ועדת האנרגיה ומשאבי הטבע של הסנאט של ארצות הברית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ועדת האנרגיה ומשאבי הטבע של הסנאט של ארצות הברית
United States Senate Committee on Energy and Natural Resources
Energysenate.jpg
גוף פרלמנטרי הסנאט של ארצות הברית
ייסוד הוועדה 4 בפברואר 1977
יו"ר ליסה מרקאוסקי (המפלגה הרפובליקנית)
כהונה מ-3 בינואר 2015
חבר בכיר ג'ו מנצ'ין (המפלגה הדמוקרטית)
תחומי שיפוט מדיניות האנרגיה של ארצות הברית, מחלקת האנרגיה, שימור האנרגיה, מערכות אנרגיה סולארית ועוד
חברים

המפלגה הרפובליקנית: מייק לי, ג'ון באראסו, ג'ים ריש, קורי גרדנר, סטיב דיינס, למאר אלכסנדר, ג'ון הובן, ביל קסידי, סינדי הייד-סמית, מרתה מקסאלי

המפלגה הדמוקרטית: דבי סטייבנו, מריה קנטוול, קתרין קורטז מסטו, מזי הירונו, אנגוס קינג, מרטין היינריך, ברני סנדרס, רון ויידן

ועדת האנרגיה ומשאבי הטבע של הסנאט של ארצות הבריתאנגלית: United States Senate Committee on Energy and Natural Resources) היא ועדה קבועה בסנאט של ארצות הברית. הוועדה, המונה עשרים ושניים סנאטורים, מפקחת על עניינים וסוגיות בתחומי האנרגיה, מדיניות טריטוריאלית, ענייני ילידים הוואיים, אדמות ציבוריות, מדיניות אנרגיה גרעינית וכן פיקוח על מחלקת האנרגיה של ארצות הברית. בראשות הוועדה יושבת מאז 2015 הסנאטורית ליסה מרקאוסקי מאלסקה, והחבר הבכיר בוועדה הוא ג'ו מנצ'ין מווירג'יניה המערבית.

היסטוריה

שורשיה של ועדת האנרגיה ומשאבי הטבע ראשיתם באחת הוועדות הקבועות הראשונות שהתכנסו בסנאט האמריקאי — ועדת האדמות הציבוריות. אף על פי שהכרונולוגיה של הוועדה משקפת רצף של שינויי שמות, סמכות השיפוט של הוועדה המקורית לענייני אדמות ציבוריות קיימת ברציפות כבר למעלה מ-170 שנה. במהלך מאה השנים הראשונות מבנה הוועדה השתנה מעט מאוד, אך תחום שיפוטה התרחב בהתמדה עם התרחבות האומה האמריקאית מערבה והבעיות שנוצרו כתוצאה מהתרחבות המדינה מבחינה גאוגרפית[1].

הבעיות הרבות שנבעו מיישוב הגבול המערבי של ארצות הברית הובילו את הקבינט של ארצות הברית ליצור את מחלקת הפנים ב-1849 כאחראית על אדמות ומשאבי הטבע העצומים בבעלות הפדרלית. בשלוש השנים קודם לכן, ארצות הברית הגדילה את שטחה הגאוגרפי בלמעלה משלוש מיליון מיל רבוע והגיעה כמעט לגודלה הנוכחי בין קנדה למקסיקו. הפיקוח על החקיקות הנוגעות לתפקידי המחלקה החדשה נמצא תחת תחום השיפוט של הוועדה[1]. הממשלה הפדרלית החלה לייעד ולהפריש אזורים בעלי יופי טבעי שישמרו לכל האמריקאים העתידיים ליהנות מהם. ב-1872 הקים הקונגרס את הפארק הלאומי ילוסטון בשטחי מונטנה, ויומינג ואיידהו והציב אותו תחת שליטתו הבלעדית של מזכיר הפנים של ארצות הברית.

ב-4 בינואר 1977, בישיבה הראשונה של הקונגרס ה-95, הציגו הסנאטורים עדלי סטיבנסון השלישי (אנ') מאילינוי ובוב פאקווד מאורגון תיקונים למערכת הארגון מחדש של ועדות הסנאט. החלטה זו התבססה על מחקר ודו"ח משנת 1976 של ועדות שבראשם ישבו שני יושבי ראש בשיתוף פעולה. ב-4 בפברואר 1977 אימץ הסנאט הצעתם של פאקווד וסטיבנסון, והוקמה ועדת האנרגיה ומשאבי הטבע. תחום השיפוט שלה כלל את מרבית תפקידיה של "ועדת הפנים ולענייני איים" בנוסף לתחומים חדשים בהם תמחור ורגולציה של גז טבעי, ויסות אנרגיה, מחקר אנרגיה ופיתוח של כל צורות האנרגיה למיניהן, ייצור פחם, ותפעול אנרגיה גרעינית לא צבאית[1].

עוד בראשית שנת 1977, ביוזמת הנשיא ג'ימי קרטר ליצור את מחלקת האנרגיה של ארצות הברית, החלה לראשונה ועדת האנרגיה ומשאבי הטבע לפקח על מחלקה בקבינט של ארצות הברית. מאז הוקמה הוועדה ב-1977, מבנה וסמכות השיפוט של הוועדה נותרו קבועים למדי. ועדת האנרגיה הבדילה את עצמה משאר הוועדות האחרות בסנאט כאחת מן הוועדות הבלתי-מפלגתיות או לחלופין אחת הוועדות המאופיינות בשיתוף פעולה בין-מפלגתי. מכיוון שהנושאים הנידונים בוועדה משפיעים על אינטרסים אזוריים יותר מאשר אינטרסים מפלגתיים, חברי הוועדה ניגשים באופן מסורתי לדיונים בכוונה לבניית קונצנזוס. מרבית שיקולי המדיניות מתגבשים בין חברי הוועדה בטרם הדיון הציבורי בנושא, כך שעד שהוועדה מדווחת על צעדיה בתחום מסוים נרשמת היעדרות מחלוקת והמדיניות שואפת להיות אחידה כלל הניתן. חלק ניכר מהגישה הסכמתית זו מיוחסת לרוב הדחוק שיש למפלגת הרוב בוועדה[1].

ועדות משנה

  • ועדת המשנה לאדמות ציבוריות, יערות וכרייה[2]
  • ועדת המשנה לענייני מים ואנרגיה[2]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. 1.0 1.1 1.2 1.3 היסטוריה של הוועדה, באתר הרשמי של ועדת האנרגיה ומשאבי הטבע (באנגלית)
  2. 2.0 2.1 2.2 2.3 ועדות משנה של ועדת האנרגיה, באתר הסנאט האמריקאי (באנגלית)
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0