מושל ניו יורק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מושל ניו יורק
Standard Governor of New York.svgPrivy Seal of New York.svg
איוש נוכחי קת'י הוקול
תאריך כניסה לתפקיד 1 בינואר 2011
דרכי מינוי בחירות ישירות
תחום שיפוט מדינת ניו יורקמדינת ניו יורק מדינת ניו יורק
מושב המשרה אולבני
משך כהונה קצוב ארבע שנים
ייסוד המשרה 30 ביולי 1777
איוש ראשון ג'ורג' קלינטון
http://www.governor.ny.gov/

מושל מדינת ניו יורקאנגלית: Governor of the State of New York) הוא מושל מדינת ניו יורק. המושל הוא ראש הרשות המבצעת של ממשלת מדינת ניו יורק והמפקד העליון של הכוחות הצבאיים והימיים של המדינה.

המושלת הנוכחית הוא קת'י הוקול מהמפלגה הדמוקרטית. הוקול הושבעה לתפקידה כמושלת ה-57 של ניו יורק ב-24 באוגוסט 2021, בעקבות התפטרותו של המושל הקודם אנדרו קואומו[1].

התפקיד וסמכויותיו

על המושל מוטלת החובה לאכוף את חוקי המדינה, וכן ברשותו הסמכות לאשר או להטיל וטו על הצעות חוק של בית המחוקקים של מדינת ניו יורק, לכנס את הרשות המחוקקת ולהעניק חנינה, למעט במקרים של בגידה והדחה. בניגוד למחלקות ממשלתיות אחרות המרכיבות את הרשות המבצעת של הממשלה, המושל עומד בראש מחלקת הביצוע (Executive Department). נושא המשרה מקבל את סגנון הנימוס "הוד רוממותו" בתקופת כהונתו[2].

מושל ניו יורק נחשב לעיתים מועמד פוטנציאלי לנשיאות ארצות הברית. עשרה מושלים היו מועמדי מפלגתם לנשיאות, וארבעה מהם - מרטין ואן ביורן, גרובר קליבלנד, תיאודור רוזוולט ופרנקלין דלאנו רוזוולט - זכו בבחירות לנשיאות. שישה מושלים הוסיפו לכהן כסגן הנשיא[3]. בנוסף, שניים ממושלי ניו יורק, ג'ון ג'יי וצ'ארלס אוונס יוז, שימשו כנשיאי בית המשפט העליון של ארצות הברית.

דרישות לתפקיד

על פי חוקת מדינת ניו יורק, אדם המעוניין להיות מושל ניו יורק חייב להיות בן 30 לפחות, בעל אזרחות אמריקאית, ותושב מדינת ניו יורק לפחות חמש שנים לפני שנבחר למושל.

היסטוריה

משרדו של המושל הוקם על ידי החוקה הראשונה של מדינת ניו יורק בשנת 1777. עם קבלת החוקה תקופת כהונתו של המושל עמדה על שנתיים, אך התיקון לחוקה מ-1874 האריך את תקופת כהונתו של המושל לשלוש שנים. חוקת 1894 הפחיתה את תקופת הכהונה לשנתיים שוב. החוקה האחרונה של 1938 האריכה את תקופת הכהונה לארבע שנים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מושל ניו יורק בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ אתר למנויים בלבד הארץ וניו יורק טיימס, מושל ניו יורק אנדרו קואומו הודיע על התפטרותו לאחר שנקבע כי הטריד, באתר הארץ, 110 באוגוסט 2021
  2. ^ Annual banquet of the Chamber of Commerce of the State of New York. Addresses made on the occasion, כרך 131, עמ' 23, באתר גוגל ספרים
  3. ^ Edward V. Schneier, John Brian Murtaugh, and Antoinette Pole, New York Politics: A Tale of Two States (2nd edition), 2010