דיאסטריאומר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דִיאַסְטֵרֵיאוֹמריםלועזית: Diastereomers) הם סטריאומרים (איזומרים מרחביים) שאינם אננטיומרים כיוון שהם אינם תמונת ראי האחד של השני.

סטריאומרים או איזומרים מרחביים, הם איזומרים בעלי אותה נוסחה מולקולרית וגם אופן הקישור של האטומים זהה בשניהם (להבדיל מאיזומרים מבניים הנבדלים באופן הקישור של האטומים במולקולה) אך הם נבדלים באופן הסידור של האטומים במרחב התלת ממדי.

דוגמה לכך הם זוג סטריאומרים הנבדלים בקונפיגורציה סביב מרכז אסימטרי אחד (מרכז אסימטרי נוצר כאשר אטום, למשל אטום פחמן, קשור לארבעה אטומים שונים) אך שונים בקונפיגורציה סביב מרכז אסימטרי אחר.

נשים לב שזוג סטריאומרים המכילים יותר ממרכז אסימטרי אחד יהיו אננטיומרים רק אם הם שונים בקונפיגורציה סביב כל אחד מהמרכזים האסימטריים הקיימים במולקולה, אם הם שונים בקונפיגורציה סביב מרכז אסימטרי אחד אך דומים בקונפיגורציה סביב מרכז אסימטרי אחר במולקולה, הם דיאסטריאומרים ולא אננטיומרים.

גם איזומרים ציס וטרנס הם דיאסטריאומרים כיוון שהם סטריאומרים שאינם אננטיומרים.

תכונות פיזיקליות וכימיות

לזוג אננטיומרים יש תכונות פיזיקליות דומות (מלבד האופן שבו הן מסיטות אור מקוטב) כמו למשל נקודת היתוך ורתיחה, מסיסות ועוד, ותכונות כימיות דומות כמו למשל תגובה עם ריאגנט אכירלי (ריאגנט שאינו כירלי כלומר אינו מכיל מרכז אסימטרי) כלשהו בקצב דומה,

בשונה מאננטיומרים, לזוג דיאסטריאומרים יש תכונות פיזיקליות וכימיות שונות האחד מהשני.

Chem template.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא כימיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0