ויוריקה דנצ'ילה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ויוריקה דנצ'ילה
שם מלא וסיליקה ויוריקה דנצ'ילה - בלידה:וסיליקה-ויוריקה ניקה
השכלה המכון (כיום אוניברסיטה) לתעשיית הנפט והגז בפלוישט
עיסוק פוליטיקאית, מהנדסת בתעשיית הנפט, מורה
דת נצרות אורתודוקסית
בן זוג קריסטינל דנצ'ילה
ראש ממשלת רומניה
תקופת כהונה 29 בינואר 2018 (שנה ו-42 שבועות)
הקודם בתפקיד מיכאי טודוסה
מיכאי פיפור - זמני

וסיליקה-ויוריקה דנצ'ילהרומנית: Vasilica-Viorica Dăncilă,‏ נולדה ב-16 בדצמבר 1963 ברושיורי דה ודה) היא פוליטיקאית רומנייה, ראש ממשלת רומניה החל מינואר 2018, יושבת ראש המפלגה הסוציאל-דמוקרטית PSD. החל מ-29 ביוני 2019. ב-17 בינואר 2018 הוטל עליה להרכיב ממשלה חדשה. ב-29 בינואר קיבלה ממשלתה, ממשלת קואליציה של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית ו"ברית הליברלים והדמוקרטים", את אמון הפרלמנט ברוב גדול (282 בעד, כולל נציגי הברית הדמוקרטית ההונגרית UDMR‏, 136 נגד, והימענות אחת).[1][2] דנצ'ילה כיהנה כיושבת ראש ארגון הנשים הסוציאל-דמוקרטיות וסגן יושבת ראש וועדת הפרלמנט האירופי לחקלאות. היא האישה הראשונה בהיסטוריה של רומניה המכהנת כראש ממשלה. נבחרה כראש הממשלה השלישי של רומניה בתוך תקופה של שנה. שני קודמיה הורחקו מהתפקיד עקב סכסוכים עם מנהיג המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, ליביו דראגניה. אחרי כליאתו של דארגניה במאי 2019 בגין הפרת אמונים נבחרה דנצ'ילה, שירשה בהתחלה זמנית את מקומו, ליושבת ראש המפלגה הסוציאל-דמוקרטית. לצדה מכהן כיושב ראש אקזקוטיבי של המפלגה אאוג'ן תאודורוביץ'.

ביוגרפיה

ויוריקה דנצ'ילה נולדה בעיר רושיורי דה ודה, במחוז טלאורמן, בשם וסיליקה ויוריקה ניקה.[3] היא למדה בתיכון למדעי אנרגיה ובמכון לנפט וגז בעיר פלוישט. בהמשך הייתה מהנדסת בחברה לנפט וגז OMV PETROM ומורה בתיכון לתעשייה ביישוב וידלה. בשנים 2004–2006 היא למדה מדעי המדינה ומנהל בבית הספר הלאומי למדעי מדינה ומנהל בבוקרשט וסיימה אותו עם תואר מסטר. בשנת 2009 נבחרה בפרלמנט האירופי ונבחרה בו מחדש ב-2014. בינואר 2018 התמנתה לראש ממשלה על ידי הנשיא קלאוס יוהניס אחרי התפטרות ראש הממשלה הקודם מיכאי טודוסה. עד להרכבת הממשלה החדשה בראש הממשלה היוצאת עמד זמנית השר מיכאי פיפור. ממשלת דנצ'ילה מורכבת מ-28 שרים, רבים מהם נאמנים ליושב ראש המפלגה ליביו דראגניה, הנחשב לאיש החזק של המדינה וחיפש לערוך רפורמה משפטית על מנת להימנע מהרשעתו. בממשלה ישנם 4 סגני ראש הממשלה. תחת הנהגת דנצ'ילה רומניה עמדה לראשונה בראש הנשיאות האירופית בין 1 בינואר ל-30 ביוני 2019. במאי 2019 אחרי כשלונות מפלגתה בבחירות לפרלמנט האירופי, אישרור תוצאות משאל העם שאורגן מיוזמת הנשיא יוהאניס נגד ניסיונות הרפורמה של מערכת המשפט, וכליאתו של ליביו דראגניה באשמת הפרת אמונים, נבחרה דנצ'ילה ליושב ראש זמנית של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית.

חיים פרטיים

ויוריקה דנצ'ילה נשואה לקריסטינל דנצ'ילה העובד כמנהל בחברת נפט. באותה חברה עובד גם בנם, ויקטור דנצ'ילה.

סוגיות במחלוקת

נמתחה עליה בקורת שבדומה לשני ראשי הממשלה לפניה, בעת כהונתה מי שהחזיק את רסני השלטון בידיו היה מנהיג מפלגתה, ליביו דראגניה, שלא יכול היה לכהן כראש ממשלה עקב חקירה משפטית נגדו. כמו כן הועלו טענות לגבי שליטתה בשפה הספרותית הרומנית התקנית[4] ועל טעויות מביכות בידע הגאוגרפי הכללי שבאו לידי ביטוי בראיונות ובנאומים בביקורים במדינות אחדות. אחרי ביקורה בישראל ביקש ממנה נשיא רומניה קלאוס יוהאניס להתפטר על כך שלא יידעה אותו על הביקור כנדרש.[5] כמו כן ראש האופוזיציה דאז, המנהיג המפלגה הלאומית ליברלית לודוביק אורבן, תבע אותה למשפט על "בגידה" אחרי שממשלתה אימצה מסמך בנוגע להעברה בעתיד של שגרירות רומניה מתל אביב לירושלים ללא אישור הנשיא.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0