ויקישיתוף

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף וויקישיתוף)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ויקישיתוף
Commons-logo-en.svg
Commons screenshot.png
סוג מאגר קבצים לא מסחרי
תקופת הפעילות 7 בספטמבר 2004 – הווה (19 שנים)
בעלות קרן ויקימדיה
הרשמה לא חובה (אך צריך על מנת להעלות קבצים)
commons.wikimedia.org

ויקישיתוףאנגלית: Wikimedia Commons) הוא מאגר של תמונות, צלילים וקובצי מולטימדיה אחרים חופשיים.[1] זהו מיזם השייך לקרן ויקימדיה, והקבצים שהועלו לאתר זה יכולים לשמש את כל מיזמי קרן ויקימדיה בכל השפות. לחלופין, אפשר להשתמש בהם גם מחוץ לאתר זה, בהתאם לרישיון התוכן שמשתמשים בו (רשות הציבור או ברישיון חופשי אחר, כמו הרישיון לשימוש חופשי במסמכים של גנו).

ביולי 2022 מספר הקבצים החופשיים במאגר היה מעל 85 מיליון.[2]

היסטוריה

מיזם זה הוצע על ידי אריק מולר(Erik Möller) ב-19 במרץ 2004‏,[3] ונפתח ב-7 בספטמבר באותה שנה.[4] המטרה העיקרית ליצירת מאגר כללי הייתה הרצון לצמצום שכפולי יצירות בין מיזמי ושפות ויקימדיה, שבשמם הדומה הועלו למיזמי ויקי שונים לפני שוויקישיתוף נוצר. האפשרות הטכנית לשימוש בכל הקבצים מוויקישיתוף בכל מיזמי ויקימדיה יושמה ואופשרה באוקטובר 2004, ובכל אתר ויקימדיה מאז יש אימוץ מהיר של ויקישיתוף כמחסן. לוגו המיזם הוכן על ידי רייד בילס, מי ששלח לוגו זה בהתחלה לתחרות הלוגואים של ויקיחדשות. התמונה הוכנסה לתוך תחרות הלוגואים של ויקישיתוף, שם התמונה ניצחה, ואומצה באופן רשמי בנובמבר 2004‏.[5]

במהלך חודש אפריל בשנת 2005, חברה מברלין בשם "Directmedia Publishing", הוציאה לאור מהדורה של ויקיפדיה בגרמנית ב-DVD, ונתרמו משם 10,000 עותקים של איורים ברשות הציבור, שהועלו עם המידע על התמונה ועל יוצריה.[6]

פסיפס הלוגו של ויקימדיה

מספר הקבצים בוויקישיתוף הגיע ל-100,000 ב-24 במאי 2005 (ללא אלפי תמונות של מזג האוויר או של מידע שוק לוויקיחדשות). הוא גם קיבל אזכור של כבוד בפרסי "Prix Ars Electronica" במאי 2005‏.[7] ויקישיתוף השיגו את הקובץ המיליון ב-30 בנובמבר 2006. תמונת הפסיפס של לוגו קרן ויקימדיה הוכן ידנית על ידי עורכי האתר, כדי לחגוג את ציון הדרך.[8]

לאחר מכן, פותחו כלים לממשק בין ויקישיתוף לשאר אתרי קרן ויקימדיה. דניאל קִּינְזְלֶר כתב יישומים למציאת קטגוריות מתאימות לקבצים שהועלו ("CommonSense"), בדיקת שימוש בקובצי ויקישיתוף בשאר אתרי ויקימדיה ("CheckUsage"), איתור תמונות עם חוסר מידע על זכויות יוצרים, ומסירת מידע אודות פעולות ניהוליות כגון מחיקות באתרי ויקי רלוונטיים. לאתר גם יש עוד מנוע חיפוש לתמונות הקרוי בשם "MayFlower".

כלים וסקריפטים של העלאות מיוחדות, כמו ה"commonist", נוצרו לפשט את תהליך ההעלאה של מספר רב של קבצים. בהוראה לסקור תצלומים חופשיים שהועלו לפליקר, משתמשים יכולים לשתף פעולה בהעלאת תמונות משם דרך תהליך חיצוני ("FlickrLickr"), משם הועלו יותר מ-10,000 קבצים לוויקישיתוף.

מדיניות ושימוש

רוב מיזמי ויקימדיה עדיין מאפשרים העלאות מקומיות שלא יופיעו במיזמים אחרים או בשפות אחרות, אבל אפשרות זו מכוונת לשימוש ברישיונות שהמיזם המקומי מאפשר, אך ללא היתר לשיתוף בתכני זכויות יוצרים, כמו תוכן בשימוש הוגן. ויקישיתוף בעצמו אינו מאפשר העלאות בשימוש הוגן, העלאות שלא ברישיונות חופשיים, הכללת רישיונות המגבילים שימוש מסחרי ועבודות מועתקות. הרישיונות שמקובל לכלול הם הרישיון לשימוש חופשי במסמכים של גנו, רישיונות ייחוס ושיתוף זהה של Creative Commons ואת רשות הציבור.

שפת ברירת המחדל בוויקישיתוף היא אנגלית, אך משתמשים רשומים יכולים להתאים באופן אישי את ממשק המשתמש שלהם כך שישתמש בכל שפה אחרת. להרבה דפי תוכן (דפים ספציפיים ופורטלים), ישנו תרגום למגוון שפות. קבצים בוויקישיתוף מסווגים בשיטת הקטגוריות של מדיה ויקי. בנוסף, הם לעיתים קרובות מסווגים בדפי גלריה. על אף שמלכתחילה הוצע שהמיזם יכלול גם קובצי טקסט חופשיים, קובצי הטקסט אורחו במיזם אחות של ויקישיתוף - ויקיטקסט.

איכות

התמונה שזכתה בתחרות "תמונת השנה 2012" בוויקישיתוף

לוויקישיתוף ישנם שני מנגנונים להכרה בעבודות איכותיות. האחד ידוע בשם "תמונות מומלצות" (Featured pictures), שם מוגשות למעמד זה תמונות, וקהילת חברי ויקישיתוף מצביעים האם לקבל או לדחות את המועמדויות. תהליך זה החל בנובמבר 2004.

המנגנון השני ידוע בשם "תמונות איכותיות" (Quality images), אשר נפתח ביוני 2006, ותהליך הגשת המועמדויות אליו פשוטות יותר מב"תמונות המומלצות". ל"תמונות האיכותיות" מתקבלות רק עבודות שנוצרו באמצעות משתמשי ויקימדיה, בעוד של"תמונות המומלצות" מתקבלות בנוסף מועמדויות של עבודות שנוצרו על ידי גוף שלישי, כמו נאס"א. תמונות האיכות נבחנות באיכותן הטכנית, ברזולוציה גבוהה, בחשיפה נכונה, בחדות ובקומפוזציה.

מיזם הערכת תמונות נוסף, ידוע בשם "תמונות מוערכות" (Valued images) שנפתח ב-1 ביוני 2008 במטרה להכיר באיור המוערך ביותר מסוגו. בניגוד לשני התהליכים האחרים, כל תמונה מוערכת בעיקר לפי המידה בה היא תורמת וממחישה את הנושא אותו היא מתארת והאם היא הטובה ביותר בהמחשת נושא זה.

תמונת השנה

"תמונת השנה" בוויקישיתוף מוכרזת בכל שנה החל מינואר 2007. התמונות הטובות ביותר, מבין אלו שלהן רישיון חופשי וזכו לתג "תמונה מומלצת" במהלך השנה החולפת, מועמדות לתחרות. המשתמשים הפעילים במיזמי ויקימדיה בוחרים את תמונות השנה בשני סבבי הצבעה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0