רבי יחיא צאלח

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יחיא צאלח)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מהרי"ץ" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו מהרי"ץ (פירושונים).

הרב יחיא צאלח (מכונה גם מהרי"ץ או מהר"י צאלח; חשוון תע"ד, צנעא - כ"ח בניסן תקס"ה), היה מגדולי רבני תימן בשנות ה-ת"ק, מגדולי הפוסקים האחרונים, מחבר הספר "פעולת צדיק", ועוד.

ביוגרפיה

נולד בחשוון בשנת ה'תע"ד[1] לרב יוסף בן הרב צאלח (מהר"ץ), ולאמו - בתו של הרב דוד קאפח. כבר בילדותו הפגין מהירות תפישה, זיכרון ועמקות בלימודיו. למד אצל סבו הרב צאלח, ואצל זקני הדור הרב יחיא קרואני והרב סעדיה קטיעי. כשגדל היה תלמיד חבר לשני "גדולי הדור" הרב דוד משרקי והרב יחיא הכהן עראקי.

לפרנסתו עסק במלאכת הצורפות, כמנהג רבני תימן שהתפרנסו ממקצוע כדי לא להטיל עצמם על הציבור. בשנת השלושים לחייו עזב את מלאכת הצורפות ועסק בכתיבת ספרי תורה ומגילות, מפני שמלאכה זו נקייה יותר.

בשנת ה'תקי"ח, בהיותו כבן 43 שנה מונה לרב הראשי וראש אב בית דין לכל קהילות תימן, וכבר לפני כן שימש כחבר בית דין בבתי דין קודמים. סמכותו הוכרה בכל תימן ללא עוררין. מהרי"ץ היה עניו, אך גם תקיף כשמדובר היה בסטייה מההלכה. עמד בראש הישיבה הכללית בצנעא, שם נאספו רבני העיר לדון בשאלות הלכתיות בכל יום.

שמעו של מהרי"ץ הגיע אף להודו השכנה, ומנהיג היהודים שם אף כתב עליו תארים מופלגים, וביניהם "פריו קודש הלולים, שייף עייל ושייף נפיק ומסיק שמעתא אליבא דהלכתא...סיני ועוקר הרים...".

דרכו בהלכה

חיבוריו מאופיינים בעיון ובבקיאות. בתחילה נטה לפסוק כדעת רבי יוסף קארו בעל "השולחן ערוך", אולם לאחר מכן החליט שאין זו דרכה של יהדות תימן והחל לפסוק בדרך כלל כדעת הרמב"ם. בכך הושפע מזקני דורו, הרב יהודה צעדי והרב פנחס עראקי הכהן, שדבקו יותר ברמב"ם ובמנהגי תימן מאשר בשולחן ערוך:

דע דארץ המערב ומצרים וארץ התימן אתריה דהרמב"ם הוא וזה גלוי ומפורסם בספרים ובפי כל. וכ' השירי כנסת הגדולה סי' קכ"ח דגם ארץ המערב אתריה דרבינו הבית יוסף. ולמדתי מהשירי כנסת הגדולה שם בהגהת הטור דאם יש מחלוקת באיזה דין בין הרמב"ם ורבינו בית יוסף דנהיגינן כהרמב"ם אפי' באתריה דהב"י. ובשאר מלי דלא פליג הרמב"ם או שלא נזכר בדבריו ונזכר בדברי הב"י נהיגינן כהבית יוסף אף דשאר פוסקים פליגי עליה עיין שם. וזה דבר מוסכם גם מהסברא בידינו קודם ראותי דברי השכ"ג דו"ק:

שו"ת פעולת צדיק חלק ב סימן רנא

גולת הכותרת של חיבוריו הוא ספר השו"ת "פעולת צדיק", הספר נחלק לשלושה חלקים סובב ומקיף את כל פינות ההלכה, תשובותיו מנוסחות בקצרה, משפטים מקיפים וקולעים. אין הספר כולל את כל התשובות שהשיב, אלא רק מעט מזעיר מהם. ספרו "עץ חיים" הוא פירוש רחב ידיים מקיף על התכלאל (הסידור התימני הכולל את כל התפילות וההליכות היהודיים שבמעגל השנה). הפירוש נכתב מתוך קנאותו למסורת תימן העתיקה והמדויקת, קנאות שהושפעה מהרב יהודה צעדי.

ר' יעקב ספיר, שביקר בתימן כחמישים שנה לאחר פטירת מהרי"ץ, כותב עליו בספרו "אבן ספיר" כך: "והיה גדול בחכמת הקבלה ובעל מופת לרבים, גם סופר מהיר ואומן היה, ראיתי ספרי תורה ומגילות כתב ידו נחמד למראה... ושמו גדול בכל ארץ התימן והולכים לאור פסקיו והכרעותיו כהלכה למשה מסיני".

קרוב לחמישים שנה הנהיג את יהדות תימן, עד לפטירתו בכ"ח בניסן ה'תקס"ה.

בניו ותלמידיו

מהרי"ץ העמיד תלמידים רבים, וכמעט כל גדולי הדור שקמו אחריו היו תלמידיו. מהם:

מספריו

  • פעולת צדיק - שו"ת, שלשה חלקים
  • עץ חיים - תכלאל עם פירוש
  • זבח תודה - על הלכות שחיטה בשו"ע
  • שערי קדושה - דיני שחיטה וטרפות בקיצור
  • שערי טהרה - דיני נידה בשפה הערבית, כדי שיובן לנשים.
  • מעיל קטֹן - הוצאת "חדרי תימן", נהריה, תשנ"ב.
  • אורח לחיים - פירוש על חמש מגילות, מובא בתכלאל שיצא בהוצאת ר' שמעון צאלח תשמ"ט.

לקריאה נוספת

מאמר "צדיק מה פעל" של הרב משה רצאבי, המודפס כמבוא לשו"ת "פעולת צדיק".

קישורים חיצוניים


הערות שוליים

  1. לתאריך הולדתו ראה הרב יוסף קאפח, "הרה"ג יחיא בכה"ר יוסף צאלח זצ"ל (מהרי"ץ)", בתוך: כתבים ב, ירושלים תשמ"ט עמ' 997
תקופת חייו של רבי יחיא צאלח על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0