חצץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "אגרגט" מפנה לכאן. לערך העוסק בסדרת טילים בליסטיים מפיתוח גרמניה הנאצית, ראו אגרגט (סדרת טילים).
דחפור באתר בנייה באריאל מעמיס סלעים על מכונה משוכללת שמפוררת אותם, והופכת אותם לחצץ. בתהליך זה גם נפטרים מהסלעים שמפריעים לבנייה, וגם מייצרים חצץ, שישמש לבנייה, במקום, במקום להוביל אותו מאתרי כרייה

חצץערבית: حَصَاة, "חצאת"[דרוש מקור]) הוא מונח גאולוגי המתייחס לכל סוג של סלע הגדול משני מילימטר וקטן מ-57 מילימטר. חצץ הוא גם כינוי לאבנים קטנות. יש המתייחסים לחצץ כאל סלעים או אבנים בגודל 2–4 מילימטר, בעוד חלוקים הם אבנים גדולות יותר (4–75 מילימטר). סלע או אבן שגודלם קטן מ-2 מילימטר (אך גדול מ-0.02 מילימטר) ייקרא בגאולוגיה "גרגר חול".

חצץ: האבנים בתמונה הן בגודל 4 ס"מ

השימוש בחצץ לבניית תשתיות נרחב וכולל שימוש, תוך עירוב עם בטון, לבנייה; עירוב עם זפת ליצירת טרמק, המשמש לסלילת כבישים, ושימוש ללא בטון ליצירת דרכים. זה האחרון נפוץ ביותר בעיקר בדרכים כפריות או במקומות עניים יותר. כיום קיימות בעולם יותר דרכי חצץ (אנ') מאשר דרכים סלולות בטון, אספלט או טרמק. ברוסיה, למשל, יש יותר מ-400,000 ק"מ של דרכי חצץ.

קיימים מרבצי חצץ טבעיים, הנוצרים כתוצאה מתנאי האקלים ושחיקת סלעים. פעילותם של גורמי מים (נהרות, גלים) מפיקה ערימות של חצץ, שלעיתים מתלכדות לכדי קונגלומרט. צורכי התעשייה אינם מאפשרים הסתפקות בחצץ טבעי, וקיים גם ייצור חצץ, באמצעות הפקה של חצץ במחצבות, בעיקר מסלעים כמו אבן חול, גיר, או בזלת.

אטימולוגיה

  • המילה נזכרת פעם אחת בתנ"ך ”וַיַּגְרֵס בֶּחָצָץ שִׁנָּי הִכְפִּישָׁנִי בָּאֵפֶר” (איכה ג טז). בערבית מילה קרובה حَصَاة, "חצאת" או חצתָה חלוק נחל.

סוגי חצץ

  • גרנוליט הוא חצץ המשמש בבניין ליצירת שביל כניסה, לציפוי חומות ובנייני מגורים. את הגרנוליט מערבבים במלט המצוי בחנויות לחומרי בנייה, מורחים במקום הרצוי, ולאחר ייבוש חלקי מגרדים במברשת פלדה.
  • אגרגט הוא חצץ המשמש בתהליך הבנייה לשיפור חוזק הבטון. בתפקיד זה יכול לשמש גם חול נקי.

קישורים חיצוניים


Symbole-géologie.png ערך זה הוא קצרמר בנושא גאולוגיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.