המכון לארכאולוגיה (אוניברסיטת תל אביב)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המכון לארכאולוגיה על שם סוניה ומרקו נדלר באוניברסיטת תל אביב ממוקם בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב. המכון הוקם בשנת 1966 על ידי פרופסור יוחנן אהרוני. כיום משמש המכון את החוקרים, עמיתי המחקר ותלמידי המחקר מהחוג לארכאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום באוניברסיטת תל אביב. המכון מתמקד במגוון גדול של תחומים ותקופות; החל מן התקופות הפרהיסטוריות, דרך המקראיות, התקופות ההלניסטית, הרומית והביזנטית וכלה בימי-הביניים.

במסגרת מחקרי המכון מתקיימים בכל שנה מספר רב של חפירות וסקרים ארכאולוגיים. בין אלה ניתן לציין את החפירות במערת קסם, נחל זהורה, תל בית שמש, תל מגידו, תל בית ירח, יבנה ים, אפולוניה-ארשף ועוד.

החל משנות ה-90 של המאה ה-20, עורך המכון חפירות הצלה מגוונות בכל רחבי הארץ באמצעות המכון ישראלי לארכאולוגיה. אלה חפירות חוזיות. עם סיום החפירות, משוחרר בדרך כלל השטח בידי רשות העתיקות להמשך פיתוחו בידי היזם.

מעבדות המכון

המכון מפעיל מספר מעבדות מחקר:

  1. המעבדה לארכאו-בוטניקה – מתמקדת בחקר הצומח והאקלים בסובב הקדום.
  2. המעבדה למיקרוארכאולוגיה השוואתית – מתמקדת בחקר הטכנולוגיה הקדומה ומוצאם של ממצאים ארכאולוגיים באמצעות בדיקות מעבדה של מגוון כלי חרס, תעודות קדומות הכתובות בכתב יתדות וכן דגימות קרקע מאתרים ארכאולוגיים.

כמו כן מאגד המכון מעבדות המיועדות לשימור ותיעוד ממצאים מחפירות המכון.

פרסומי המכון

המכון מפעיל את מערכת ההוצאה לאור על שם אמרי וקלייר יאס המפיקה סדרות של פרסומים קבועים בארכאולוגיה ובהם סדרת מונוגרפיות, פרסומי חפירות הצלה וכתב העת המדעי Tel Aviv.

קישורים חיצוניים