דלקת סימפונות כרונית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
דלקת סימפונות כרונית
Chronic bronchitis
MeSH D029481
סיווגים
ICD-10 J42
ברונכיטיס כרוני בכלב מסוג פקינז

דלקת סימפונות כרונית (אנגלית: Chronic bronchitis) היא דלקת כרונית של הסמפונות, הנמנית עם הסוג COPD. מאפייניה המרכזיים הם שיעול ללא גורם אחר במשך חודשיים עד שלושה בשנה, במשך מעל לשנתיים רצופות, בליווי חשיפה לעישון ברוב המקרים. לרוב מתחיל שיעול בוקר, אשר הולך ומחמיר. מאוחר יותר יש התפתחות של היפוקסמיה בשלב מוקדם יחסית, אשר מלווה ביתר לחץ דם ואי ספיקת לב ימנית. החולים לרוב סטאטיים (ולכן משמינים), בצקתיים (בשל אי ספיקת לב ימנית) והיפוקסמיים (מכונים blue blotters).

המחלה שכיחה בקרב מעשנים ובקרב אנשים שגרים בעיר עם זיהום אוויר משמעותי. היא פוגעת לרוב בעשור החמישי לחיים.

השפעות

המבנה התקין של דפנות הסמפונות מכיל אפיתל, תת-ריר וסחוס. ישנם תאים המפרישים ריר על פני השעריות (Cilia) של דרכי האוויר, כאשר בדלקת הסמפונות יש דלקת בדפנות הסמפונות עצמם, המלווה בהיפרטרופיה ובהיפרפלסיה של הבלוטות מפרישות הריר (תאי הגביע גדלים על חשבון מספרם של התאים הריסניים) : האינדקס המצביע על העלייה ברקמה של הבלוטות עצמן, Reid index, מציין את היחס בין עובי הבלוטות לעובי הסמפון; כיום אינו מצוי בשימוש קליני. בנוסף לכך, קיימים ברקמה שינויים מטפלסטיים ודיספלסטיים, עד כדי התכייבות של הברונכים כתוצאה מהדלקת.

כתוצאה מהעלייה המשמעותית בהפרשת הריר בשילוב עם העלייה בעובי דפנות הסמפונות, קיימת חסימה של דרכי האוויר, כאשר ברוב החולים קיימת במקביל גם נפחת המעצימה את האפקט החסימתי. עם העלייה בחסימת הסמפונות, נוצרת היפוקסיה קשה, קוצר נשימה ושיעול עם זיהומים חוזרים. הרס הרקמה גורם לעליה בלחץ הדם הריאתי, לב ריאתי ואי ספיקת לב ימנית.

הטיפול בדלקת הסימפונות הכרונית כולל לעיתים גם טיפול אנטיביוטי עקב הסיכוי הגדול לזיהומים חוזרים.

ראו גם

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0