ויליאם השני, מלך אנגליה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ויליאם השני, מלך אנגליה
לידה 1056
ממלכת צרפת דוכסות נורמנדיה
פטירה 2 באוגוסט 1100 (בגיל 44 בערך)
ממלכת אנגליהממלכת אנגליה ניו פורסט (אנ'), ממלכת אנגליה
מקום קבורה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת קתדרלת וינצ'סטר
דת נצרות קתולית
מלך אנגליה
9 בספטמבר 10872 באוגוסט 1100
(12 שנים)

ויליאם השני (כונה "רופוס" או "האדום" בשל דמותו האדמונית; 1056 - 2 באוגוסט 1100) היה בנו השלישי של ויליאם הכובש ומלך אנגליה מ-1087 ועד ל-1100. הוא היה גם בעל סמכות בנורמנדי והשפעה בסקוטלנד.

ביוגרפיה

ויליאם השני

תאריך לידתו המדויק של ויליאם אינו ידוע, אך היה זה בין השנים 1056 ל-1060. הוא נולד בדוכסות אביו בנורמנדיה, שאחיו הבכור, רוברט קצר הנעל, ירש. כבנו המועדף של אביו, זכה ויליאם בכס אנגליה לאחר מותו של ויליאם הכובש, אך תמיד הייתה קיימת איבה בינו לבין אחיו הבכור, למרות שהם התפייסו לאחר ניסיון הפיכה ב-1091 של אחיהם הצעיר הנרי. מבין השלושה, נדמה כי ויליאם היה המפייס.

חלוקת אדמות ויליאם הכובש לשני חלקים הציבה דילמה בפני אותם אצילים, שהחזיקו באדמות משני צדדי התעלה. מאחר שויליאם הצעיר ורוברט היו אויבים טבעיים, חששו אותם אצילים כי לא יוכלו למלא את דרישות שני המנהיגים, וכך היה עליהם להסתכן ולאבד את חסדיו של שליט אחד על מנת לזכות בחסדי השני. הפתרון היחיד, כפי שהם ראו זאת, היה לאחד פעם נוספת את ממלכת אנגליה ודוכסות נורמנדיה תחת שליט אחד. במרדף אחד מטרה זו, הם מרדו בויליאם ב-1088 לטובת אחיו רוברט, כשבראשם עומד הבישוף אודו מבאייה, אחיו למחצה של ויליאם הכובש. ויליאם הצליח לאסוף את האנגלים ולהביס את המרד, ובכך להבטיח את סמכותו באותה תקופה מוקדמת ומסוכנת לשלטונו.

ב-1096 הצטרף רוברט למסע הצלב הראשון והשאיר את ויליאם לכהן כעוצר נורמנדיה עד לשובו. אך לא הצליח לחזור לנורמנדיה עד ספטמבר 1100, חודש לאחר מותו של ויליאם.

זמן ניכר מתקופת שלטונו של ויליאם חלף במאבקים עם הכנסייה. לאחר מות ארכיבישוף לנפרנק ב-1089, הוא הקצה רווחים כנסיתיים שלהם הוא לא היה זכאי, וספג על כך ביקורת. ב-1093 מונה אנסלם לתפקיד הארכיבישוף מקנטרברי, מינוי שגרר תקופה ארוכה של טינה בין המדינה לכנסייה. ויליאם ואנסלם חלקו איש על רעהו בדבר מגוון של נושאים כנסייתיים, ובאוקטובר 1097 יצא אנסלם לגלות. בעיה זו של ויליאם הומתקה מעט, על ידי יכולתו לטעון לרווחי הארכיבישופות של קנטרברי כל זמן שאנסלם נותר בגלות, ואנסלם נשאר בגלות עד לשלטונו של יורשו של ויליאם, הנרי הראשון.

ויליאם הסתכסך גם עם מלקולם השלישי, מלך סקוטלנד, אך שמר על שלום עם יורשו, המלך אדגר.

ויליאם היה ידוע גם בשל אופיו הראוותני. הוא מעולם לא נישא, ולא היו לו ילדים בלתי חוקיים. כיום מקובל להניח כי היו לו נטיות לא צנועות.

אחד הדברים הזכורים ביותר לגבי ויליאם רופוס היה הצורה בה מת, במהלך ציד בניו-פורסט. הוא מת כאשר חץ פילח את חזהו, אך הנסיבות לכך נותרו לא מתועדות. לא ידוע אם הייתה זו תאונה או רצח. כמה היסטוריונים העלו את הסברה כי היה זה רצח, שנעשה בפקודת אחיו של ויליאם, שירש את הכס כמלך הנרי הראשון. סברה זו מעולם לא הוכחה.

המלך ויליאם השני קבור בקתדרלת וינצ'סטר.

ויליאם השני בספרות

ויליאם השני שימש כנושא לשני רומאנים היסטוריים של ג'ורג' שיפוויי (George Shipway), שנקראים The Paladin ו-The Wolf Time. הדמות הראשית ברומנים אלו היא וולטר טירל, לכאורה האיש שהתנקש במלך ויליאם, ועל פי העלילה ההתנקשות תוכננה בידי הנרי.

אילן יוחסין

רישאר השני, דוכס נורמנדיה
 
ז'ידי מבריטני
 
פילבר דה פלז
 
לא ידועה
 
בלדווין הרביעי, רוזן פלנדריה
 
אוגיפה מלוקסמבורג
 
רובר השני, מלך צרפת
 
קונסטנס מארל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רובר הראשון, דוכס נורמנדיה
 
 
 
 
 
הרלבה
 
 
 
 
 
בלדווין החמישי, רוזן פלנדריה
 
 
 
 
 
אדל מצרפת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ויליאם הראשון, מלך אנגליה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתילדה מפלנדריה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ויליאם השני, מלך אנגליה


קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

מלכי אנגליה
ממלכת מרסיה | בית וסקס | המלכים הנורמנים | בית פלנטג'נט | בית לנקסטר | בית יורק | בית טיודור | בית סטיוארט | בית הנובר | בית וינדזור
ויליאם הראשון | ויליאם השני | הנרי הראשון | מתילדה | סטיבן
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0