דוד בארי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דוד בארי
דוד בארי

דוד (דוידל'ה) בארי (נולד בשנת 1953) הוא מנכ"ל[1] עמותת אלעד. חתן פרס ישראל למפעל חיים לשנת ה'תשע"ז.

ביוגרפיה

בארי נולד ברמת גן לאברהם ולרבקה הנדלר, ניצולי אושוויץ ילידי פולין. בצעירותו למד בישיבת נתיב מאיר ובמרכז הרב.

בשנת 1973 התגייס לצה"ל לחיל השריון במסגרת ישיבת הסדר, ולאחר מכן עבר לסיירת מטכ"ל. לאחר קורס קציני חי"ר הפך למפקד צוות ביחידה. הוא שירת בסדיר ובקבע עד שנת 1979. לאחר שחרורו מצה"ל לימד במשך תשע שנים בישיבת עטרת כהנים בעיר העתיקה בירושלים. בשנת 1988 חזר לשירות פעיל, בעקבות פניית אלוף פיקוד המרכז, אהוד ברק, כי יתמנה לסגן מפקד יחידת דובדבן[2]. הוא ממשיך להתנדב לשירות מילואים, למרות גילו.

בשנת 1983 היה מעורב שלא ברצונו בתפיסת המחתרת היהודית, כאשר נמנע מלמסור שם של אדם שבו חשד כי הוא חבר במחתרת, והזהיר אחד מהם כי ייתכן שהשב"כ בעקבותיו. בשנת 1990 השתחרר מצה"ל, התחיל ללמוד בישיבת עטרת כהנים ופעל לחידוש ההתיישבות היהודית בשכונת עיר דוד, בתחום הכפר סילוואן. את פעילותו עשה באמצעות עמותת אלע"ד שאותה הקים עוד בשנת 1986. העמותה פועלת להעמקת הקשר היהודי אל ירושלים, ובראשה הוא עומד עד היום. במקביל שימש כמנהל פרויקטים של חברת עמידר[3].

מחבל פלסטיני שנשלח להתנקש בחייו של ראש הממשלה אהוד אולמרט אך נרתע מרמת האבטחה, ניסה בשנת 2006 להתנקש בחייו של בארי כמטרה חלופית, אולם השב"כ תפסו מבעוד מועד[4].

בארי הצהיר כי הוא תומך בשמירת יחסים טובים בין יהודים לערבים וכי הוא מנסה להמעיט בחיכוכים[5]. בשנת 2010 קיים בארי מסיבת עיתונאים בביתו עם מוכתר הכפר סילוואן - אבו ג'אמיל סיאם, ובה קראו לבטל צעדה שתכננו אנשי ימין לקיים בשכונה[6].

בשנת 2007 זכה בפרס ירושלים בכנס ירושלים הרביעי.

בשנת 2017 זכה בפרס ישראל למפעל חיים. בנימוקיה להחלטה ציינה ועדת הפרס כי הפרס מוענק לו "על תרומתו למדינה, בכינון המפעל היחיד שלו שהיה למפעל לאומי – עיר דוד. הפרס ניתן לו במלאת חמישים שנה לאיחוד העיר. הוא יזם, הקים, הוביל ומוביל את העשייה המבורכת שהפכה את עיר דוד לאתר מורשת, חינוך ותיירות לאומי ובינלאומי מן המעלה הראשונה". חוגי שמאל מתחו ביקורת על הענקת הפרס[7].

בארי גר בעיר דוד שבירושלים, נשוי למיכל ולהם שישה ילדים. גיסו הוא עדי מינץ.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. משרד המשפטים, דוח מילולי
  2. יעל שוראקי-אלפסי, דוידל'ה מתעקש: יחסי השכנות בעיר דוד מעולים, באתר nrg‏, 23 ביוני 2008.
  3. דו"ח הוועדה לבדיקת מבנים במזרח ירושלים, 10 בספטמבר 1992
  4. כתב אישום נגד מחבל מארגון הומניטרי, באתר ערוץ 7, 17 במאי 2007.
  5. יעל שוראקי-אלפסי, דוידל'ה מתעקש: יחסי השכנות בעיר דוד מעולים, באתר nrg‏, 23 ביוני 2008;
    שמוליק גרוסמן, אחדות יהודית-ערבית בסילואן: 'בטלו צעדת הימין', באתר ynet, 22.4.2010
  6. מן המסיבה, באתר youtube
  7. [1]
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0