רבי שלמה זלמן ליפשיץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חמדת שלמה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שלמה זלמן ליפשיץ
קבר רבי שלמה זלמן ליפשיץ בבית הקברות בוורשה
מצבת רבי שלמה זלמן ליפשיץ

שלמה זלמן ליפשיץ (פוזנא, ה'תקכ"ה, 1765 - ורשה, י"א בניסן ה'תקצ"ט, 26 במרץ 1839. מכונה גם ה"חמדת שלמה", על שם החשוב שבספריו), רבה הראשון של ורשה ומחבר שו"ת על ארבעת חלקי שולחן ערוך.

ביוגרפיה

נולד בשנת ה'תקכ"ה (1765) לרב יצחק בן ר' יואל ליפשיץ בעיירה פוזנא (כיום פוזנן בפולין). מילדותו הקדיש את כל זמנו ללימוד תורה. בגיל 17 התחתן עם בתו של ר' יקיר, מגדולי הגבירים של קהילת פוזנא, אשר נתן לו סכום רב כנדוניה, והתחייב לפרנסו במשך 10 שנים. לאחר שנים אחדות נפטרה אשתו הראשונה, אשר הולידה את בניו, ר' יואל ורבי שלמה. בנישואיו השניים התחתן עם אחותה, פייגיל. חותנו העניק לו שוב סכום כסף רב, והתחייב לפרנס אותו עוד 10 שנים נוספות. בגיל 40, לאחר כ־22 שנה בהן נסמך על שולחן חותנו, נאלץ למצוא מקור לפרנסתו. ובשנת ה'תקס"ד, משלא הצליח במסחר, קיבל על עצמו רבנות בעיר נאשלסק. בשנת ה'תקע"ט התמנה לרבה של פראגה (פרבר של ורשה), ובשנת ה'תקפ"א התמנה לרבה הראשי הראשון של ורשה.

עמד בקשר מכתבים אמיץ עם רבי עקיבא איגר ועם רבי יעקב לורברבוים בעל "נתיבות המשפט", שהעריכו אותו ביותר.

הנהגותיו

עוד ביושבו על שולחן חותנו סירב לקבל על עצמו כהונה רבנית, שכן לא רצה להתפרנס מלימוד תורה. מצד שני לא רצה לבטל זמנו בעיסוק במסחר ועל כן הילווה כסף לסוחרים בעירו באמצעות היתר עסקה. כל ימיו השתדל בכל מאודו לקיים את מצוות צדקה וגמילות חסדים, ופיזר מלבושים וממון רב לעניים ולנזקקים. בשבתו על כס הרבנות בנאשלסק תיקן את מקווה הטהרה על חשבונו.

רבי שלמה זלמן ליפשיץ נהג לחבוש לראשו שטריימל גם בימות החול.

מלחמתו בהשכלה

בורשה עמד רבי שלמה זלמן מול שתי חזיתות, מצד אחד תנועת ההשכלה, בתמיכת השלטונות והמשפחות האמידות, ומצד שני החסידות בראשות האדמו"ר מגור בעל חידושי הרי"ם, שחדרה יותר לחוגים העממיים. למרות שרבי שלמה זלמן נקט עמדה חד משמעית בנושא הרפורמה, ובנושא בית מדרש לרבנים שהוקם באותה עת, ולמרות היותו הולך בדרך ההתנגדות, שמר על מערכת יחסים טובה עם כל שכבות האוכלוסייה היהודית בעיר ורשה, וכן עם השלטונות.

מתלמידיו

מותו

בליל י"א בניסן ה'תקצ"ט, נפטר רבי שלמה זלמן. קברו נמצא בבית העלמין בוורשה בגבעה שבכניסה המרכזית, אהל בנוי על קברו. לאחר פטירתו התמנה הרב חיים דוידזון, מראשי הקהל בוורשה, לרב העיר.

מספריו

הרב ליפשיץ כתב ספרים ברוח הלמדנות וברוח ישיבות ליטא.

  • חידושי חמדת שלמה: על מסכתות בבא מציעא, גיטין, יבמות, כתובות, פסחים וקידושין.
  • חמדת שלמה: דרשות וליקוטי הלכות.
  • קונטרס דיני נידה.
  • שו"ת חמדת שלמה: על ארבעה חלקי שולחן ערוך (מהדורה ראשונה: תקצ"ו [1835], ורשה: ללא ציון שם ההוצאה; מהדורה שנייה: תשכ"ח [1968], ירושלים: בהוצאת צאצא המחבר).

החידושים והתשובות יצאו לאור בהדפסה מחודשת עם מראי מקומות וציונים בשנת תשע"ח על ידי מכון משנת רבי אהרן.

לקריאה נוספת

  • רבי אברהם יצחק ברומברג, מגדולי התורה והחסידות תשי"ט, חלק ט"ו - ראשוני הרבנים בורשה.
  • רבי אברהם דב מנדלזון, תולדות חמדת שלמה, נדפס בסוף שו"ת חמדת שלמה.

קישורים חיצוניים


הקודם:
-
הרב הראשי לוורשה הבא:
הרב חיים דוידזון
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0