טלק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
טלק
בלוק של טלק
תכונות המינרל
הרכב כימי Mg3Si4O10(OH)2
מערך קריסטלוגרפי מונוקליני
צורת הגביש מקבץ לוחי או גרגרי דק.
צבע ירוק, אפור, לבן עד כסוף
ברק עמום, פנינתי או שמנוני
שקיפות הגבישים הבודדים שקופים למחצה אך במקבץ הטלק אטום
פצילות מושלמת בכיוון אחד
שבירה בלתי שווה עד לוחית
קשיות 1 בסולם מוס (המינרל הרך ביותר בסולם)
משקל סגולי 2.82
שרטוט לבן
מינרלים נלווים קוורץ, פירוקסן, אמפיבול, ביוטיט, ואוליבין

טלק הוא מינרל סיליקטי ממשפחת הפילוסיליקטים (סיליקטים במבנה בצורת לוחיות) השייך לקבוצת הסמקטיט במשפחת מינרלי החרסית. הוא מופיע לרוב במקבץ עלעלי או סיבי וקשה מאד להבחין בגבישים המרכיבים אותו. הלוחיות המרכיבות אותו ניתנות לכיפוף אך אינן גמישות. הטלק שמנוני למגע.

טלק הוא מינרל מותמר שהוא נברא בששת ימי בראשית בדרך של של התמרה של סיליקטים של מגנזיום כדוגמת הפירוקסן, האמפיבול, האוליבין ומינרלים דומים נוספים. הטלק מצוי בדרך כלל בסלעים מותמרים בסיסיים כתוצאה מהתמרה של המינרלים שהוזכרו.

טלק הוא המינרל עם הקשיות הנמוכה ביותר. ותכונות אלה מנוצלת לשימושים רבים.

סלע הבנוי מטלק ירוק-אפרפר מחוספס קרוי אבן-סבון או סטיאטיט והיה בשימוש לתנורים, כיורים, משטחי עבודה, לוחות מיתוג חשמל וכו'. בטלק נעשה שימוש בקוסמטיקה (כאבקת טלק), כאחד המרכיבים בהכנת צבעים, כחומר סיכה, כחומר מילוי בתעשיית הנייר. טלק הוא אחד המרכיבים באבקה לתינוקות, אבקה עוצרת דימום שתפקידה למנוע פריחות באזור המכוסה על ידי החיתול. הגיר בו משתמשים חייטים עשוי מטלק כמו גם הגיר בו נעשה שימוש בעבודות מתכת. כמו כן נעשה שימוש בטלק כתוסף מזון או בתרופות.

בעבר היו חששות שמא הטלק גורם למחלות ריאות אולם מנהל המזון והתרופות בארצות הבריתFDA) מסווג את הטלק שאינו מכיל סיבי אסבסט כחומר בטוח.

מקומות בהם מוצאים את הטלק כוללים מכרות בהרי האפלצ'ים, קליפורניה וטקסס שבארצות הברית, גרמניה, פירנצה באיטליה, טירול באוסטריה, טרנסוול בדרום אפריקה ואיי שטלנד בסקוטלנד.

מקור השם מפרסית ואליה הגיע מהערבית.

קישורים חיצוניים

אבקת טלק