הנרי הראשון, מלך אנגליה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "הנרי הראשון" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו אנרי הראשון (פירושונים).
הנרי הראשון, מלך אנגליה
מקום קבורה מנזר רידינג
דת נצרות קתולית
בת זוג מתילדה מסקוטלנד (אנ')
אדלאיד מלובן (אנ')
מלך אנגליה
2 באוגוסט 11001 בדצמבר 1135
(35 שנים)
דוכס נורמנדיה
28 בספטמבר 11061 בדצמבר 1135
(29 שנים)
מונרך בתקופה פיליפ הראשון, מלך צרפת
לואי השישי, מלך צרפת
Henry I of England - Illustration from Cassell's History of England - Century Edition - published circa 1902.jpg

הנרי הראשון (1068 - 1 בדצמבר 1135), שנקרא גם הנרי בוקלרק (Henry Beauclerk) בגלל עניינו במחקר, היה בנו הצעיר ביותר של ויליאם הכובש. הוא שלט כמלך אנגליה מ-1100 עד ל-1135, וירש את אחיו, ויליאם השני, "רופוס". הוא נודע אף בכינוי "אריה הצדק". שלטונו ידוע בעיקר בשל ההגבלות שהטיל על כוח המלך, שיפוריו במנגנון הממשלה, איחוד שטחי אביו והחלטתו מעוררת המחלוקת למנות את בתו כיורשת.

חייו

הנרי נולד בין מאי 1068 למאי 1069, ככל הנראה בסלבי (Selby), יורקשייר, שבאנגליה. כבן הזקונים של המשפחה, נועד לתפקיד בישוף, ולכן זכה ללימוד אינטנסיבי ביחס לאציל צעיר בן התקופה. ככל הנראה, היה הנרי הראשון מבין המלכים הנורמנים שדיבר אנגלית שוטפת.

אביו, ויליאם הכובש, חילק את אדמותיו לבניו באופן הזה:

נטען כי אביו ניבא שהנרי יזכה לבסוף בכל האדמות[1].

שני האחים הבכורים הגיעו להסכם, שבו נאמר כי אם ימות אחד מהם ללא יורש, יאוחדו שטחי אביהם תחת האח ששרד. עם זאת, כאשר מת ויליאם השני ב-1100, היה רוברט בדרכו חזרה ממסע הצלב הראשון. העדרותו, כמו גם המוניטין הגרוע שיצא לו בקרב האצילים הנורמנים, עזרו להנרי לאחוז במפתחות המצבור המלכותי בוינצ'סטר. הוא התקבל כמלך על ידי הבארונים המרכזיים, והוכתר שלושה ימים לאחר מכן, ב-5 באוגוסט, במנזר וסטמינסטר. הוא פעל במהירות לחיזוק מעמדו בקרב האצילים, על ידי הוצאה לאור של ה-Charter of Liberties, שנחשב כאבי המגנה כרטה.

ב-11 בנובמבר 1100, נשא הנרי לאישה את אדית, בתו של מלקולם השלישי, מלך סקוטלנד. מאחר שאדית הייתה גם אחיינתו של אדגר אתלינג, הטוען לכתר האנגלי, איחדו הנישואים בין משפחות המלכים הנורמנית והאנגלית. עם זאת, לא היו הברונים הנורמנים מרוצים מנישואים אלה, וככניעה לרגישותם בנושא שינתה אדית את שמה למתילדה עם נישואיה.

ב-1101 ניסה רוברט דוכס נורמנדיה לתפוס שוב את הכתר על ידי פלישה לאנגליה. בברית אלטון, הסכים רוברט להכיר בהנרי כמלך אנגליה, ולחזור בשלום לנורמנדיה.

ב-1105, כדי לחסל את האיום המתמיד מצד רוברט, הוביל הנרי כוח פלישה מעבר לתעלה האנגלית. ב-1106, הצליח להביס את צבאו הנורמני של אחיו, והכריז על דוכסות נורמנדיה כרכושה של אנגליה, מאחד בכך את אדמותיו של אביו.

כמלך, ביצע הנרי רפורמות חברתיות ומשפטיות, ביניהן:

לפני מותה ב-1118 ילדה מתילדה שלושה ילדים. ב-29 בינואר 1121 הוא נישא לאדליזה, בתו של גודפרי רוזן לאוביין, אך לא היו לו ילדים מנישואים אלו. הוא אף מחזיק בשיא מספר הילדים הבלתי חוקיים שנולדו למלך אנגלי, עם שיא מוערך של 25 ילדים.

בנו החוקי היחיד של הנרי הראשון, ויליאם אדלין, שהה על הספינה הלבנה בעת שטבעה ב-25 בנובמבר 1120, מול חופי נורמנדיה. הנרי, שנותר ללא יורשים זכרים, נקט בצעד חסר התקדים של חיוב הבארונים שלו להשבע אמונים ולקבל את בתו מתילדה, אלמנתו של היינריך החמישי, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה", כיורשת שלו.

הנרי מת מהרעלת מזון בחודש דצמבר 1135, ונקבר במנזר רידינג.

למרות שבועת הנאמנות שנשבעו הבארונים למתילדה, מינה ונישואיה השניים לז'ופרואה החמישי, רוזן אנז'ו, אויב הנורמנים, היו לצנינים בעיניהם, ואפשרו לאחיינו של הנרי, סטפן מבלואה, להגיע לאנגליה ולתבוע את כס המלכות, כשהוא זוכה לתמיכה רחבה.

המאבק בין מתילדה לסטפן הגיע לכדי מלחמת אזרחים ארוכה, הידועה בשם "האנרכיה". הסכסוך יושב לבסוף לאחר שסטפן הכריז על בנה של מתילדה כיורשו, ולאחר מותו הוכתר אותו בן כהנרי השני, מלך אנגליה.

לקריאה נוספת

  • Arthur Lyon Cross; A History of England and Greater Britain. New York: Macmillan, 1917.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ קרוס, 1917
מלכי אנגליה
ממלכת מרסיה | בית וסקס | המלכים הנורמנים | בית פלנטג'נט | בית לנקסטר | בית יורק | בית טיודור | בית סטיוארט | בית הנובר | בית וינדזור
ויליאם הראשון | ויליאם השני | הנרי הראשון | מתילדה | סטיבן


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0