החברה ההיסטורית הישראלית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל החברה

החברה ההיסטורית ישראלית היא ארגון של היסטוריונים ישראלים שמטרתו לקדם את מקצוע ההיסטוריה בכלל ותולדות עם ישראל בפרט.

החברה נוסדה בארץ ישראל בשנת 1926 וכיום חברים בה כאלף איש, רובם ככולם אקדמאים. הנהלת החברה מורכבת מהיסטוריונים מכל האוניברסיטאות בישראל ונבחרת אחת לארבע שנים מקרב חברי מועצת החברה ההיסטורית. המועצה מתכנסת אחת לשנה והיא נבחרת על ידי האספה הכללית של החברה ההיסטורית הישראלית, המתכנסת אחת לארבע שנים.

פעילות החברה

החברה מקבלת ממשרד התרבות והספורט תמיכה שנתית של כ-390,000 ש"ח.

כתבי עת

החברה מפרסמת, בשיתוף עם מרכז זלמן שזר את כתב העת הוותיק "ציון", שנוסד עם החברה ואת כתב העת "היסטוריה". כמו כן מפרסמת החברה את ידיעון החברה שלוש פעמים בשנה.

נוסף לכתבי עת אלה, מוציאה החברה בשיתוף אוניברסיטת תל אביב את כתב העת "זמנים".

כנסים

החברה מקיימת מדי שנה מספר כנסים לאומיים ובינלאומיים. בפרט הכנס השנתי במרכז זלמן שזר, שהוא הבמה המרכזית להצגת מחקרים חדשים בתולדות עם ישראל. משנת 1993 מקיימת החברה את "במת ירושלים להיסטוריה על שם מנחם שטרן", במסגרתה מוזמן מדי שנה מרצה מבכירי ההיסטוריונים בעולם לסדרת הרצאות אליה מוזמנים ההיסטוריונים בישראל, חוקרים, סטודנטים, מורים והקהל הרחב.

כנסים נוספים הם כנסי וסדנאות מתודולוגיה לסטודנטים וחוקרים צעירים, בהם תלמידי בתי ספר תיכוניים. מסגרות אלה מהוות את בניית "הדור הבא" של ההיסטוריונים בישראל.

קשרים בינלאומיים וחברות בארגונים

החברה מייצגת את המדע ההיסטורי בישראל והישגיו בגופים ובמוסדות הבינלאומיים כגון אונסק"ו. משנת 1980 חברה החברה בארגון ההיסטוריונים העולמי ‏International Committee of Historical Sciences‏ (CISH) ובאיגוד הבינלאומי של חברות היסטוריות לחקר תולדות עם ישראל The International Association of Historical Societies for the Study of Jewish History ‏(IAHSSJH).

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0