רבי יעקב בנדטמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יעקב בנדטמן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

רבי יעקב בנדטמן (ה'תק"ן, 1790 - שבת כ"ז באדר ה'תרכ"א, 9 במרץ 1861) היה רב ליטאי, רבה של בויסק שבקורלנד ומחבר הספר זכרון יעקב.

ביוגרפיה

נולד לרב יהודה בנדטמן. שם המשפחה נקרא על שם סב המשפחה ר' בנדט, מניצולי גזרות ת"ח ות"ט שסיפור נישואיו התפרסם, כאשר גילה את כלתו שניצלה אף היא מהפרעות בלא ידיעתו בשולחן העניים שהוכן לכבוד חתונתו עם בת-עשירים, ונטש את האירוע למען ארוסתו הענייה.

הוא התייתם בצעירותו וגדל בבית סבו רבי שמואל חסיד מראסיין. סבו השקיע את מיטב זמנו בגידולו וכבר בגיל עשר ידע לצטט על פה את כל ששה סדרי משנה. נישא לחנה בתו של גביר משקוד שבזאמוט, הוא שקע בלימוד תורה בבית מדרש מקומי ולמד בחברותא עם קרוב משפחתו רבי יוסף פיימר, רבה לעתיד של סלוצק. בהמשך עבר לגור בסוגינד שם למד בחברותא עם קרוב משפחתו, רבי אליהו רגולר, שהתגורר עדיין בעיר הולדתו.

בסוגינד התמנה כמו"צ ומשם נקרא לכהן כרבה של שאוויל. בתקופת שאוויל התפרסם מאד ברחבי ליטא, ולצד חידושי ההלכה שלו היה פעיל מאד בתחום הסיוע הרפואי לחולים, בדגש על חולים נזקקים כלכלית.

משאוויל עבר לכהן ברבנות העיר בויסק שבקורלנד. בעיר זו כיהן למעלה משלושים שנה. הוא הקים בעיר שיעורי תורה והעביר בעצמו רבים מהשיעורים מדי יום: בתלמוד בבלי, שולחן ערוך, משניות, מדרש ועין יעקב. כדי לעודד את קבוצת אומרי ה"תהלים", שהיו אנשים פשוטים, היה יושב כאחד מהם מדי שבת לפנות בוקר.

משפחתו

שני בניו נפטרו על פניו בעודם צעירים. בנותיו נישאו לתלמידי חכמים:

  • בלומה - נישאה לרב שמואל צבי הרץ, ששימש מו"צ בזאגר-חדש
  • מלכה - נישאה לרב דוד ב"ר אברהם אבלי מזאגר, ולהם שתי בנות. אחרי פטירת בעלה הראשון נישאה בשנית לרב והגביר יוסף רוכביצקי (ראכעוויצקע) מראסיין והתפרסמה כפילנתרופית
  • גרונה - נישאה לרב עזריאל בנו של רבי יצחק סירווינטר המו"צ מווילנה, שהתפרסם בצעירותו ברחבי ליטא כעילוי. הוא נפטר זמן קצר לאחר נישואיהם והותיר אחריו בת. היא נישאה בשנית לרבי אלכסנדר משה לפידות מראסיין, אך נפטרה בגיל 36 בהותירה אחריה עוד שלוש בנות ובן
  • לאה - נישאה לרב ישראל ליב, רבה של מיטאווי
  • רחל דינה - נישאה לרב אליעזר דוד רוטנברג מוילקובישק

קישורים חיצוניים