המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן
קובץ:המוזיאון לתרבות הפלשתים.jpg
מידע כללי
סוג ארכאולוגיה
כתובת השייטים 16, אשדוד
מייסדים אריה אזולאי ורנה סיוון
http://www.phcm.co.il/he
(למפת אשדוד רגילה)
Israel ashdod location map.svg
 
המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן
המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן
חזית המבנה
קובץ:Museum of Philistine culture Ashdod (8).jpg
בסיסי עמודים מהמקדש

המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממןאנגלית: The Corinne Mamane Museum of Philistine Culture) הוא מוזיאון לארכאולוגיה המתמקד בתרבות הפלשתים בעיר אשדוד. המוזיאון נפתח לראשונה בשנת 1990 והיה המוזיאון הראשון שנפתח בעיר. בשנת 2012 נסגר המוזיאון לצורך שיפוץ והרחבה ונפתח לאחר שנה תוך כדי שהוא נותן ביטוי לרב תרבותיות המאפיינת את העיר אשדוד לאורך ההיסטוריה.

בשנת 2014 קיבל המוזיאון הכרה ממשרד התרבות והספורט.

המוזיאון

המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן הוקם ב-1990 לזכרה של קורין ממן, שנולדה בעיר קזבלנקה במרוקו ונהרגה בשנת 1984 בתאונת דרכים בצרפת במהלך לימודיה באוניברסיטה. מקימיו הראשונים של המוזיאון היו אריה אזולאי ורנה סיוון. אוצרת המוזיאון מיום הקמתו היא יעל ויזל. בשנותיו הראשונות היה המוזיאון עם תצוגה ארכאולוגית מצומצמת שרוב מוצגיו היו רפליקות, בשילוב יצירות אמנות של אמנים בני העיר אשדוד.

לאחר פתיחתו המחודשת ב-2013, חללי המוזיאון וכן התצוגה השתנו לחלוטין והוא המוזיאון היחיד, בישראל ומחוצה לה, המוקדש לתרבות הפלשתית.

התערוכות במוזיאון

במוזיאון שלושה חללים:

  • קומה ראשונה: תערוכת הקבע "עולמם של הפלשתים", אוצרת: גלית ליטני.
התצוגה מציגה את סיפורו של העם הפלשתי. במאה ה-12 לפנה"ס פלשו גויי הים ובהם פלשתים מאזור לא ידוע דרך הים והיבשה לעבר מישור החוף דרומה ושטפו את המזרח התיכון. על פי המקורות המקראיים חלק מן השבטים שכונו "פלשתים" השתקעו באשדוד והיא הפכה לאחת מחמש עריהם החשובות, כפי שמוזכר בתנ"ך: ".... ;וְאֵת, כָּל-מַלְכֵי אֶרֶץ פְּלִשְׁתִּים, וְאֶת-אַשְׁקְלוֹן וְאֶת-עַזָּה וְאֶת-עֶקְרוֹן, וְאֵת שְׁאֵרִית אַשְׁדּוֹד" (ירמיהו כה': כ).
התערוכה מציגה את סיפורם של הפלשתים כמהגרים שנאצלו לנדוד מארצם. הפלשתים התיישבו והשתלבו לצד בני ישראל בארץ כנען. הם השפיעו והושפעו מהעמים הסמוכים להם מבחינה תרבותית וחומרית. בתערוכה כ-140 ממצאים ארכאולוגיים נדירים שרובם (כ-95%) מקוריים.
  • קומה תחתונה: הגלריה לתערוכות מתחלפות. אוצרת: יעל ויזל.
אחת לשנה מתחלפות תערוכות בתחומי התרבויות והאתנוגרפיה, המאפשרות הצצה למסורות ולמנהגים בחתכי אוכלוסייה מגוונים בישראל. התערוכות המתחלפות משלבות לרוב את אנשי קהילות אשדוד שמציגים מחפציהם האישיים, סביב הנושא המובא בתערוכה.
  • המשתה הפלשתי:
"המשתה הפלשתי" הוא חלל בתוך המוזיאון המעוצב בהשראת ארמון קנוסוס שבאזור הים האגאי – עם אלמנטים ציוריים מהתרבות הפלשתית. המשתה הפלשתי הוא חלל שנועד להפגיש ולחבר בין קהל המבקרים לבין הפלשתים, דרך הקולינאריה. הארוחות המוצעות מתבססות על פי מחקריה של ד"ר טובה דיקשטיין, החוקרת קולינאריה קדומה. ארוחת הצהריים היא צמחונית המבוססת על רכיבי אוכל טבעיים, מתבואת האדמה ומבוססת על סל המזונות הקדום.

גלריה

פורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב

לפורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב

קישורים חיצוניים

השם שזוהה כ"פלשת" בכתב חרטומים
Q3
Z7
D21
Z1
Aa18
Z1
U33A1 B1
Z2