הבחירות לנשיאות ארצות הברית 1884

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
‹ 1880 ארצות הבריתארצות הברית 1888 ›
הבחירות לנשיאות ארצות הברית 1884
4 בנובמבר 1884

בסך הכול היו 401 קולות אלקטורלים בחבר האלקטורים
היו דרושים 201 קולות אלקטורלים כדי לנצח
שיעור ההצבעה 77.5%
  StephenGroverCleveland.png James G. Blaine - Brady-Handy.jpg
מועמד גרובר קליבלנד ג'יימס בליין
מפלגה המפלגה הדמוקרטית המפלגה הרפובליקנית
מדינת מוצא ניו יורק מיין
סגן תומאס הנדריקס ג'ון לוגן
אלקטורים 219 182
מדינות 20 18
מספר הקולות 4,914,482 4,856,905
אחוזים 48.9% 48.3%
ElectoralCollege1884.svg
חלוקת האלקטורים לפי מדינה.

הבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 1884 היו הבחירות ה-25 לנשיאות ארצות הברית, והתרחשו ביום שלישי, ה-4 בנובמבר 1884. זאת הייתה הפעם הראשונה מאז 1856 בה המועמד הדמוקרטי נבחר לנשיאות. מסע הבחירות כלל השמצות והכפשות אישיות.

מושל ניו יורק גרובר קליבלנד ניצח בקושי את הסנאטור הרפובליקני לשעבר, ג'יימס בליין ממיין וסיים את רצף ההפסדים הארוך ביותר לאחת מהמפלגות המרכזיות בהיסטוריה הפוליטית האמריקנית: שישה הפסדים רצופים במערכות בחירות.

ניו יורק הכריעה את הבחירות, כשהעניקה לקליבלנד את 36 האלקטורים שלה בהפרש של 1,047 קולות מתוך 1,171,312 קולות.

מועמדים

מועמדים רפובליקניים

כרזת בחירות רפובליקנית

הרפובליקנים כינסו את הועידה הלאומית שלהם בשיקגו, בין ה-3 ביוני עד ה-6 ביוני, כשהסנאטור ויושב ראש בית הנבחרים לשעבר, ג'יימס בליין, הנשיא צ'סטר ארתור והסנאטור ג'ורג' אדמונדס מובילים במירוץ למועמדות. ארתור עדיין היה אהוד בתוך המפלגה, אולם לא ניסה להילחם על המועמדות בצורה רצינית בגלל מצב בריאותו החמור (הוא מת לבסוף בנובמבר 1886). בליין הוביל בסיבוב הראשון, כשארתור במקום השני ובליין במקום השלישי. הסדר לא השתנה בסיבובים הבאים, ובליין התחיל לצבור קולות, עד שזכה לרוב בסיבוב הרביעי ונבחר להיות המועמד. אחרי שבחרו בבליין, הועידה בחרה בג'ון לוגן בתור מועמד לתפקיד סגן הנשיא.

הגנרל המהולל ממלחמת האזרחים, ויליאם שרמן, הוזכר בתור מועמד פוטנציאלי, אך הוציא את עצמו מהמירוץ בנאום שנודע לימים כ"הצהרת שרמן": "לא אקבל את מועמדות המפלגה ואם אבחר - לא אשרת בתפקיד". גם רוברט טוד לינקולן, מזכיר המלחמה ובנו של אברהם לינקולן, נחשב למועמד מוביל, אולם הוא סירב להתמודד.

מועמדים דמוקרטיים

כרזת בחירות דמוקרטית

כשהדמוקרטים התכנסו בשיקגו בין ה-8 ביולי עד ה-11 ביולי 1884, גרובר קליבלנד, מייצג הרפורמיסטים הצפוניים ותומכי הכסף היציב (בניגוד לתומכי האינפלציה), היה המועמד המוביל. אף על פי שנציגי הטמאני הול התנגדו לו, הם היו מיעוט בקרב המשלחת מניו יורק. הטמאני הול ניסו לשבור את התמיכה בקליבלנד, אך נאום מצד סנאטורים שאמרו שיש לתמוך בקליבלנד בגלל אויביו, הכריע את הכף.

בסיבוב הראשון, קליבלנד הוביל עם 392 קולות, אך עדיין לא הצליח להגיע למספר הקולות המינימלי למניעת סיבוב נוסף. מאחוריו היו תומאס בייארד מדלאוור עם 170 קולות, אלן ת'רמן מאוהיו עם 88, סמואל רנדל מפנסילבניה עם 78 קולות, וג'וזף מקדונלד מאינדיאנה עם 56. רנדל פרש והעביר את תמיכתו לקליבלנד. הדרומיים העבירו את תמיכתם לקליבלנד גם כן, ותמיכה זאת הספיקה כדי לתת לקליבלנד 683 קולות, לעומת 81.5 לבייארד ו45.5 לתומאס הנדריקס מאינדיאנה. הנדריקס נבחר פה אחד לתפקיד סגן הנשיא, לאחר ששאר המועמדים לתפקיד פרשו.

מועמד לנשיאות סיבוב ראשון סיבוב שני
גרובר קליבלנד 392 683
תומאס בייארד 170 81.5
תומאס הנדריקס 1 45.5
אלן ת'רמן 88 4
סמואל רנדל 78 4
ג'וזף מקדונלד 56 2
אחרים 35 0
מועמד לסגנות הנשיאות סיבוב ראשון
תומאס הנדריקס 816
נעדרו 4

המפלגה האנטי-מונופוליסטית

הועידה הלאומית של המפלגה האנטי-מונופוליסטית התרחשה בשיקגו, כדי להתנגד לתאגידים החדשים שנוצרו. 200 צירים מ-16 מדינות הגיעו, כש-61 מהן באו ממישיגן ומאילינוי.

בנג'מין באטלר נבחר להיות המועמד. באטלר רצה לזכות לתמיכה מצד הדמוקרטים והרפובליקנים, ולנסות לגרום להם לתמוך ביותר כסף מנייר, אולם רק מפלגת השטרות בחרה בו.

המפלגה לא בחרה סגן לבאטלר, וקיוותה שוועידות אחרות יבחרו במועמד.

מפלגת השטרות

בפעם השלישית, מפלגת השטרות כינסה ועידה לאומית. צירים מ-28 מדינות וממחוז קולומביה הגיעו. הועידה בחרה בבאטלר כמועמד לנשיאות, על פני ג'סי הארפר, יו"ר המפלגה. אבשלום ווסט נבחר לסגנו, והמפלגה האנטי-מונופוליסטית תמכה בו.

באטלר קיווה לאחד כוחות עם מפלגות המיעוט בכל מדינה ולאחד תומכים. אולם הפעילים במפלגות הגדולות סירבו לחצות את השורות.

מפלגת הזכויות השוות

קבוצה קטנה של נשים, שלא היו מרוצות מהתנגדות המפלגות הגדולות למתן זכות בחירה לנשים, החליטו על הקמת מפלגה משל עצמן.

מפלגת הזכויות השוות כינסה את הועידה שלה בסן פרנסיסקו, קליפורניה ב-20 בספטמבר. בלבה לוקווד, עורכת דין בוושינגטון, די.סי, החליטה להיות מועמדת מטעם המפלגה. דוברת הועידה, מריאטה סטו, נבחרה לסגניתה.

לוקווד הסכימה להיות המועמדת למרות שבאותו הזמן נשים לא יכלו להצביע. היא טענה שאפשר עדיין להצביע לה. היא הייתה האישה הראשונה שניסתה להתמודד באופן פעיל לנשיאות. למפלגה לא היה מימון, ולוקווד נאלצה להרצות כדי לשלם על מסע הבחירות שלה. היא זכתה ל-4,194 קולות.

מפלגת האיסור האמריקנית

מפלגת האיסור האמריקנית התכנסה בבניין ימק"א בשיקגו. 150 צירים הגיעו, כולל משקיפים רבים. המפלגה התנגדה לתנועת הבונים החופשיים, תמכה בחקיקת חוק יובש, התנגדה לפוליגמיה ותמכה בבחירות ישירות לנשיאות. ג'ונתן בלנצ'רד היה דמות בולטת בתוכה, והפיץ במדינות הצפוניות את בשורתה.

שמה של המפלגה שונה מ"המפלגה האמריקנית" ל"מפלגת האיסור האמריקנית". המפלגה הייתה ידועה בתור המפלגה האנטי-מייסונית בבחירות הקודמות. רוב הצירים תמכו בג'ון סנט. ג'ון, מושל קנזס לשעבר, אולם חששו שדבר זה יפגע בו בתוך מפלגת האיסור. מנהיגי המפלגה תמכו בסמואל פומרוי, סנאטור לשעבר מקנזס, והם הסכימו לפרוש מהמירוץ אם ג'ון סנט. ג'ון יהפוך למועמד של מפלגת האיסור. יחד עם פומרוי נבחר ג'ון קונאנט מקונטיקט.

ג'ון סנט. ג'ון אכן נבחר בתור מועמד מפלגת האיסור, ופומרוי וקונאנט פרשו מהמירוץ ותמכו בו.

מפלגת האיסור

תומכי מפלגת האיסור התכנסו בפיטסבורג, פנסילבניה. 505 צירים מ-31 מדינות בחרו בג'ון סנט. ג'ון לנשיאות ובויליאם דניאל לסגנות הנשיאות. המצע של המפלגה התרכז באיסור על שתיית משקאות חריפים.

בחירות כלליות

מסע הבחירות

מסע הבחירות התמקד באופי האישי של כל מועמד. ג'יימס בליין לא הצליח להיבחר להיות מועמד בשתי מערכות הבחירות הקודמות, בגלל מכתבים שנחשפו וקבעו, לכאורה, שבליין הסכים לפעול לטובת חברות מסחריות גדולות במהלך פעילותו בקונגרס. אחד מהמכתבים הסתיים בשורה "שרוף את המכתב", והדמוקרטים התחילו לצעוק "שרוף את המכתב!". בעסקה אחת, קיבל בליין סכום של 110,150 דולרים- סכום השווה כיום למיליון וחצי דולרים- על פעילותו למען הקצאת שטחים לחברות הרכבת. הדמוקרטים ומתנגדי בליין בתוך המפלגה הרפובליקנית אמרו שבליין לא אמין. קליבלנד, לעומת זאת, היה ידוע בתור "גרובר הישר" בגלל היושרה האישית שלו: בתוך שלוש שנים הוא הפך לראש עיריית באפלו, מושל ניו יורק, וצמצם את כמות השוחד של הטמאני הול.


למעשה, כמה רפובליקנים שלא תמכו בבליין החליטו לתמוך בקליבלנד, ונודעו בכינוי "Mugwumps". הם תמכו בקליבלנד בשל יושרתו לעומת השחיתות של בליין. בשבוע האחרון למסע הבחירות, מסע הבחירות של בליין הוכתם. בפגישה רפובליקנית שבליין נכח בה, קבוצה של מטיפים אמריקניים מניו יורק גינו את ה"Mugwumps". הדובר של המטיפים אמר שה"Mugwumps" מוכנים לעזוב את הרפובליקנים ולתמוך במפלגה שמזוהה עם "רום, רומאיות ומרד". בליין והעיתונאים לא שמו לב לכך שהאמרה כוונה נגד הקתולים, אבל הדמוקרטים כן שמו לב, ודאגו שהסיפור יופץ. אמרה זאת פגעה בבליין בניו יורק בקרב הקהילה הקתולית והאירית, כך שבליין הפסיד שם בהפרש זעום.

בנוסף לכך, נטען שמועמדותו של ג'ון סנט. ג'ון עזרה לניצחונו של קליבלנד בניו יורק. כיוון שתומכי חוק היובש היו רפובליקניים ברובם, הרפובליקנים ניסו לשכנע את ג'ון לפרוש. לאחר שלא הצליחו, הם השמיצו אותו. לכן הוא התאמץ מאד והצליח לקחת קולות מהמפלגה הרפובליקנית במקומות שתמכו בחוק היובש והעדיפו אותו על פני בליין.

תוצאות

המועמד לנשיאות מפלגה מדינה כמות האלקטורים השותף מדינת השותף כמות האלקטורים של השותף
גרובר קליבלנד דמוקרטית ניו יורק 219 תומאס הנדריקס אינדיאנה 219
ג'יימס בליין רפובליקנית מיין 182 ג'ון לוגן אילינוי 184
בנג'מין באטלר גרינבק/אנטי מונופול מסצ'וסטס 0 אבשלום ווסט מיסיסיפי 0
ג'ון סנט. ג'ון האיסור קנזס 0 ויליאם דניאל מרילנד 0

קישורים חיצוניים