ישיבת אור אלחנן

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישיבת אור אלחנן
ישיבה
השתייכות ישיבה ליטאית
מייסדים הרב אלעזר שמחה וסרמן
הרב מאיר חדש
הרב משה מרדכי חדש
ראש הישיבה הרב חיים אריה חדש
הרב צבי וינפלד
תלמידים כ-200
ספרים המכון להוצאת ספרים "אוהל תורה ברנוביץ'"
"אור אלחנן"
(ספרי הרב אלחנן וסרמן)
מיקום ירושלים

ישיבת אור אלחנן - "אהל תורה" ברנוביץ' היא ישיבה גדולה חרדית-ליטאית בירושלים, שאליה מסונפות מספר ישיבות קטנות ברחבי הארץ.

יסוד הישיבה

בשנת ה'תשל"ט (1979) עלה לישראל רבי אלעזר שמחה וסרמן מלוס אנג'לס שבארצות הברית, שם עמד בראשותה של ישיבת "אור אלחנן דקליפורניה" שנוסדה על ידו על שם אביו, רבי אלחנן וסרמן, ולזכר ישיבת "אהל תורה" שהוקמה על ידי אביו בעיר ברנוביץ' שבליטא בשנת ה'תרפ"א (1921). עם עלותו ארצה, העביר את הישיבה בלוס אנג'לס לרשותה של ישיבת חב"ד בעיר, בתנאי ששמה יישמר.

הרב וסרמן רצה להציב גלעד לאביו, באמצעות הקמתה של ישיבה שתתנהל על פי מתכונתה של הישיבה בברנוביץ'. הוא מינה את רבי מאיר חדש, ששימש כמשגיח בישיבות חברון ו"עטרת ישראל", למנהל הרוחני הראשי של הישיבה, ואת בנו, רבי משה מרדכי חדש, לראש הישיבה. לאחר פטירת הרב משה מרדכי בתמוז ה'תשע"ו, מונו בנו הרב חיים אריה חדש וחתנו הרב צבי ויינפלד לראשי הישיבה. אחיו של הרב משה מרדכי, הרב נפתלי חדש, הוא המנהל הרוחני, לצד הרב צבי פלונצ'ק. על צוות הישיבה נמנים הרבנים גרוסנס, גודמן וסומפולינסקי.

מבנה הישיבה

הישיבה התחילה את דרכה כישיבת 'מאור ירושלים' בשכונת סנהדריה מורחבת בירושלים ולאחר מכן בבניין שכור בשכונת עזרת תורה בירושלים, עם קבוצה של בחורים יוצאי ישיבות חברון, בית התלמוד ואחרות. שיטת הלימוד בישיבה קיבלה את צביונה של ישיבת חברון מבחינת סדר היום ומסכתות התלמוד הנלמדות.

תפילות הימים הנוראים של ראש הישיבה, רבי משה מרדכי חדש, ולאחר פטירתו - הרב חיים אריה חדש, מושכות לישיבה מאות אנשים.

כיום מבנה הישיבה הוא בשכונת רוממה בירושלים.

הישיבה ומוסדותיה כיום

בשנת תשנ"ג עברה הישיבה למבנה קבע בשכונת רוממה עילית שבירושלים. הישיבה הגדולה מונה כ-200 בחורים וקרוב ל-100 אברכים. כן נמנים עם תלמידי המוסדות, עוד מאות אחדות של בחורים בישיבות קטנות המסונפות אליה: באחוזת ברכפלד שבמודיעין עילית שבראשה עומד הרב דוד פלדמן, בשכונת גבעת שאול בירושלים בראשות הרב משה בונים קרויס, בטבריה שבראשה הרב אחיקם שבח ובישיבה הקטנה "כנסת מאיר" בראשון לציון.

כמו כן מפעילה הישיבה את המכון להוצאת ספרים "אוהל תורה ברנוביץ'", העוסק בעיקר בעריכת והדפסת ספריו של הרב אלחנן וסרמן. וכן ספרי "מראה מקומות" על הש"ס.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0