כוכב הצפון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:מפנה

פרמטרים [ ראו ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

Disambig RTL.svg המונח "פולאריס" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו פולאריס (פירושונים).
‏פולאריס A
PolarisB.jpg
כוכב הצפון כפי שנצפה מטלסקופ החלל האבל
נתוני תצפית
קבוצת כוכבים הדובה הקטנה
שמות נוספים כוכב הצפון, α Ursae Minoris
סוג משתנה קפאידי
בהירות 1.97
סיווג ספקטרלי F7 Ib-II SB
עלייה ישרה 02ʰ 31ᵐ 48.7ˢ
נטייה ‏51″ ‏15′ ‏89°‏+
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 3.64-
מרחק 30 ± 432 שנות אור
9.2±132.45 פארסק
רדיוס 30 רדיוסי שמש
מסה 5-6 מסות שמש
עוצמת הארה פי 2,200 מהשמש
טמפרטורה 7,200 K
כוכב הצפון בקצה העליון של הדובה הקטנה

כוכב הצפון, הקרוי גם פולאריס, הוא כוכב משתנה קפאידי בולט המצביע בקירוב לכיוון צפון. כוכב זה, הנראה רק בשמי חצי הכדור הצפוני, היה, עד המצאת המצפן ומערכת ניווט לוויינית, נקודת עזר עיקרית להתמצאות בים, בלילה. בעולם העתיק, כל מי שהתעתד להיות ספן נזקק להכירו, וגם כיום מציאת כוכב הצפון נלמדת בשיעורי תורת הניווט הימי.

הכוכב נבחר לנקודת עזר משום שהוא נמצא קרוב לכיוון צפון (כלומר - הקו המקשר בינו ובין כדור הארץ יוצר זווית קטנה יחסית עם ציר הסיבוב של כדור הארץ), ומשום שהוא כוכב בהיר יחסית בסביבה חשוכה יחסית. הראשון שהבין כי כוכב הצפון לא מצביע בדיוק לכיוון צפון היה מגלה הארצות היווני פִּיתֶאַס, שחקר את צפון אירופה במאה ה-4 לפנה"ס.

כוכב הצפון הוא למעשה כוכב משולש, כלומר מערכת של שלושה כוכבים, אשר נמצאים בסמיכות זה לזה, ונתונים תחת שדה כבידה משותף. מערכת השמש מתקרבת לעבר פולאריס בקצב של 16 קילומטר בשנייה. פולאריס איננו הכוכב הבהיר ביותר בשמיים, והוא ממוקם רק במקום ה-46 בבהירותו, אך בסביבתו הקרובה הוא הכוכב הבהיר ביותר.

ניתן להתייחס לתואר "כוכב הצפון" כשם זמני של פולאריס. בשל נקיפת ציר כדור הארץ (פרצסיה), שזמן המחזור שלה קרוב ל-26 אלף שנה, פולאריס לא תמיד מצביע לכיוון צפון. כך למשל, לפני כ-3,100 שנים הכוכב הבהיר הקרוב ביותר לכיוון צפון היה כוכב ובעוד 13 אלף שנה, הכוכב הבהיר הקרוב ביותר לכיוון צפון יהיה וגה שבקבוצת נבל[1], ואז הוא יהיה זכאי לשאת את התואר "כוכב הצפון". אולם עד אז פולאריס צפוי עוד להתקרב לצפון המדויק, ושיא הקרבה הזוויתית צפוי להיות בשנת 2100.

דרכים למצוא את כוכב הצפון

  • כוכב הצפון עצמו שייך לדובה הקטנה ("העגלה הקטנה") ונמצא בקצה ה"זנב" שלה.
  • כדי לאתרו בשמי הלילה, יש תחילה למצוא את הדובה הגדולה ("העגלה הגדולה"), קבוצת כוכבים קלה לזיהוי, הנראית כמו סיר עם ידית מעוקמת. אם מתבוננים בהמשכו של הקו הנוצר בין שני הכוכבים הרחוקים ביותר מן הידית בכיוון מעלה, אפשר למצוא את כוכב הצפון. את המרחק בין שני הכוכבים מכפילים בארבע מהכוכב הקיצון ואז מגיעים לכוכב הצפון.
  • ניתן גם למתוח קו בין שני הכוכבים הקיצונים בקסיופאה, וממנו למתוח קו ב-90 מעלות בקירוב (מהצלע הימנית העליונה ב-W או מהצלע השמאלית התחתונה ב-M) עד שמגיעים לכוכב הצפון.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0