טכם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
טכם - טכנולוגיה מתקדמת בע"מ
Tekem.jpg
מייסדים יוסי ורדי, מאיר בורשטיין ויורם רוזנפלד
תקופת הפעילות 1969–הווה (כ־54 שנים)
משרד ראשי תל אביב
ענפי תעשייה מחשוב
מוצרים עיקריים ייעוץ ארגוני, ניתוח מערכות מידע, פיתוח תוכנה

טכם - טכנולוגיה מתקדמת בע"מ (ובקצרה: טכם), הייתה מחברות המחשוב המובילות בישראל, והיא הגרעין של חברת המחשוב "נס טכנולוגיות".

היסטוריה

החברה נוסדה בשנת 1969 על ידי קבוצת מדענים: פרופ' יעקב זיו, פרופ' שליפר ופרופ' קצנלסון מהטכניון ופרופ' דניאל שמשוני מאוניברסיטת תל אביב, ועל ידי יוסי ורדי, מאיר בורשטיין ויורם רוזנפלד. העובדים הראשונים היו בעלי רקע בתחום הניהול ומקצתם יוצאי ממר"ם. משרדי החברה שכנו בקריית עתידים (שם נמצאים גם משרדי ממשיכתה, "נס טכנולוגיות")[1]

החברה פעלה בתחילה בתחום של ייעוץ ארגוני, ניתוח מערכות מידע ופיתוח תוכנה. לימים הצטרפו לחברה דני קוניק, בוגר קורס התכנות הראשון של ממר"ם (עבר אחר כך לניהול חברת התוכנה קונתהל, שהתחרתה בטכם ולימים הצטרפה אליה לשם הקמת "נס טכנולוגיות") וכן עודד ריץ שהיה איש ההנדסה הראשון שהצטרף לחברה (מהנדס אלקטרוניקה ובקרה) והחברה נכנסה לתחום של פרויקטים צבאיים ופרויקטים משולבי חומרה ותוכנה.

הפרויקט הגדול הראשון נעשה עם חברת יוז איירקראפט האמריקאית עבור חיל האוויר הישראלי. חברת יוז נכנסה כשותפה בחברה. במשך שנים רבות הייתה חברת טכם מהמובילות בתחום זה בישראל. החברה הייתה הראשונה שקבעה סטנדרטים בתחום תעשיית התוכנה והפכה את כתיבת תוכנה מאמנות להנדסה. החברה הייתה מהראשונות בעולם שהבינה שפיתוח תוכנה הוא הנדסה וקבעה את הביטוי Software Engineering - הנדסת תוכנה - שלימים הפך לביטוי מוכר ומוסכם בעולם.

שנים רבות הייתה החברה בבעלות חברת תדיראן בע"מ שקנתה את חלקה של חברת יוז ואת חלקם של המייסדים. לימים הפכה טכם לחברה ציבורית.

טכם פעלה בארבעה תחומים עיקריים של טכנולוגיית המידע:

  • פיתוח והטמעה של מערכות מידע לניהול.
  • מערכות צבאיות ומערכות זמן אמת, ובהן מערכות פיקוד, בקרה ותקשורת, מערכות הגנה אווירית ומערכות לוחמה אלקטרונית.
  • פיתוח ושיווק של חבילות תוכנה.
  • שיווק של חבילות תוכנה מיובאות ותמיכה בהן.

חברה בת של החברה בשם ATI-Advanced Technology International פעלה בארצות הברית, ועסקה בשיווק של מוצרי טכם שם ובפיתוח פרויקטי תוכנה בעקר למגזר הפיננסי.

בשנת 1988 העסיקה החברה למעלה מ-400 עובדים.

בשנת 1998 נרכשה טכם על ידי קבוצת משקיעים אמריקאית ונהפכה לחלק מחברת "נס טכנולוגיות" ולמעשה לגרעין המנהל והמשפיע על החברה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים