הרב זאב קרוב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
זאב קרוב
פטירה א' בשבט ה'תשע"ח
מקום קבורה קרני שומרון
מקום פעילות קרני שומרון
השתייכות הציונות הדתית
תחומי עיסוק מחנך, ראש ישיבה
תפקידים נוספים מחבר ספרים

הרב זאב קרוב (1959- 17 בינואר 2018, א' בשבט ה'תשע"ח) היה איש חינוך ישראלי. שימש ראש ישיבת השומרון, (ר"מ) במספר ישיבות ומרצה ליהדות במסגרות שונות ברחבי הארץ ומחבר ספרים.

ביוגרפיה

אביו, משה קרובקה, היה עיתונאי ב"שערים". סבו הוא אליהו קורן.

למד במשך שנים רבות בישיבת "מרכז הרב". התמנה לר"מ בישיבת ההסדר קרני שומרון. לאחר מכן שימש במשך כעשור כראש ישיבת השומרון בקרני שומרון. היה דובר איגוד ישיבות ההסדר בין השנים תשע"ג עד תשע"ה וכן היה אחד מראשי האיגוד. בשנותיו האחרונות לימד בישיבות ההסדר באיתמר ובאופקים, העביר סדנאות בנושא חינוך ילדים ועיקר עיסוקו היה בייסוד והפעלת בית מדרש 'יחד' אשר נמצא ברעננה ומיועד למורים ומורות בני הציונות דתית, שמלמדים בבתי ספר ממלכתיים. כמו כן, העביר שיעורים גם במדרשת בינת בשבות רחל במסגרת תוכנית שילובים של המדרשה עם סטודנטיות להוראה ממכללת אורות ישראל.

התגורר עם משפחתו בקרני שומרון. אלמנתו היא חיה לבית אלבה, אב לשבעה[1]. בנו הוא הקצין אהרון קרוב, מפקד מחלקה בצנחנים שנפצע אנושות במבצע עופרת יצוקה והיה לפצוע הקשה ביותר מהמבצע. גיסו הוא הרב משה הררי.

בשנים האחרונות לחייו חלה בסרטן,[2] ונפטר ב-17 בינואר 2018, א בשבט ה'תשע"ח[3].

ספרים שחיבר

  • בלבב פנימה - ספר המספר את סיפור הפציעה של בנו, אהרן קרוב, הפצוע הקשה ביותר במבצע עופרת יצוקה (2009). הספר יצא לאור בהוצאת ידיעות ספרים בשנת 2010. 191 עמ'.
  • בנחת רוח- סוגיות בחינוך מלידה ועד בגרות. בהוצאת ידיעות ספרים. שנת תשע”ג, 2013. הספר פורש משנה סדורה של עקרונות החינוך למן הלידה ועד גיל עשרים, ומאיר את הצללים שבתקופתנו המיוחדת והמאתגרת. הפרקים כתובים בקצרה כדי שכל קורא וקוראת יפגשו בעיקרי הדברים, שאותם יוכלו בהמשך להרחיב ולהעמיק. הספר אינו מתכון אינסטנט להתנהלות עם הילדים, אך מובאים בו עקרונות פשוטים שמהם אפשר לגזור כללים מעשיים להתנהלות אל מול כל בן ובת על פי גילם ואופיים. זהו ספר חובה להורים ולמחנכים המחפשים קריאת כיוון חינוכית.
  • דע מה שתשיב לעצמך, הוצאת קורן, 1995. רב מכר המכיל שיעורים בנושא אמונה והיחס לתהליך שיבת ישראל לארצו, ברוח הדברים היוצאים מבית מדרשו של הראי"ה קוק. ייחודו של הספר לעומת ספרי אמונה אחרים שבירור הנושאים היסודיים נעשה ברוח דברי המהר"ל והרב קוק וזאת באופן שגם מי שאינו רגיל ובקי בדבריהם יוכל להבין את דבריהם העמוקים. פרקי הספר עוסקים: אמונה, תורה ומצוות, עם ישראל, ארץ ישראל, גאולה, משמעות חגי ישראל בזמננו, מעמד האישה ביהדות. הספר קיבל את הסכמתם של רבותיו משה צבי נריה ואברהם אלקנה כהנא שפירא.
  • מה שתשיב הפרשה - שאלות חיינו לאור פרשות התורה. הספר מכיל אמירות במגוון רחב של שאלות קיומיות ונושאים אקטואליים המטרידים את המאמין המודרני, בהם: קדושת החיים או חיים בקדושה?, המוות כהתגברות החיים, תורת חיים או חיי תורה, ישראל ואומות העולם, מדינת ישראל ותהליך הגאולה. הוצאת קורן.
  • פרשת חיים חלק א - על ספרי בראשית שמות וויקרא. הספר 'פרשת חיים' מאת הרב זאב קרוב עוסק במהלכים על סדר פרשיות השבוע. בכל פרשה מופיעות שתי שיחות לאחר מכן שאלות לדיון והרחבות ממקורות שונים.

קישורים חיצוניים

מכּתביו:

לאחר פטירתו:

הערות שוליים

  1. צאצאי האחים לעווי
  2. רבקי גולדפינגר, "רבש"ע, עכשיו אני בידיים שלך", באתר ערוץ 7, 20 באפריל 2016
  3. הרב זאב קרוב הלך לעולמו, באתר ערוץ 7, 17 בינואר 2018
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0