רבי אהרן חדש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development.svg
ערך זה נמצא בתהליך עבודה מתמשך. הערך פתוח לעריכה.
אתם מוזמנים לבצע עריכה לשונית, מכלולזציה וסגנון לפסקאות שנכתבו, וכמו כן לעזור להרחיב ולהשלים את הערך.
רבי אהרן חדש
אין תמונה חופשית
לידה בערך 1931
ה'תרצ"א
פטירה 3 בדצמבר 2020
י"ז בכסלו ה'תשפ"א
הרב חדש [מימין] עם רבני ישיבת מיר, ושגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו

הרב אהרון דוד חדש (ה'תרצ"א - י"ז בכסלו ה'תשפ"א) הוא בנו הבכור של רבי מאיר חדש. כיהן כמשגיח בישיבת מיר שבירושלים במשך יותר מיובל שנים.

ביוגרפיה

נולד בשנת ה'תרצ"א לרב מאיר חדש ולצביה נכדת רבי יוסף זונדל הוטנר מאיישישוק. נקרא אהרן דוד על שם בן דודו אהרן דוד אפשטיין בחור מישיבת חברון כנסת ישראל שנרצח בפרעות תרפ"ט בחברון.

בהיותו בן שנתיים נסע עם הוריו להורי אמו בליטא, ובהיותם שם לקחוהו הוריו להתברך מרבי ישראל מאיר הכהן - החפץ חיים. בגיל צעיר רכש בקיאות בספרי תורת המוסר.

למד בישיבת תפארת צבי ובישיבת חברון. נשא את חסידה (נפטרה בתשע"ה) בתו של משגיח ישיבת מיר רבי חיים זאב פינקל.

כמשגיח

לאחר פטירת חמיו רבי חיים זאב פינקל בשנת תשכ"ה, סירב בנו רבי אריה פינקל לכהן כמשגיח במקומו, ורבי אהרן החל לשמש כמשגיח בישיבה, במקביל לרבי חיים שמואלביץ שמסר שיחות לבחורים. רבי אהרן נמנע ממסירת שיחות בהיכל הישיבה, והיה מוסר ועדים בביתו, כאשר ביום ראשון מסר ועד בעברית שנועד לכלל בני הישיבה, ובימי שלישי מסר ועד באידיש שנועד לבני חוץ לארץ שלמדו בישיבה[דרושה הבהרה].

ברוב הזמן היה יושב בבית המדרש המרכזי, אך נהג לבא לפרקים לסדר ערב בבתי המדרש השונים של הישיבה. היה ידוע כמי שמכיר כמעט כל בחור בין אלפי הבחורים. ידועה הקפדתו על הגעת הבחורים לתפילה בבניין המרכזי בישיבה, והוא הנהיג בישיבה כי רק בחור שהגיע לתפילות במשך שנה יקבל מקום לינה בפנימיות של הישיבה. הוא עצמו אף בימי חוליו הקפיד לבוא לתפילה שחרית בישיבה[1].

בי"ז בכסלו ה'תשפ"א לפנות בוקר, נפטר לבית עולמו.

משפחתו

ילדיו

אילן יוחסין


קישורים חיצוניים

הערות שוליים