דרור פיקסלר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דרור פיקסלר
אין תמונה חופשית
תאריך לידה 14 באוקטובר 1969
ענף מדעי הנדסת חשמל פיזיקה אלקטרואופטיקה
ארצות מגורים ישראל
פרסים והנצחה חתן פרס וולף לתלמידי מחקר
הערות עוסק בפעילות תורנית
תרומות עיקריות
מדידת זמני חיים של פלואורסצנציה ברמה של תא בודד

פרופ' דרור פיקסלר (נולד ב-14 באוקטובר 1969) הוא פיזיקאי ומהנדס ישראלי המפרסם גם ספרים ומאמרים תורניים.

ביוגרפיה

פיקסלר נולד בשנת 1969 בנתניה, ובגיל צעיר עבר לתל אביב. למד בבית הספר היסודי "מוריה", ב"ישיבת נחלים" ובישיבת ההסדר "ברכת משה" במעלה אדומים, אצל הרב נחום אליעזר רבינוביץ. בכולל של הישיבה במעלה אדומים החל את מבחני ההסמכה לרבנות.

סיים תואר ראשון בפיזיקה ובמדעי המחשב, תואר שני בפיזיקה ובמדעי החיים, ותואר שלישי בפיזיקה, כולם באוניברסיטת בר-אילן. את הבתר-דוקטורט עשה בבית הספר להנדסה באוניברסיטת ולנסיה בספרד, ובמכון ללייזרים באוניברסיטת גואנגג'ואו (South China Normal university) בסין. משמש כמרצה בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר-אילן ופרופסור אורח באוניברסיטת גואנגג'ואו וב- TIPC בייג'ינג.

מחקר מדעי

עבודת הדוקטורט של פיקסלר עסקה בפיתוח ובשימוש של ציוד חדשני המאפשר למדוד זמני חיים של פלואורסצנציה ברמה של תא בודד זכתה בפרס לנדאו של מפעל הפיס, פרס אשכול של משרד המדע, פרס של האגודה הישראלית לפיזיקה ופרס וולף לתלמידי מחקר.

פיקסלר ייסד את חברת מוניטל המציעה פתרונות תקשורת, הוא מומחה בנושא רשתות סלולריות ו-SS7 ובעל פטנטים בתחום. פיקסלר פרסם עשרות מאמרים מדעיים[1] בהם שני מאמרים בתחום זיהוי מוקדם של מחלות בעזרת כלים אופטיים וננו חלקיקי זהב[2], וכן פרקים בספרים מדעיים.[3]

תחומי המחקר:

פעילות תורנית

דרור פיקסלר הולך בדרכו הפרשנית של רבו הרב רבינוביץ לכתבי הרמב"ם והחל בהוצאה מבוארת של פירוש המשנה לרמב"ם. הביאור שואף לדיוק מרבי בדברי הרמב"ם והוא נעזר במובאות משאר כתביו לסוגיהם. בסדרה יצאו עד עתה ארבעה כרכים, בהוצאת מעליות. מסכת עבודה זרה (2002), מסכת ברכות (2004) מסכת פאה (2010) ומסכת גטין (2016).

פרסם מאמרים בכתבי עת תורניים, בהם "צהר", "תחומין", "סיני", "המעיין", "נטועים" ועוד; רבים מהם בחקר משנת הרמב"ם. במאמר מעורר מחלוקת שפרסם בכתב העת "צהר" בדבר איסורי ההרחקה מנידה טען כי בהדרכת זוגות לפני נישואין יש להתייחס בצורה שונה לאיסורים שנקבעו על ידי חכמים אחרונים מהראשונים. במאמרים לא־שגרתיים נוספים שפרסם קבע (בניגוד לפסיקת הרמב"ם בזמנו) שלא כל הנוצרים שבימֵינו הם עובדי עבודה זרה (כי חלקם כופרים באלוהותו של ישו וחלקם אינם נוקטים מעשי פולחן), וכן הציע פתרון הלכתי עקרוני לבעיית שהותם של כהנים בבתי חולים, על פי הקביעה ההלכתית בדיני טומאה וטהרה ש"קבר אינו מטמא באהל". פרסם מאמרים בנושא השילוב של טכנולוגיה ושבת.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. fixler dror - PubMed - NCBI
  2. [1]
    עידו אפרתי, שיטה ישראלית חדשה תוכל לאבחן גידולים סרטניים במהירות בעזרת זהב, באתר הארץ, 8 באוגוסט 2014
  3. Z. Zalevsky, D. Fixler, J. García and V. Mico, Holography and Structured Illumination for Super Resolved Imaging, Chapter in the book: New Directions in Holography and Speckles, American Scientific Publishers

    .