ירח כחול

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ירח כחול עם ליקוי ירח חלקי כפי שנצפה ב 31 בדצמבר 2009

ירח כחול הוא שם הניתן למופע ירח מלא בשני מקרים שונים (ירח כחול חודשי וירח כחול עונתי). למרות שמו, בפועל אין צבע הירח שונה במועדים אלה, ואין לבלבל עם תופעה אופטית ידועה שבה צבעו של הירח משתנה עקב אפר געשי או כתוצאה משריפות הפולטות עשן לאוויר.

ירח כחול חודשי

על פי רוב, ירח מלא מופיע רק פעם אחת במהלך חודש. ההפרש בין מופעים של ירח מלא הוא 29.5 ימים. בלוח שנה שמשי, בו החודשים לא מבוססים על הירח, מחזור הירח זז בכל חודש. בלוח הגרגוריאני מרבית החודשים הם בני 30 או 31 יום, כך ששני ירחים מלאים יכולים ליפול בחודש אחד. המאורע הזה מתרחש כל שנתיים וחצי בממוצע. בלוחות שנה ירחיים או ירחיים-שמשיים, כגון העברי, המוסלמי או הסיני הדבר לא אפשרי.

ירח כחול חודשי בין 2009 לבין 2016

שני מופעי ירח מלא בחודש לועזי (המופע השני נקרא ירח כחול):

ירח כחול עונתי

מופע ירח מלא שלישי בעונה קלנדארית שבה ארבעה מופעי ירח מלא.

ירח כחול עונתי בין 2009 לבין 2021

ירח כחול נראה

קיימת תופעה בה פליטה של גזים לאוויר הלילה משנה את תכונות האופטיות שלו, כך שהירח נראה גוון כחול. ירחים כחולים הופיעו בשנת 1983, לאחר התפרצותו של הר הגעש אל צ'יצ'ון (El Chichon) במקסיקו. כמו כן נתקבלו דיווחים על ירחים כחולים, שהופיעו אחרי ההתפרצות סנט הלנס ב-1980 ופינטובו ב-1991 ובעקבות שריפות שהשתוללו בביצות באלברטה ב-1950.

מקור השם

האמריקאים הילידים חילקו את השנה לפי מופעי הירח המלא, כאשר בכל שנה יש 12 ירחים מלאים, ובכל עונה יש 3 ירחים מלאים. השמות שניתנו לכל ירח מלא היו קשורים לזמן ולעונה שבה הופיע. כדי שלוח השנה לא ישתבש בשנה שבה יש 13 ירחים מלאים, נחשב הירח הכחול כירח יוצא דופן ולכן קיבל שם שונה מהשאר (בדומה לשנה מעוברת בלוח השנה העברי).[1] גם החוואים האמריקאים אימצו שיטה זו והיא הפכה להיות נפוצה במאה ה-19 וה-20.

מקור השם הוא (כנראה) לא הצבע הכחול אלא המילה "belewe" שמשמעותה "לבגוד".[2] בנצרות, התענית שלפני חג הפסחא נקבעת לפי הירח המלא האחרון של החורף, ומסתיימת בירח המלא הראשון של האביב. לכן אם יופיע ירח כחול בין שני אירועים אלה הירח כאילו "בוגד" במאמינים וגורם להם לצום חודש נוסף.[3]

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. Almanac, Old Farmer's. "Full Moon Names". Old Farmer's Almanac. בדיקה אחרונה ב-15 באוקטובר 2016. 
  2. "What is a Blue Moon? - Farmers' Almanac". Farmers' Almanac (בEnglish). 24 באוגוסט 2009. בדיקה אחרונה ב-15 באוקטובר 2016. 
  3. "What Is A Blue Moon - Variations of a Full Moon". Sky & Telescope (בEnglish). 27 ביולי 2006. בדיקה אחרונה ב-15 באוקטובר 2016. 
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0