מאסטריכט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מאסטריכט
Maastricht
2017 Maastricht montage.jpg
מדינה הולנדהולנד  הולנד
מחוז לימבורג
שטח 60 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 121,050 (2012)
 ‑ צפיפות 1,971 נפש לקמ"ר (2012)
קואורדינטות 50°51′N 5°41′E / 50.850°N 5.683°E / 50.850; 5.683
אזור זמן UTC +1

מאסטריכט הולנדית: Maastricht, להאזנה (מידעעזרה)) היא עיר בהולנד, בירת מחוז לימבורג בדרום הולנד. יושבת בתוך מעין טריז גאוגרפי, בין בלגיה גרמניה והולנד.

משמעות שם העיר בהולנדית הוא "חציית נהר המז", מאס (Maas) הוא שם הנהר בהולנדית והמילה טריכט (tricht) משמעותה חצייה.

העיר מאסטריכט, המונה היום כ-150 אלף תושבים, היא אחת הערים העתיקות בהולנד. נשארו בה שרידים רבים ומרשימים מתקופת ראשית הנצרות ומימי הביניים, וכן מבנים שלמים מתקופת הרנסאנס. העיר נודעת גם בזכות אמנת מאסטריכט, אשר הושגה במרכז הקונגרסים של העיר. "אמנת מאסטריכט" היא אמנת הייסוד של האיחוד האירופי. בעיר נמצאת אוניברסיטת מאסטריכט, אשר למרות גילה הצעיר הפכה בשנים האחרונות לאוניברסיטת מחקר מובילה במערב אירופה[1][2] ושורה של מוסדות אקדמיים נוספים. כמו כן מצוי בעיר קולג' של ארגון הקולג'ים המאוחדים UWC.

מהבחינה התרבותית מהווה מסטריכט חלק מהדרום הקתולי של הולנד, והיא מתהדרת בשורה של קתדרלות וכנסיות. המרכזית שבהן הקתדרלה של סנט סרווציוס בכיכר המרכזית, הפרייטהוף. מוזיאון הבונפנטן הכולל יצירות מאסטרים כפיטר ברויגל הבן ורובנס וכן אומנות מודרנית של סול לה-ויט, ריצ'רד סרה, אנסלם קיפר ויאניס קונליס. לצד מספר רחב של מוזיאונים וגלריות, בעיר מתקיים ה-TEFAF, היריד האירופי לאומנות יפה שהוא התערוכה המרכזית באירופה לבעלי מקצוע בסחר באומנות (בעלי גלריות ומנהלי מוזיאונים).

הקרנבל של מסטריכט הוא אחד הקרנבלים המרכזיים של הולנד.

מראשיתה הייתה העיר בעלת חשיבות כלכלית וצבאית, והשליטה בה התחלפה תכופות. החל מהמאה ה-18 בוצרה העיר באופן משמעותי, ומרבית חומות העיר עומדות על כנן. במלחמת העולם השנייה נכבשה העיר ומרבית יהודיה נרצחו במחנות ההשמדה. העיר הייתה העיר ההולנדית הראשונה ששוחררה על ידי כוחות הברית ב-1944.

ב-1992 הייתה העיר מקום החתימה על אמנת מאסטריכט שייסדה את האיחוד האירופי מתוך הקהילות האירופאיות וקבעה את האירו כמטבע העתידי של האיחוד.

כלכלת העיר מבוססת על שירותים ותיירות ומרבית הפעילות התעשייתית (בעיקר זכוכית וקרמיקה) פסקה.

ביצורי העיר העתיקה

כללי

מבחינה גאוגרפית הייתה לעיר חשיבות רבה (צומת דרכים, שליטה על נהר המאאס ועוד) ולכן נאלצו שלטונות העיר להתמודד עם צבאות זרים ששאפו לכבוש אותה. דרך ההתגוננות הייתה להקים חומות ומבצרים מסביב למרכז העיר.

חומות העיר

בתקופת ימי הבינים נבנו מספר חומות מגן על מנת להגן על העיר. בניית החומות התאפשרה לאחר ששלטונות העיר קיבלו היתר בניה ב-1229 מהדוכס של ברבנט, הנרי ה I. את שרידיהן ניתן לראות בצידה הדרומי של העיר. החומות שנבנו מוגדרות כדלקמן:

 • החומה הראשונה – נבנתה במהלך המאה ה-13. בנויה מאבן גיר חומה עם חרכי ירי. האתרים הקשורים לחומה זו:
  • שער הגיהנום (מכונה Hell Gate) – השער המרכזי של החומה הפנימית. בתחילה נקרא המקום "שער הגשר הגבוה" (High Bridge Gate) אך שמו שונה לשער הגיהנום כנראה בגלל קרבתו לסדנת נפחים (סדנאות אלו כונו בימי הבינים "גיהנום").
  • המגדל הדרום מזרחי ה"ג'קר" (The Jeker Tower) - מגדל עגול בעל גג מחודד שהוקם עם הקמת החומה, הונמך במאה ה-15 ושופץ ב-1911.
  • טחנת הקמח של הרטוג – תחנה שהוקמה ב-1900 ליד חומות העיר. ניתן עדיין לראות את סמל התחנה מוטבע על החומה.
  • מגדל למברכט (Lambrechts rondel) – מגדל עגול הנמצא בגדה המזרחית של נהר המאס מול המגדל הדרום מזרחי. נבנה ב-1318, נהרס ב-1869 ושוקם ב-1913.
  • שער המים – נמצא בגדה המזרחית של נהר המאס. נבנה במאה ה-13 על מנת להקל על טעינת ופריקת אוניות, נהרס ב-1890 ושוקם ב-1897 בהוראת שר הפנים.
 • החומה השנייה - נבנתה במהלך המאה ה-14. בנויה מאבן גיר אפורה. האתרים הקשורים לחומה זו:
  • המגדל המערבי ע"ש הכומר וינק (Father Vinck Tower). הוקם בנקודת המפגש עם החומה הראשונה ולייד שער כניסת תעלת המים לעיר (שלוחה של נהר המאס) . המגדל שופץ ב-1906 ואז גם ניתן לו שמו[3].
 • החומה סביב העיר החדשה - נבנתה במהלך המאה ה-16. בניגוד לשתי החומות העתיקות יותר, נבנתה חומה זו בעזרת סוללת עפר עבה. האתרים הקשורים לחומה זו:
  • השער הראשי שנבנה ב-1888 (The gate Waerachtig) במקום שער מהמאה ה-16. כולל מעבר ראשי לכרכרות ושני מעברים להולכי רגל.
  • מגדל השמירה המערבי (Haet ende NYT) – נבנה ב-1515 וכלל עמדת תותחים בראש המגדל וחדרי משמר בתוכו.
  • מגדל השמירה המזרחי (The Five Heads tower) – נבנה גם הוא ב-1515 וגם כאן הוצבו תותחים בראשו. שמו ניתן לו ב-1638 כשראשיהם של 5 אנשים שהואשמו בבגידה נכרתו ונתלו על מגדל זה.
החומה העתיקה הראשונה - מגדל השמירה בפינה הדרום מזרחית החומה העתיקה השלישית - השער הראשי החומה העתיקה הראשונה - שער הגיהנום החומה העתיקה השלישית - המגדל המערבי החומה העתיקה השנייה - מגדל הכומר וינק
החומות העתיקות של מאסטריכט


מצודת וולדק

מצודת וולדק - מאסטריכט

מצודת וולדק (Waldeck Bastion) היא מבצר הממוקם בצידה הדרום מערבי של העיר העתיקה מחוץ לחומות העיר. נבנתה ב-1690 על ידי שליטי העיר כדי להגן על העיר מפני צבאות זרים וזאת לאחר מספר מקרים בהם הותקפה העיר מכוון זה (ב-1673, 1632 ו-1579).

למצודה צורת מחומש (פנטגון) היא בנויה משתי סוללות עפר הקפיות כשביניהן תעלה יבשה. לאורך הסוללות הוצבו תותחים ומתחת להן נחפרו מנהרות באורך כולל של כ-10 ק"מ שחיברו את המצודה אל העיר.

לפי האגדה נהרג במקום המוסקיטר ד'ארטאניאן במהלך התקפת הצבא הצרפתי על העיר ב-1673[4].

בגב המצודה עומד בית משמר (משוחזר) ששימש לחילים ששמרו על שער הכניסה לעיר (שער טונגרס).

מצודת סינט פיטר

מצודת סינט פיטר - מאסטריכט

מצודת סינט פיטר (Fort St. Pieter) נבנתה על הר סינט פיטר בדרום העיר. המצודה, בצורת משושה, הוקמה בזמן קצר של 11 חודש בשנים 17011702 כתגובה לכיבוש העיר ב-1673 על ידי הצבא הצרפתי בראשות לואי ה-14. המצודה כללה מספר רב של חללים ומעברים תת-קרקעיים שאיפשרו למספר רב של חיילים להתקיים במקום. מבחינה היסטורית שימש המקום להגנת העיר ב-1794 בקרב נוסף נגד הצבא הצרפתי. לאחר קרב זה לא הותקפה העיר מדרום ולאחר מספר שנים נזנחה המצודה. המצודה שופצה ב-2007 ונפתחה למבקרים וניתן לראות בה את אופי הבניה ההגנתי וכן חלק מהתותחים ששימשו להגנת העיר.
בגאולוגיה

סביב העיר מאסטריכט נמצאות מחצבות עמוקות ומכרות פוספטים בהם נמצאו שרידי מאובנים מיוחדים. השרידים הללו הביאו לקריאת תצורה גאולוגית על שם העיר - תצורת מאסטריכט. הסלע שבו מדובר הוא סלע משקע גירי קדום בעל הרכב וצבע המייחדים אותו, ומקנים לו מעמד עצמאי בתיארוך הגאולוגי של אירופה בפרט ושל העולם בכלל. על שם העיר הגיל המכונה מאסטריכט.

הקהילה היהודית

רחוב היהודים במאסטריכט - מבט מכוון נהר המאאס

ממצאים שהתגלו במאסטריכט (בית כנסת ומקווה) מצביעים על קיום קהילה יהודית כבר בסוף המאה ה-13. במהלך המאה ה-14 סבלו היהודים מפוגרומים ורובם עזבו את מחוז לימבורג (כולל מאסטריכט) וחזרו רק בסוף המאה ה-18. במהלך המאה ה-19 גדלה אוכלוסיית היהודים בעיר והוקמו מבני ציבור כמו בתי כנסת (1809 ו 1840), בית ספר יהודי (1833) ועוד. רוב היהודים גרו ב"רחוב היהודים" (Jodenstraat) שבמרכז העיר. במהלך מלחמת העולם השנייה בשנים 1942 ו-1943 הובלו רוב יהודי העיר למחנות השמדה (בעיקר אושוויץ ו-סוביבור)[5]. לאחר המלחמה ניסתה הקהילה להשתקם ואף פתחה ב-1952 מחדש בית הכנסת (שנבזז ושימש כמחסן בתקופת המלחמה) אך לא הצליחה להשתקם וב-1986 הוחלט על איחוד כל הקהילות היהודיות של מחוז לימבורג.

ערים תאומות

הערות שוליים

 1. ^ מקום 6 בדירוג אוניברסיטאות בנות פחות מ-50. http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2013/one-hundred-under-fifty/institution/maastricht-university
 2. ^ ההמבורגר המהונדס הראשון הגיע לצלחת, באתר הארץ, 5 באוגוסט 2008
 3. ^ המגדל נקרא על שם הכומר הפרנציסקני סרבציוס וינק (Servatius Vinck) שבשנת 1638 הואשם בבגידה בעיר והסגרתה לאויב הספרדי. הוא הוצא להורג עם עוד ארבעה נאשמים וראשיהם נתלו על מגדל העיר החדשה
 4. ^ קרב זה היה חלק מהמלחמה הצרפתית הולנדית שניהל באותן שנים מלך צרפת לואי הארבעה עשר
 5. ^ במספר מקומות בעיר ניתן לראות אבני נגף משולבים במדרכות לזכר יהודי העיר
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0