ידע הוא כוח

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
"ידע הוא כוח" (רו') הוא שמו של מגזין מדעי שיצא ברוסיה וברית המועצות.

ידע הוא כוחלטינית: Scientia potentia est[1]) הוא אפוריזם לטיני. הוא מיוחס לרוב לפרנסיס בייקון, אף שאינו מופיע בכתביו. הביטוי הדומה "ipsa scientia potestas est" ("הידע עצמו הוא כוח") מופיע בספרו "Meditationes Sacrae"‏ (1597).

בצורתו "scientia potentia est" הוא מופיע לראשונה בגרסה משנת 1668 של הספר "לויתן" מאת תומאס הובס, שבצעירותו היה מזכירו של בייקון.[2]

מקבילות

ניתן למצוא דמיון גם לביטוי המופיע בספר משלי: "גֶּבֶר חָכָם בַּעוֹז וְאִישׁ דַּעַת מְאַמֶּץ כֹּחַ" (ספר משלי, פרק כ"ד, פסוק ה').

המופע המתועד הראשון של הביטוי, בשפה כלשהי, הוא אצל עלי בן אבי טאלב, כפי שתועד בספר "נהג' אל-בלאע'ה" (نهج البلاغة) מן המאה העשירית, קובץ האמירות המיוחסות לאימאם עלי (דרשה 146). מופע נוסף הוא באפוס הפואטי "שאהנאמה" מאת המשורר הפרסי פירדוסי. הוא אומר (בתרגום חופשי לעברית): "בעל היכולת הוא החכם" (בפרסית: توانا بود هر که دانا بود).[3] ניתן לתרגם צלע זו גם כ"ידע הוא כוח" או כ"האדם החכם הוא בעל הכוח".

בספר הדיסטופי "1984", מאת ג'ורג' אורוול מופיעה הגרסה המנוגדת לביטוי זה, "בערות היא כוח".[4]

הערות שוליים

  1. ^ גם scientia est potentia ו-scientia potestas est
  2. ^ Duncan, Stewart, "Thomas Hobbes", The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Summer 2013 Edition), Edward N. Zalta (ed
  3. ^ תרגום מן האנגלית, מופיע באתר shahnameh.net:‏ "Capable is he who is wise"
  4. ^ בסדרת הספרים הארי פוטר, המוטו של משרד הקסמים בספר השביעי הוא "קסם הוא כוח", המבוסס על ביטוי זה.