המילה האחרונה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מגיש התוכנית לשעבר אורי אורבך
מגיש התוכנית קובי אריאלי

המילה האחרונה היא תוכנית אקטואליה פובליציסטית ישראלית יומית המשודרת ברדיו גלי צה"ל בימים א'-ד'.

רקע כללי

התוכנית בהגשת עירית לינור וקובי אריאלי. המגישים דנים על אירועי היום והאקטואליה מזוויות שונות (לעיתים בנימה הומוריסטית וקלילה). כשהם בדרך כלל תומכים בנחרצות בעמדת אנשי הימין.

התוכנית שודרה לראשונה ב-30 באוגוסט 1998 בהגשת הסופרת עירית לינור והעיתונאי אורי אורבך ובעריכת דלית עופר, שזכו בפרס מפקד גלי צה"ל על התוכנית. כמו כן זכתה בשנת 2005 לתואר "תוכנית השנה ברדיו" ב"טקס אנשי השנה" של ערוץ 2.

אות הפתיחה של התוכנית הוא קטע מתוך השיר "Here I Am Baby" המבוצע על ידי וודי הרמן.

בעבר התוכנית שודרה בימים א'-ה' והחל מפברואר 2013 הוחלפה שעת השידור של התוכנית בימי חמישי בתוכנית חדשה, יתר הימים נותרו ללא שינוי.

ב-18 בינואר 2015 נודע כי ירון דקל, מפקד גלי צה"ל, מתכוון להחליף את כל מגישי התוכנית או לחלופין להוריד אותה מלוח השידורים.[1][2] ב-11 במרץ 2015 שודרה התוכנית האחרונה בתצורה הוותיקה.

במרץ 2016 עברה התוכנית לשעה 6 בערב בהנחיית עירית לינור בשיתוף אורחים, חלקם קבועים כגון ליאת רון, רענן שקד, יריב אופנהיימר וקובי אריאלי. מהלך זה זכה לביקורת מקרב גורמי ימין שראו בה תוכנית ללא נציגות לימין.[3]. בעבר נשמעה ביקורת על כך שהתוכנית נוטה לימין[4].

במרץ 2018, עם עזיבתו של אראל סג"ל את גלי צה"ל, הוחזרה התוכנית למשבצת המקורית של 11:00.

התוכנית בעבר

פינות בתוכנית בעבר

במהלך השנים התפתחו פינות בתוכנית שבהם המאזינים מתבקשים להשתתף בהם בעזרת שליחת הודעה בפורום התוכנית ומאוחר יותר באמצעות דף הפייסבוק של התוכנית.

  • פינת "חידושי מילים", בה המאזינים מתבקשים לחדש מילה לחפץ, תופעה או קבוצה שאין לה שם עברי מוכר או שתיאורה עולה על 3 מילים. בפינה הזאת חודשה המילה "שנקל" כשם למטבע החדש של 2 שקלים חדשים, שהשתרשה בשפת הדיבור.
  • ארכיון - שמוליק לדרמן, אחראי הארכיון בגלי צה"ל, מביא קטעי ארכיון המתקשרים לאירועי השבוע.
  • בימי שלישי הצטרפו למגישים זמרים ו/או להקות שמבצעים שירים באולפן ומשתתפים בדיונים בנושאים העולים בתוכנית. החל מספטמבר 2012 החליפו את האמנים אישים מתחומי עניין שונים.
  • "שולחן חרוך" - המאזינים מתבקשים לתת כללים ומוסכמות הומוריסטיים למצבים ותופעות מחיי היום-יום, שלרוב יש להם כללים חברתיים מוסכמים.
  • "ארון השירים היהודי" - עומר בן-רובי סוקר את המוזיקה היהודית החדשה, וממליץ על אלבומים ואמנים הכוללים ביצירתם מרכיבים יהודיים ותורניים (הפינה נקראה בעבר "ארון הקבצים היהודי"). פינה זו עברה לרשת ב' בתוכנית קלמן-ליברמן בימי שלישי.
  • "משחקי חברה" - המאזינים מתבקשים לתאר את המנהגים החברתיים והאישיים שלהם באירוע מסוים, או להציע שמות לתופעות או חפצים שונים.
  • "מדברים על שיר" - בפינה מנגנים שיר שמתקשר לנושא אקטואלי ודנים על הנושא. במהלך הפינה גם מקריאים את תגובות המאזינים.

מנחים קודמים ואורחים

מנחי עבר:

אורחים:

התוכנית כיום

התוכנית משודרת כיום בגלי צה"ל בשעה 11:00 בימים א' עד ד'. משך כל תוכנית כשעה.

מגישי התוכנית כיום

פינות קבועות כיום

  • שירים - בכל תוכנית מושמעים שתי שירים שונים.
  • משחק פייסבוק - שאלה שעולה לעמוד הפייסבוק של התוכנית והמאזינים מתבקשים לענות עליה. התגובות הנבחרות מוקראות אחרי הפסקת החצי.
  • קרב מדע - במהלך מגפת הקורונה קוצצה התוכנית ב10 דקות לטובת חידושים מדעיים הקשורים בנגיף הקורונה ועוד.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0