דן זיו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דן זיו
לידה 26 באפריל 1936 (גיל: 85)
השתייכות Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
דרגה סגן-אלוף  סגן-אלוף
תפקידים בשירות
מפקד גדוד צנחנים במילואים 565
פעולות ומבצעים
מבצע קדש  מבצע קדש
מלחמת ששת הימים  מלחמת ששת הימים
מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים
עיטורים
עיטור הגבורה עיטור הגבורה

דן זיו (נולד ב-26 באפריל 1936) הוא סגן-אלוף במילואים, שבהיותו סג"ם בצנחנים קיבל את עיטור הגבורה עבור לחימתו בקרב המיתלה במבצע קדש. במלחמת יום הכיפורים היה מפקד גדוד 565 שבמבצע אבירי לב צלח ראשון את תעלת סואץ בסירות גומי.

ביוגרפיה

זיו נולד בשם דן קמינר, בן לשמחה ורחל, וגדל בקיבוץ איילת השחר. בשנת 1954, התנדב לצנחנים, ושובץ בגדוד 890 בפלוגה א' עליה פיקד תחילה סעדיה אלקיים ולאחר מכן מאיר הר-ציון[1]. בצנחנים הוא עבר מסלול הכשרה כלוחם, ולאחר מכן עבר קורס מ"כים חי"ר. בשנת 1956 עבר קורס קציני חי"ר. לאחר הקורס שימש כמפקד מחלקה בגדוד 890 של הצנחנים. חודש לאחר מכן, כשהחל מבצע קדש, צנח זיו בראש אנשיו בכוח שהיה בפיקוד עובד לדיז'נסקי. הכוח התארגן בלילה במתחם בקצה הגבעות, ולמחרת חבר לכוח שריון. במהלך קרב היתקלות במיתלה לחם זיו תחת פיקודו של אהרן דוידי ויצא למשוך אש אויב כדי לאפשר זיהוי מקורות הירי, כדי שאפשר יהיה לאתר את עמדותיהם של המצרים ולתכנן התקפה[2]. קודמו במשימה, יהודה קן-דרור, יצא באותה המטרה ונהרג, ועל פעולתו זו עוטר גם הוא בעיטור הגבורה. זיו עלה על זחל"ם עם מספר חיילים, במהלך נסיעתם הם סייעו בחילוץ פצועים מאמבולנס שנתקע בוואדי וספג אש בשטח פתוח. הם עשו זאת כשהם סוחבים את הפצועים על גבם ורצים איתם לעבר הזחל"ם תוך כדי ירי מסיבי.

בתיאור המעשה נכתב:

ב"מבצע קדש", ביום ה-1 בנובמבר 1956 התנדב סג"ם דן זיו לצאת לחילוץ פצועים. הוא נסע ב-זחל"ם תחת אש מק"בים, מקלעים, בזוקות ו-ררנ"טים, מטווח 50 מטר. לאור היום ביצע את משימתו בשלמות, והמשיך להוביל את יחידתו במשימות חילוץ פצועים.

אתר בעוז רוחם.

על פעולותיו בקרב עוטר זיו בצל"ש הרמטכ"ל בשנת 1957, ובשנת 1973 בעיטור הגבורה על ידי שר הביטחון משה דיין, על גילוי אומץ לב למופת בקרב.

בשירות המילואים שימש זיו במספר תפקידי פיקוד בחטיבה 55. במלחמת ששת הימים לחם זיו כסגן מפקד גדוד 71 שפרץ בכוח בן שתי פלוגות דרך שער האשפות בקרב על ירושלים. במלחמת יום הכיפורים היה מפקד גדוד צנחנים במילואים 565 שבמבצע אבירי לב צלח ראשון את תעלת סואץ בסירות גומי. לאחר מכן נקלע הכוח בפיקודו לקרב סרפאום ונחלץ באבדות לאחר קרב קשה.

לאחר שעבד מספר שנים כמנהל המפעל לתבניות צמיגים בקיבוץ איילת השחר, הצטרף לחברת "אייזנברג" בה פעל בפרויקטים בינלאומיים בתחום התעשייה. זיו מתגורר ברמת אביב, תל אביב.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ גדוד חי"ר מוצנח 890 פלוגה א', מתוך אתר הצנחנים בעשור הראשון, "פלוגה א', גדוד 890.
  2. ^ אייל לוי, חזרה אל המיתלה: "שום צבא בעולם לא היה יכול לעשות את זה", מעריב, ‏ 18.09.2016.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0