אברי גלעד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אברי גלעד
אברי גלעד.jpg
גלעד, 2008
לידה 21 בנובמבר 1962 (גיל: 58)
ישראלישראל ירושלים, ישראל
עיסוק איש בידור, רדיו וטלוויזיה

אברי גלעד (נולד ב-21 בנובמבר 1962) הוא איש בידור ומנחה רדיו וטלוויזיה ישראלי. משמש גם כמנהל בית הספר לטלוויזיה של "רשת".

ביוגרפיה

נולד בשם אברהם קווסטלר בשכונת קטמון שבירושלים. הוא הבכור מבין שני ילדים במשפחה חילונית. אביו, דב (ארווין) קווסטלר, עלה מצ'כוסלובקיה כניצול מחנה בירקנאו, היה סופר ומתרגם וכן שימש עורך פרסומים במרכז ההסברה ובאוניברסיטה העברית. אמו, אורה (לבית וינוגרד), בת למשפחה ירושלמית ודור שביעי בארץ ישראל, עבדה בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

קריירה

גלעד החל את דרכו המקצועית בתחילת שנות ה-80 בגלי צה"ל, שם הגיש עם ארז טל את תוכנית ההומור היומית "מה יש" ולאחר מכן את התוכנית האישית "העולם שמח".

מספטמבר 2009 עד מרץ 2010 הגיש תוכנית אישית בזכיינית "רשת" בשם "אברי גלעד - תוכנית האירוח". בתחילת 2010 אסי כהן ביצע חיקוי של גלעד, בתוכנית ארץ נהדרת. בחיקוי הוצג כצבוע, אשר מצד אחד מתנגד לתרבות הפופולרית בישראל, אך מצד שני לוקח בה חלק פעיל. גלעד הגיב על כך בשבוע שלאחר מכן במהלך תוכניתו, כשתקף במונולוג את "ארץ נהדרת", כינה את התוכנית "בית קברות לבדיחות", ואת החיקוי הגדיר כ"מגעיל".

מאז ינואר 2007 עומד גלעד בראש בית הספר למקצועות הטלוויזיה של "רשת".

ב-1998 החל להגיש לסירוגין את תוכנית האקטואליה "המילה האחרונה" בגלי צה"ל. הוא השתתף בתוכנית בימי ראשון, שלישי וחמישי לצד ג'קי לוי. בימי חמישי נכללה בתוכנית פינה העוסקת בפרשת השבוע ובה נתן גלעד פירוש משלו לפרשה. במהלך 2013 צומצמה "המילה האחרונה" לימים ראשון עד רביעי בלבד, ופינת פרשת השבוע עברה ליום שלישי.

במהלך השנים גלעד הגיש במגוון ערוצים תוכניות טלוויזיה שונות, לחוד ועם עמיתים, וכן שעשועוני טלוויזיה. בשנת 2019 הוא מגיש בגלי צה"ל את התוכנית "השיח", שבה הוא מקיים שיחות עם מאזינים.

השקפותיו

בעבר נחשב גלעד איש שמאל. הוא תמך תחילה בתוכנית ההתנתקות, אולם לאחר ביצועה שינה את עמדתו. הוא התנגד במיוחד לראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון. לדעתו, שרון היה אחראי לביטול כוחה של התקשורת כגורם מרסן בפוליטיקה הישראלית והוא ביצע את ההתנתקות כך שזו תכסה על פשעיו. בבחירות של 2009 הוא הצביע לתנועה הירוקה-מימד[1].

גלעד עוסק בלימוד "שיטת ימימה" במסגרת "זמן חי". הוא מרצה במכינה הקדם-צבאית "בני ציון" בתל אביב.

הוא ידוע בזיקתו לנושאי איכות הסביבה וזכויות בעלי חיים. בהיותו צמחוני מטעמי מוסר, הביע אהדה בשנת 2012 לפעילותו של גארי יורופסקי בנושא, אך הסתייג משיטותיו לאחר ששמע מפי אראל סגל שהלה נהג כלפיו באלימות. ב-2013 יצא נגד הקמפיין החינוכי של מועצת החלב[2].

באפריל 2013 ערך סיור בנגב בליווי אנשי תנועת "רגבים". בחשבון הפייסבוק שלו הביע התנגדות לפעולות ביזה, הצתה, תקיפה ואלימות שהבדואים מבצעים באזור. הוא תקף את המתווה שהציג בני בגין בראשית 2013, המציע לבדואים בעלות חוקית על 63% מהקרקע שעליה הם יושבים. בתגובה להצעה של בגין קרא גלעד "לכבוש מחדש את הנגב". לאור העניין הציבורי מימין ומשמאל[3] שעורר הפרסום, ערך גלעד בחודש יוני סיור נוסף עם ד"ר תאבת אבו ראס ואחרים, ובעקבותיו פרסם סטטוס נוסף בפייסבוק[4], שבו כתב כי ראה צילומי אוויר שלפיהם כבר ב-1945 היה רוב הנגב מיושב בבדואים, כתב שהבדואים מודים בעבריינות בקרבם ותולים אותה בפער העצום בינם ובין היהודים, וקרא למדינה לקיים איתם דיאלוג אמיתי ולא פטרוני.

בפברואר 2017 כתב בפייסבוק, בעקבות גזר דינו של אלאור אזריה, ש"מפגע נוטל סכין הוא בן מוות", ו"אין קדושת חיים במי שבא לקחת חיים, זה דיבור שמתאים לחברות מתאבדות כמו שוודיה". גלעד טען כי חטאו של אזריה היה בכך שהיה חובבני ופעל באיחור ולעיני כל[5]. לאחר ניסיון הלינץ' בנובמבר 2017 בקוסרה, גלעד הצדיק את המתנחלים שבאו למחות בכניסה לכפר קוסרה ואמר "לא נהיה יהודונים שמחכים שהפריץ יגיע" ו"רבים מתושבי הכפר השתתפו בדבר הזה, וזה לא יכול לעבור ללא תגובה"[6][7].

גלעד תומך בהקלות במתן אישורים לצריכת קנאביס רפואי. בשנים 2014-2013 אף הנחה בערוץ 8 את התוכנית "שאיפות גדולות" שעסקה בנושא. בעבר הצהיר כי הוא מתנגד ללגליזציה של סמים קלים בישראל, אך מאוחר יותר חזר בו בטענה שרק כך יוכלו חולים לקבל קנאביס בקלות[8].

חיים אישיים

גלעד היה נשוי בעבר לעינב גלילי. היה נשוי לחלי גולדנברג ושניהם הורים לבת. ב-27 באוקטובר 2012 נישא גלעד לנעמה שוחט. נכון ליולי 2019 שוחט עורכת ומגישה לצידו מדי יום את תוכנית בשם "השיח". בני הזוג מתגוררים בתל אביב ולהם שתי בנות[9].

אביו כתב על קורותיו בשואה את הספר "עיר על הדנובה". בראיון ב-2019 סיפר גלעד על התמודדותו כדור שני לשואה: "...את המטען הרעיל העבירו ה"ניצולים" אלינו כי לא היתה להם ברירה. התפקיד שלנו, בני דור שני, שלישי ורביעי זה למפות את הפנימיות שלנו, לראות איפה עוד יש גדרות תיל מחושמלות בנפש, ולהתגבר, אפילו באופן מלאכותי. לא להעביר לעוד דור."[10][11]

גלעד סיפר על עצמו שלמרות היותו חילוני, הוא עורך קידוש בערבי שבת, ולומד חסידות[12][13].

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0