מדריך ישראל החדש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כרך 4 של מדריך ישראל החדש

מדריך ישראל החדש הוא אנציקלופדיה לידיעת ארץ ישראל בעריכת ספי בן יוסף.

תיאור המדריך

מדריך ישראל הוא שילוב של אנציקלופדיה ומדריך טיולים. המדריך כולל 15 כרכים ובהם מידע על היישובים בישראל ועל אתרים היסטוריים, ארכאולוגיים וגאולוגיים. המדריך כולל גם אתרי נוף, שמורות טבע וגנים לאומיים. הערכים מוצגים בלוויית תמונות צבעוניות ותרשימי מפות. כל כרך כולל פרק מבואות, פרק אתרים, פרק טיולים ותוכן עניינים בסדר אלפביתי.

המהדורה הראשונה של המדריך יצאה לאור בשנת 1980 בעריכת אריה יצחקי, וכונתה "מדריך ישראל - אנציקלופדיה שימושית לידיעת הארץ". המהדורה הנוכחית יצאה לאור בשנת 2001. המהדורה הראשונה כללה תיק מפות של ישראל בקנה מידה 1:100,000. המפות במהדורה החדשה מחולקות לאזורים וכלולות בספרי המדריך. תמונות צבע בודדות צורפו במהדורה הראשונה במרוכז בכל כרך ואילו במהדורה החדשה תמונות הצבע מופיעות במקום לפי הערך שהן מתארות. המהדורה החדשה כוללת אינפורמציה מעודכנת וחלוקה חדשה של הכרכים.

מדריך ארץ ישראל החדש, שיצא בשנת 2001, בשונה מהמדריך שיצא בשנת 1980, אינו כולל את חצי האי סיני, וכן את היישובים היהודיים ביהודה ושומרון ובחבל עזה.

פרקי המבוא כוללים מידע כללי בנושאי גאולוגיה, גאומורפולוגיה, בוטניקה וזואולוגיה. פרקי האתרים כוללים תיאור אתרים רבים - אתרים היסטוריים, ארכאולוגיים, גאולוגיים, אתרי נוף, שמורות טבע וגנים לאומיים. פרקי המסלולים כוללים תיאור מסלולי טיול המתאימים למשפחות, למיטיבי לכת ומסלולים לטיולים רכב שטח. תיאור מסלולי הטיול מלווה בתרשימים של מפות צבעוניות. הכרכים של המדריך מסודרים לפי חלקי ארץ ישראל שהם מתארים. הכרך הראשון כולל מילון מונחים ותוכן עניינים של המדריך על כל כרכיו.

המערכת המדעית של המדריך כללה את פרופ' עקיבא פלכסר, מנחם מרקוס, פרופ' יואל וייזל, ד"ר אבי שמידע, ד"ר עדי פז, ד"ר גבריאל ברקאי, ד"ר יוסף דרורי, ישראל ליפל, בני פרנקל ויואב רגב.

רשימת הכרכים

 1. מילון למונחי יסוד ומפתח, ערך ספי בן יוסף.
 2. החרמון, הגולן ועמק החולה, ערך מנחם מרקוס.
 3. הגליל העליון וחופו, ערך מושון גבאי.
 4. הגליל התחתון וחופו ובקעת כנרות, ערכו מושון גבאי ויצחקי גל.
 5. הכרמל וחופו ורמות מנשה, ערכו סלמן אבו רוכן ויעקב שורר.
 6. העמקים, ערכו יוסי בוכמן ויצחקי גל.
 7. שומרון ובקעת הירדן, ערכו ספי בן יוסף ומנחם מרקוס.
 8. השרון, ערך יואב רגב.
 9. מישור החוף הדרמי, פלשת, ערך יואב רגב .
 10. השפלה, ערך יואב רגב.
 11. הרי יהודה, ערך ספי בן יוסף.
 12. ירושלים, ערכה אלונה ורדי.
 13. מדבר יהודה ובקעת ים המלח, ערך ספי בן יוסף.
 14. הנגב הצפוני, ערך מנחם מרקוס.
 15. הר הנגב והערבה, ערך מנחס מרקוס.

לקריאה נוספת

 • ספי בן יוסף, מדריך ישראל החדש אנציקלופדיה מסלולי טיול, הוצאת משרד הביטחון ההוצאה לאור וכתר הוצאה לאור. 2001.מסת"ב 10539231
 • אריה יצחקי, מדריך ישראל - אנציקלופדיה שימושית לידיעת הארץ, - מהדורה הראשונה - 1980

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0