הנדסה קרמית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
טטראדרון במדע החומרים

הנדסה קרמית (מלשון קרמיקה) היא המדע והטכנולוגיה של יצירת אובייקטים מחומרים אי-אורגנים שאינם מתכתיים על ידי פעולות חימום.

התחום כולל טיהור חומרי גלם, לימוד והפקת תרכובות כימיות, התרכבותן, המבנה שלהם, ההרכב והתכונות. חומרים קרמים יכולים להיות בעלי מבנה גבישי או גבישי חלקית בעלי טווח רחב בסולם המולקולרי. קרמיקת זכוכית עשויה להיות בעלת מבנה אמורפי או מבנה זכוכית עם טווח מולקולרי קצר או מוגבל. הן נוצרות מהיתוך מסה שהתגבשה תוך כדי קירור, או נוצרה ונתהוותה על ידי פעולות חימום. מקור המונח קרמיקה במילה היוונית κεραμικός - keramikos שמשמעותה קדרות. היא קשורה גם למילה הקדומה בסנסקריט "לשרוף".

יישומי התחום הם רבים וכוללים טכנולוגיות בהנדסת חשמל, הנדסת חומרים, הנדסה כימית, הנדסת מכונות, כרייה, הנדסת אווירונאוטיקה, הנדסת חלל, רפואה, זיקוק, הנדסת מזון, אלקטרוניקה ועוד. מאחר שקרמיקה היא עמידה בפני חום, היא מהווה תחליף טוב ליישומים בהם מתכת ו פולימרים אינם מתאימים.

יישומים

מבין היישומים של הנדסה קרמית אפשר למצוא אריחים למעבורת חלל שבשימוש תוכנית החלל האמריקאית, זרבובים למבערי גז, אפוד מגן, מוטות דלק גרעיני, שתלים ביו-רפואיים, להבי טורבינה של מנועי סילון, וראשי קרב לטילים ועוד.

חלל ותעופה

אריחי מעבורת חלל
  • מנועים - מיגון חום ומניעת נזקים לרכיבים מפני מנוע חם של מטוסים
  • מבנים אווירודינמיים קלים וחזקים
  • ראשי חץ (קונוסים) לטילים, מבודדי חום
  • אריחים למעבורת חלל להגנה בעת חדירה לאטמוספירה (הגנה שנכשלה באסון מעבורת החלל קולומביה)
  • משפכים רקטיים

ביו רפואה

אלקטרוניקה

קו חשמלי קרמי

אופטיקה ופוטוניקה

חוזק של קרמיקה

החוזק של חומרים תלוי במבנה המולקולרי שלו, או מיקרו-מבנה אותו התהליכים ההנדסיים משנים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0