דף בית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף דף הבית)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: מחקר מקורי, מציג "גישות" לכאורה, שאינן מעוגנות במציאות, לא נייטרלי (קובע מה חשוב), הבלים ("הגישה המותאמת אישית" - מה זה?).
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.

דף בית של אתר אינטרנט הוא הדף הראשי של האתר, זה המוצג כשמגיעים לכתובת האתר (דומיין). דף זה לרוב מכיל תמצות של התכנים העיקריים באתר, הפניות להרחבות, לקטגוריות שונות, ולמידע נוסף בכל המופיע בו.

מטרת דף הבית

מטרת דף הבית באתר להביא לגולשים מידע לגבי תכולת האתר, ולאפשר להם ניווט מהיר ונוח לחלקים שונים באתר באמצעות קישורים. כיוון שאתרים הם דינמיים ויכולים להשתנות ולהתעדכן בשל אירועי השעה, כדוגמת אתרי חדשות, דף הבית אמור לתת גישה למידע העדכני והרלוונטי ביותר.

דף הבית אמור "ללכוד" את הגולשים ולגרום להם להישאר ולהמשיך לדפדף באתר, ואף לחזור בעתיד. באתרים רבים ניתנת חשיבות רבה לתכנון דף הבית, לעיצובו ולתכנים המוצבים בו. באתרי אינטרנט רבים אף ממונים עורכים שכל תפקידם הוא לוודא שדף הבית יכיל תכנים עדכניים ומעניינים.

חשיבותו של דף הבית על פני עמודים אחרים

מכיוון שמדובר בעמוד המוביל והראשי של האתר כולו, לדף הבית חשיבות מכרעת בתפקודו הכללי של האתר. חשיבות זו מתבטאת במספר גורמים:

  • מבחינת שימושיות, דף הבית צריך להוות עמוד מוביל לכל נושא ונושא. לפיכך, יש להשקיע מחשבה בתכנונו כך שהמבקרים בו לא יידרשו לפעולות רבות עד להגעה למחוז חפצם. משמע, שמספר הפעולות שידרש עד להגעה מדף הבית לעמוד באתר אותו הגולשים מבקשים, יהיה קטן ככל האפשר.
  • מבחינה שיווקית, דף הבית מהווה לעיתים את ההזדמנות היחידה להשפיע על הגולשים ולהובילם לכיוון ביצוע פעולה (מילוי טופס, הרשמה לתפוצה, רכישת מוצר ועוד). לכן, דף הבית יכלול אלמנטים המניעים את הגולשים לביצוע פעולה כלשהי בצורה ברורה.
  • מבחינה עיצובית, דף בית יוצר את הרושם הראשוני שעל פיו הגולשים יחליטו אם הגיעו לאתר הרלוונטי לדרישותיהם. ישנם מקרים רבים בהם דפי בית בנויים בצורה מעט שונה משאר האתר, כדי לייחד את חשיבותם וליצור רושם ראשוני חזק.
  • מבחינה קידומית, לדף הבית חשיבות רבה יותר משאר האתר, ומשקל רב בציונו של אתר בעיני מנוע החיפוש נקבע על סמך דף הבית. לכן, העוסקים במלאכה זו דואגים לבנות את דף הבית בצורה מיטבית ולפי ההנחיות המחמירות ביותר.

גישות בארגון דף הבית

ישנן מספר גישות בהחלטה על תוכני דף הבית של האתר:

הגישה המינימליסטית

לפי גישה זו דף הבית אמור להכיל מעט מאוד מידע, להיות מאוד מסודר ומאורגן ולא "להציף" את הגולש בתכנים רבים, אלא לתת לו הפניות למעט מידע. את ההפניות שמים בצורה בולטת מאד. גישה זו מאפיינת בדרך כלל לאתרים מעוטי תוכן ומנועי חיפוש כגון גוגל ובינג.

הגישה המרחיבה

לפי גישה זו יש למלא כל מקום פנוי שאפשר בדף הבית בהפניות לתכנים נוספים, מידע נוסף, קישורים, חדשות וכדומה. גישה זו מאפיינת בדרך כלל פורטלי תוכן וחדשות.

הגישה הרוחבית

לפי גישה זו דף הבית אמור לשקף את כל מה שנמצא באתר. כלומר, אם באתר ישנן 50 קטגוריות, דף הבית ישקף את כולן, אך מכל קטגוריה יוצגו פריטים מועטים בלבד. גישה זו מאפיינת בדרך כלל פורטלי תוכן וחדשות.

הגישה האורכית

גישה זו טוענת שלא חייבים לשקף את כל תוכני האתר בדף הבית, אלא יש לקחת מספר מצומצם של קטגוריות, אלו שככל הנראה יעניינו את מספר האנשים הרב ביותר, ומאותן קטגוריות להציג פריטים רבים. כלומר, אם יש 50 קטגוריות יוצגו מתוכן רק 5, אך מכל קטגוריה יוצגו פריטים רבים.

הגישה המותאמת אישית

לפי גישה זו יש לאפשר לכל גולש לערוך את דף הבית שלו, בדרך כלל גישה זו מצריכה התחברות עם שם משתמש וסיסמה ולאחר מכן יוכל הגולש לערוך את הקישורים, האתרים והווידג'טים שמוצגים בדף. גישה זו לא מאפיינת אתרים מסוג ספציפי. לדוגמה: iGoogle, start.me.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דף בית בוויקישיתוף
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0