המערכה במדבר המערבי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המערכה במדבר המערבי
El Alamein 1942 - British infantry.jpg
רגלים בריטיים באל-עלמיין, 1942
מערכה: המערכה בצפון אפריקה
מלחמה: מלחמת העולם השנייה
תאריכי הסכסוך 11 ביוני 19404 בפברואר 1943 (שנתיים ו־34 שבועות)
קרב אחרי מבצע לפיד
מקום מדבר לוב, מצרים ולוב
תוצאה ניצחון של בעלות הברית
הצדדים הלוחמים

ממלכת איטליהממלכת איטליה ממלכת איטליה
גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית גרמניה הנאצית

מפקדים

הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת אלן גורדון קנינגהם
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת ניל ריצ'י
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת קלוד אוקינלק
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת ברנרד לו מונטגומרי

ממלכת איטליהממלכת איטליה איטלו באלבו
ממלכת איטליהממלכת איטליה רודולפו גרציאני
ממלכת איטליהממלכת איטליה איטלו גריבולדי
גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית ארווין רומל

המערכה במדבר המערבי הייתה השלב המרכזי במערכה בצפון אפריקה במלחמת העולם השנייה. הלחימה התקיימה במדבר המערבי, במצרים ובלוב, ונמשכה לסירוגין בין הפלישה האיטלקית למצרים בספטמבר 1940 עד סמוך לאחר קרב אל-עלמיין השלישי באוקטובר 1942, במדבר המערבי. בתחילה לחמו כוחות איטליה הפשיסטית בכוחות בריטניה, מושבותיה ובעלות בריתה, אך לאחר התבוסה האיטלקית במבצע מצפן נשלחו לזירת הלחימה יחידות וורמאכט בפיקודו של פילדמרשל ארווין רומל, אשר התגבשו לכלל כוח גייסי שנתכנה קורפוס אפריקה.

המערכה הייתה מערכה דינאמית שכללה תנועות שריון לאורך מאות קילומטרים, הבקעות עמוקות של קווי האויב ונסיגות חפוזות. בתחילה תקפו כוחות איטליה הפשיסטית את הצבא הבריטי שהיה מוצב במצרים, אך נהדפו לאחור במבצע מצפן בדצמבר 1940. על מנת למנוע את התמוטטותו של המערך האיטלקי נשלחו למדבר המערבי כוחות גרמניים, ואלו הצליחו ליצור תנופת הבקעה, ולהדוף את הכוחות הבריטים עמוק לתוך מצרים, פעמיים. ככל שהתקדמה המערכה הפכה גרמניה הנאצית לגורם הדומיננטי שלחם בבעלות הברית במדבר המערבי. לאחר המתקפה הגרמנית השנייה, שהסתיימה בקרב אל עלמיין השלישי, באוקטובר 1942, הצליחו כוחות הארמייה השמינית של הצבא הבריטי בפיקודו של גנרל ברנרד מונטגומרי להדוף את האויב עד לתוניסיה, כאשר במקביל נחתו כוחות ארצות הברית על חופי מרוקו ואלג'יריה במבצע לפיד והתקדמו אל תוניסיה ממערב. המערכה בתוניסיה הסתיימה בניצחון בעלות הברית, הייתה השלב הסופי במערכה בצפון אפריקה בשימה קץ לנוכחות הצבאית של מדינות הציר בצפון אפריקה.

המערכה לא הייתה מערכה מבודדת, אלא הייתה תלויה מאד בקווי אספקה בים ובאוויר, ובמתרחש בזירות לוחמה קרובות ומקבילות כגון המערכה במזרח אפריקה, מלחמת איטליה-יוון, הקרב על הים התיכון והמצור על מלטה שהשפיעו מאד על קווי האספקה ביבשה ובים, דרך הים התיכון ותעלת סואץ, על החימוש והציוד שעמד לרשות הצדדים הלוחמים, ועל מכלול האיומים שהיה עליהם לעמוד בפניהם.

מפה המציגה את זירת המערכה העיקרית בין השנים 1940 - 1942
Magnify-clip.png
מפה המציגה את זירת המערכה העיקרית בין השנים 1940 - 1942

קישורים חיצוניים

P history.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה ובנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.