs: Greatest Data Leak in US Military History". SPIEGEL ONLINE. נבדק ב-25 ביוני 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 110. ^ "צפו: הרשימה המלאה של 142 מקלטי המס של הישראלים בחו"ל - גלובס". Globes.co.il. 2013-06-17. נבדק ב-2018-07-24.
 111. ^ Secret Files Expose Offshore’s Global Impact, ICIJ (באנגלית)
 112. ^ Greenwald, Glenn; MacAskill, Ewen (11 ביוני 2013). "Boundless Informant: the NSA's secret tool to track global surveillance data". the Guardian. נבדק ב-22 ביוני 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 113. ^ ""סוויס ליקס": נחשפו 10 מיליארד דולר של ישראלים בשווייץ - גלובס". Globes.co.il. נבדק ב-2018-07-24.
 114. ^ "Millions more Americans hit by government personnel data hack". Reuters (באנגלית). 2015-07-09. נבדק ב-2019-02-21.
 115. ^ "כך גנבה כנופיית האקרים 81 מיליון דולרים - ונעלמה - וואלה! TECH". Tech.walla.co.il. 2017-04-05. נבדק ב-2018-07-24.
 116. ^ "נגיד הבנק המרכזי של בנגלדש התפטר לאחר ש-81 מיליון דולר נגנבו מחשבון הבנק ע"י האקרים - גלובס". Globes.co.il. 2016-03-15. נבדק ב-2018-07-24.
 117. ^ אלי לאון, ‏פרשת "מסמכי פנמה": המציאות עולה על כל דמיון, באתר ישראל היום, 4 באפריל 2016
 118. ^ "Intelligence Report on Russian Hacking". The New York Times. 6 בינואר 2017. p. 11. נבדק ב-8 בינואר 2017. {{cite news}}: (עזרה)
 119. ^ עומר כביר, פריצת הסייבר הגדולה בהיסטוריה היכתה ביאהו בעיתוי הכי גרוע, באתר כלכליסט, 25 בספטמבר 2016
 120. ^ הראל עילם, מתקפת האקרים על ארה"ב הפילה את פייפאל, נטפליקס וטוויטר, באתר כלכליסט, 22 באוקטובר 2016
 121. ^ עומר כביר, הדלפת הענק של ויקיליקס: "ה-CIA איבדה שליטה על מרבית ארסנל ההאקינג שלה", באתר כלכליסט, 7 במרץ 2017
 122. ^ ניצן סדן ורפאל קאהאן, מתקפת נוזקת הכופר WannaCry פגעה ב-150 מדינות - וגם בישראל, באתר כלכליסט, 14 במאי 2017
 123. ^ אתר למנויים בלבד עידו אפרתי, מדענים הצליחו להוכיח את קיומם של גלי כבידה ביקום, באתר הארץ, 11 בפברואר 2016
 124. ^ ynet, הכי קרוב (בינתיים): תמונה מכוכב הלכת הננסי קרס, באתר ynet, 3 ביוני 2018
 125. ^ ynet, צפו: הגשושית ג'ונו חושפת תמונות מרהיבות של צדק, באתר ynet, 13 בנובמבר 2017
 126. ^ הגר בוחבוט, 20 שנה בחלל: המסע המופלא של "קאסיני", באתר ynet, 8 בספטמבר 2017
 127. ^ Exploring Black Holes, www.nsf.gov (באנגלית)
 128. ^ ירון דרוקמן, תיעוד ראשון: כך נראה חור שחור, באתר ynet, 10 באפריל 2019
 129. ^ "'Avatar' Wins Box Office, Nears Domestic Record". ABC News. ארכיון מ-3 בפברואר 2010. נבדק ב-2 בפברואר 2010. {{cite web}}: (עזרה)
 130. ^ Toy Story 3: The highest grossing animated film ever, The Independent, ‏2010-08-15 (באנגלית)
 131. ^ "Comparison of VR headsets: Project Morpheus vs. Oculus Rift vs. HTC Vive". Data Reality. אורכב מ-המקור ב-20 באוגוסט 2015. נבדק ב-15 באוגוסט 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 132. ^ Joseph Pisani, Associated Press (2017-05-16). "Fidget spinners: Here's how they became so darn popular". Usatoday.com. נבדק ב-2018-08-25.
 133. ^ March 4, 2016, 6:30 AM EDT (2016-03-04). "How the Hoverboard Fad Blew Up". Fortune.com. נבדק ב-2018-08-25.{{cite web}}: תחזוקה - ציטוט: multiple names: authors list (link)
 134. ^ Davin O'Dwyer (2015-12-19). "The story behind the hoverboard - this year's Christmas craze". Irishtimes.com. נבדק ב-2018-08-25.
 135. ^ "#BBCtrending: The rise of 'selfie sticks' - BBC News". Bbc.com. 2014-12-18. נבדק ב-2018-08-25.
 136. ^ "אולימפיאדת החורף ואנקובר 2010 יצאה לדרך". Ynet.co.il. 2010-02-13. נבדק ב-2018-08-25.
 137. ^ "החדשות - אולימפיאדת לונדון 2012 - אז מה היה לנו?". Mako.co.il. נבדק ב-2018-08-25.
 138. ^ "אולימפיאדת החורף יצאה לדרך - סוצ'י 2014 - הארץ". Haaretz.co.il. נבדק ב-2018-08-25.
 139. ^ "ישראל ספורט - אומרים שלום: אולימפיאדת ריו ננעלה בטקס סיום מרהיב". Isport.co.il. 2016-08-22. נבדק ב-2018-08-25.
 140. ^ "אש וקרח: אולימפיאדת החורף יוצאת לדרך". Ynet.co.il. נבדק ב-2018-08-25.
 141. ^ Paul Hayward at Soccer City, Johannesburg. "World Cup 2010: Spain survive brutal final to become champions | Football". The Guardian. נבדק ב-2018-08-25.
 142. ^ By SAM BORDENJULY 13, 2014 (2014-07-13). "World Cup 2014: Germany Defeats Argentina in Final - The New York Times". Nytimes.com. נבדק ב-2018-08-25.
 143. ^ "World Cup final: France beats Croatia to win second world title". Usatoday.com. 2018-07-15. נבדק ב-2018-08-25.
 144. ^ 1 Jul 2012 (2012-07-01). "Euro 2012 final: Spain 4-0 Italy - BBC Sport". Bbc.com. נבדק ב-2018-08-25.
 145. ^ "Portugal win Euro 2016: Eder goal seals victory over France despite Cristiano Ronaldo heartbreak". The Independent. 2016-07-10. נבדק ב-2018-08-25.
 146. ^ כך זה קרה: מארב מתוכנן לשייטת על ה"מרמרה", ynet, ‏2010-05-31
 147. ^ השריפה בכרמל: מדינות העולם ממשיכות להתגייס - וואלה! חדשות
 148. ^ החדשות - המחאה החברתית: 320 אלף איש הפגינו ברחבי הארץ
 149. ^ גלעד חוזר הביתה: העסקה לשחרור גלעד שליט - וואלה! חדשות
 150. ^ דקה אחר דקה: היממה הראשונה של "עמוד ענן", ynet, ‏2012-11-15
 151. ^ 3,356 רקטות, 4,762 תקיפות, 82,201 מילואימניקים. צוק איתן במספרים, ynet, ‏2014-08-05
 152. ^ אש "אינתיפאדת הסכינים" - מדורה ללא גחלים, ynet, ‏2015-10-14
 153. ^ אירוויזיון 2018: נטע ברזילי ניצחה בגמר - וואלה! תרבות
 154. ^ השגרירות האמריקנית בירושלים נחנכה בטקס היסטורי; טראמפ: "היה צריך לקרות מזמן", ynet, ‏2018-05-14
 155. ^ אור הלר, אישום: השר לשעבר גונן שגב גויס ופעל כסוכן מטעם איראן, באתר חדשות 13 (לשעבר ערוץ עשר), 18 ביוני 2018
 156. ^ עוזי ברוך, השר לשעבר גונן שגב נאשם בריגול, באתר ערוץ 7, 18 ביוני 2018


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0