דע את יהדותך

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

דע את יהדותך היה מיזם של דף הסברה יהודית שפורסם בתשלום בין השנים 1977 - 1985 כמדור-דו שבועי בעיתון מעריב מטעם "האגודה להסברת ערכי היהדות".

היסטוריה

המשבר שהתחולל בישראל בעקבות מלחמת יום הכיפורים עורר גל של חזרה בתשובה. בעקבות זאת קמו בשנות ה-70 מספר ארגונים שעסקו בנושא, ובהם "ערכים", "נעשה ונשמע" ו"תורה ואמונה".

בשנת 1977 פנה שכנא רותם לעורכי מעריב, שלום רוזנפלד ושמואל שניצר, בבקשה לפרסם בעיתון תכנים של הסברה יהודית. הוא רכש דף שלם בעיתון עבור מדור שהופיע אחת לשבועיים בסוף השבוע. את המדור כתבו שמואל חסידה ומשה גרילק. שכנא דאג למימונו באמצעות תרומות שגייס בעולם.

המדור נראה כחלק מן העיתון ולא כמדור פרסומי. הוא עסק בפרשת השבוע ועוד. הוא נכתב בשפה עכשווית והיה אחד הפופולריים בעיתון[דרוש מקור]. במהלך שמונה שנותיו, התפרסמו 135 דפים. המדור נחשב לאחד ממיזמי ההסברה המרכזיים והאפקטיביים של שנות ה-70 בתחום היהדות.

בשנת 1985 חדל המדור מלהופיע בשל העדר מקורות מימון. לאחר הפסקת המדור יזם עורך מעריב, שמואל שניצר, מדור שבועי בעיתון על פרשת השבוע מזווית אקטואלית. המדור החדש, "פרשה ופשרה", נכתב בידי משה גרילק, מכותבי "דע את יהדותך".

בשנת תשנ"ד יצא הספר דע את יהדותך שריכז את דפי המדור. בשנות 2011 יצא ספרו של גרילק "סיני מאז ולתמיד", המבוסס גם הוא על תוכני המדור.

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0