דחיסת קבצים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

דחיסת קבציםאנגלית: Compression) היא תהליך של דחיסת נתונים, המשמש להפחתת גודלו של קובץ כך שיתפוס פחות מקום מאשר בצורתו המקורית. תהליך הדחיסה מבוצע על ידי תוכנה ייעודית כגון: WinZip, WinRAR.

הדחיסה שימושית כאשר יש לאחסן את הקובץ על אמצעי גיבוי, לשדר אותו בקו תקשורת וכדומה. הדחיסה חוסכת נפח אחסון בעת גיבוי וזמן העברה בעת שידור בקו תקשורת.

כדי להשתמש בקובץ דחוס יש לפרוס אותו, כלומר לעשות את הפעולה ההפוכה לפעולת הדחיסה ולהחזירו למצבו המקורי. לפעולת הדחיסה והפריסה משמשות תוכנות שנועדו למטרה זו. ישנם מנופים שונים להכנסת קובץ למדחס, וכל אחד מהם יוצר קובץ דחוס מסוג אחר. תוכנות דחיסה מודרניות יודעות לטפל גם בקבצים שנדחסו על ידי תוכנות אחרות.

יעילותה של תוכנית הדחיסה מושפעת מאוד מסוג הקובץ הנדחס. בקבצים מסוגים שונים, כגון קבצים גרפיים מסוג PNG ,GIF ,JPEG, הנתונים מוחזקים דחוסים מלכתחילה, כך שלתוכנית הדחיסה השפעה מועטה ביותר על נפח הקובץ. בקבצים מפורמט שאינו דחוס מלכתחילה, כגון קבצים גרפיים מסוג מפת סיביות (BMP), קובצי טקסט ומסדי נתונים, הדחיסה עשויה לצמצם את נפח הקובץ במידה רבה מאוד. תוכנות הדחיסה מספקות מידע על מידת הצלחתן, ומציינות מה נפחו של הקובץ הדחוס יחסית לנפחו של הקובץ המקורי.

בנוסף לפונקציה העיקרית, של דחיסה ופריסה, מספקות תוכנות אלה פונקציות נוספות:

  • יצירת ארכיב - הקובץ הדחוס מכיל בתוכו קבצים רבים, ואחסונם בקובץ אחד מאפשר הפצה נוחה שלהם.
  • יצירת קובץ לפריסה עצמאית - SFX (בסיומת exe במערכת ההפעלה חלונות). בדחיסה רגילה של תוכנת דחיסה, כדי לפרוס את הקובץ יש להשתמש מחדש בתוכנה לפריסה. מצב זה אינו נוח כאשר הקובץ הדחוס נועד למשלוח למחשב אחר, שבו לא בהכרח מותקנת תוכנת הדחיסה. יצירת קובץ לפריסה עצמאית פותר בעיה זו, משום שהוא קובץ exe, שהפעלתו פורסת אותו. החיסרון הוא שפתיחת הקובץ מוגבלת רק למערכת ההפעלה בה הוא נוצר. זאת לעומת קובץ דחוס רגיל, שלרוב ניתן לפרוס אותו על גבי מערכות הפעלה שונות.
  • הצפנה - הצפנת הקובץ או נעילתו באמצעות סיסמה, כך שרק משתמש מורשה יוכל לפרוס אותו.
  • פיצול - פיצול של הקובץ הדחוס לקבצים אחדים בגודל נדרש, למשל לשם אחסון הקובץ הדחוס על־גבי דיסקטים.
  • גיבוי - מכיוון שתוכנות אלו שומרות מספר רב של קבצים באופן דחוס הן יעילות לגיבוי, וחלקן מאפשרות לגבות את הקבצים שבארכיב, לפי פרמטרים שונים כמו שינוי קובץ, תאריך אחרון לשינוי, תכונת ארכיב של הקובץ (דלוקה או כבויה), ועוד.

ראו גם

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0