איגוד ישיבות ההסדר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איגוד ישיבות ההסדר
סמל איגוד ישיבות ההסדר
סמל איגוד ישיבות ההסדר
מדינה ישראל
יושב ראש הרב חיים דרוקמן
מנכ"ל אורי פינסקי
תקופת הפעילות ה'תשל"ה, 1975 – הווה
פרסים והוקרה פרס ישראל

איגוד ישיבות ההסדר הוא ארגון ישראלי שנוסד בשנת תשל"ה (1975), ומאגד את כל ישיבות ההסדר מול צה"ל ומשרד הביטחון.

היסטוריה

האיגוד הוקם בשנת תשל"ה (1975) על ידי מספר ראשי ישיבות ועל ידי יעקב דרורי, שהיה רמ"ט הארגון הראשון, במטרה להקים ארגון שיייצג את כל ישיבות ההסדר במגעים ודיונים על השירות הצבאי וזכויות החיילים הדתיים מול צה"ל ומשרד הביטחון, וייצג את הישיבות מול הציבור ובתקשורת[1]. הארגון שם לו למטרה להקים ישיבות רבות המשלבות לימוד תורה עם שירות צבאי משמעותי, לגדל בני תורה ותלמידי חכמים לתורה, יראת ה', ואהבת העם והארץ.

בשנת תשנ"ה (1995) קיבל הארגון פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. את הפרס קיבל בשם הארגון הרב חיים יעקב גולדוויכט, שהקים את ישיבת ההסדר הראשונה, ישיבת כרם ביבנה.

כיום רמ"ט האיגוד הוא אורי פינסקי, ולפניו רמ"טי האיגוד היו מולי יסלזון, איתן עוזרי ואליעזר דויטץ'. הרב דוד סתיו היה בעבר דובר הארגון, והרב זאב קרוב היה אחד מראשי הארגון בשנות הקמתו ודוברו בין השנים תשע"ג-תשע"ה[2].

יו"ר מועצת הארגון הוא הרב חיים דרוקמן, ובמועצת הארגון חברים גם הרבנים יהושע ויצמן, צבי קוסטינר, שמואל הבר, שלמה רוזנפלד, דוד פנדל, אייל גריינר, יואל מנוביץ ואריה הנדלר.

משרדי הארגון ממוקמים בבניין המזרחי העולמי בירושלים[1].

קריאות ציבוריות

בשנת תשפ"א, לאחר תקיפת הרב אליהו מאלי ביפו, פרסם האיגוד מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר הביטחון בני גנץ ולשר לביטחון פנים אמיר אוחנה, בו הוא קרא לפעול להרתעה ביפו וברחבי הארץ[3].

בשנת 2021 פרסם הארגון מכתב לראש הממשלה נפתלי בנט, יחד עם איגוד הישיבות הגבוהות, נגד הפסקת הסבסוד לילדי אברכים[4][5].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0