ישיבת אור אלחנן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישיבת אור אלחנן
ישיבה
השתייכות ישיבה ליטאית
תקופת הפעילות 1976–הווה (כ־48 שנים)
מייסדים הרב אליעזר שמחה וסרמן
הרב מאיר חדש
הרב משה מרדכי חדש
בעלי תפקידים
ראש הישיבה הרב חיים אריה חדש
הרב צבי אליעזר וינפלד
תלמידים
כ-380 וכולל אברכים
שונות
ספרים המכון להוצאת ספרים "אוהל תורה ברנוביץ'"
"אור אלחנן"
(ספרי הרב אלחנן וסרמן)
מיקום
מיקום ירושלים

ישיבת אור אלחנן - "אהל תורה" ברנוביץ' היא ישיבה גדולה חרדית-ליטאית בירושלים, שאליה מסונפות מספר ישיבות קטנות ברחבי הארץ. נכון ל-2019 לומדים בה כ-300 תלמידים[1].

יסוד הישיבה

בשנת ה'תשל"ט (1979) עלה לישראל הרב אלעזר שמחה וסרמן מלוס אנג'לס שבארצות הברית, שם עמד בראשותה של ישיבת "אור אלחנן דקליפורניה" שנוסדה על ידו על שם אביו, הרב אלחנן וסרמן, ולזכר ישיבת "אהל תורה" שהוקמה על ידי אביו בעיר ברנוביץ' שבליטא בשנת ה'תרפ"א (1921). עם עלותו ארצה, העביר את הישיבה בלוס אנג'לס לרשותה של ישיבת חב"ד בעיר, בתנאי ששמה יישמר.

הרב וסרמן רצה להציב גלעד לאביו, באמצעות הקמתה של ישיבה שתתנהל על פי מתכונתה של הישיבה בברנוביץ'. הוא מינה את הרב מאיר חדש, ששימש כמשגיח בישיבות חברון ו"עטרת ישראל", למנהל הרוחני הראשי של הישיבה, ואת בנו, הרב משה מרדכי חדש, לראש הישיבה. לאחר פטירת הרב משה מרדכי בתמוז ה'תשע"ו, מונו בנו הרב חיים אריה חדש וחתנו הרב צבי אליעזר וינפלד לראשי הישיבה. אחיו של הרב משה מרדכי, הרב נפתלי חדש, הוא המנהל הרוחני, לצד הרב צבי פלונצ'ק, שכיהן בישיבה עד שנת תשפ"ג. על צוות הישיבה נמנים הרבנים הרב שמריהו גרוסנס, הרב זלמן גודמן[2], הרב מרדכי סומפולינסקי, הרב אברהם פוזן[3], הרב צבי פסח כהן[4] והרב אליהו אורלנסקי.

מבנה הישיבה

הישיבה התחילה את דרכה בבניין שכור בשכונת עזרת תורה בירושלים, עם קבוצה של בחורים יוצאי ישיבות חברון, בית התלמוד ואחרות. שיטת הלימוד בישיבה קיבלה את צביונה של ישיבת חברון מבחינת סדר היום ומסכתות התלמוד הנלמדות.

תפילות הימים הנוראים של ראש הישיבה, הרב משה מרדכי חדש, ולאחר פטירתו - הרב חיים אריה חדש, מושכות לישיבה מאות אנשים.

כיום מבנה הישיבה נמצא בשכונת רוממה בירושלים.

הישיבה ומוסדותיה כיום

בשנת תשנ"ג עברה הישיבה למבנה קבע בשכונת רוממה עילית שבירושלים. בישיבה הגדולה כ-300 בחורים (נכון לשנת 2019), וכן כולל אברכים. כן נמנים עם תלמידי המוסדות, עוד מאות אחדות של בחורים בישיבות קטנות המסונפות אליה: באחוזת ברכפלד שבמודיעין עילית שבראשה עומד הרב סומפולינסקי, בשכונת גבעת שאול בירושלים, בטבריה שבראשה הרב אחיקם שבח ובישיבה הקטנה "כנסת מאיר" (ראו להלן).

כמו כן מפעילה הישיבה את המכון להוצאת ספרים "אוהל תורה ברנוביץ'", העוסק בעיקר בעריכת והדפסת ספריו של הרב אלחנן וסרמן. וכן ספרי "מראה מקומות" על הש"ס.

כנסת מאיר

כנסת מאיר היא ישיבה קטנה ליטאית שהוקמה בשנה 1996 בראשון לציון.

הישיבה הוקמה על ידי הרב משה מרדכי חדש ונקראת על שם אביו הרב מאיר חדש. בתחילה התנהלה הישיבה על ידי הרב שמואל טרוביץ ולאחר פטירתו מנוהלת הישיבה על ידי המשגיח הרב מאיר מילוא, ראש הישיבה הרב שמעון בן ציון ברוורמן, הישיבה ממוקמת בשיכון המזרח ברחוב עזרא. בתחילת דרכה הייתה בשיכון קאליב הסמוך. לישיבה פנימיה שמיועדת לבחורים שגרים הרחק מהמקום.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ יענקי קצבורג, כך ייראה עולם הישיבות בזמן אלול הקרוב 26 ביוני 2019, באתר כל הזמן
  2. ^ מרבני שכונת רמות פולין בירושלים.
  3. ^ כיהן לפני כן כר"מ בישיבת באר התורה, עד עזיבתה את שכונת בית וגן לעיר בית שמש.
  4. ^ בנו של הרב דוד כהן וגיסם של ראשי הישיבה
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0