כרוכית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שטרודל / כרוכית
שטרודל / כרוכית
סימני פיסוק סימני כתב נוספים

נקודה .
פסיק ,
נקודה ופסיק ;
סוגריים ( ) [ ] { }
נקודתיים :
מקף ־
שלוש נקודות
קו מפריד
סימן שאלה ?
סימן קריאה !
אפוסטרוף
גרש ׳
גרשיים ״
מירכאות “ ” ‘ ’
לוכסן /
סימן תמיהה ?!

אמפרסנד (סימן "וגם") &
כוכבית *
כרוכית @
לוכסן שמאלי \
צלבון (פגיון) † ‡
מעלה °
סולמית #
טילדה ~
קו תחתון _
קו ניצב | ¦
פילקרו
גג ˆ
סימן קרט ^
תבליט רשימה
סימן נומרו
סימן הסעיף §
אחוז %
פרומיל
רבבית
סימן מטבע ¤
שקל
דולר $
סמל סימן מסחרי
סמל סימן מסחרי רשום ®
סמל זכויות יוצרים ©

סימן קריאה הפוך ¡
סימן שאלה הפוך ¿
סימן אירוניה

כְּרוּכִית ("@") (בעברית מדוברת: שטרודל; באנגלית: "At" או "At sign") הוא סימן כתב המצויר על ידי כתיבת האות a ומשיכת קצהּ הימני התחתון לעיגול כמעט שלם מסביבו נגד כיוון השעון.

השימוש העיקרי בסימן הכרוכית הוא בכתובות דואר אלקטרוני, שאז תכליתו להפריד בין שם המשתמש ושם השרת שמארח את תיבת הדואר האלקטרוני. לדוגמה: "yourname@server.com" פירושו המשתמש yourname על השרת server.com.

היסטוריה

ישנן מספר תאוריות לגבי מוצאו של הסימן.

  • אקדמאים איטלקיים טוענים כי איתרו את הסימן @ במאה ה-16, במסמך בנקאי שנשלח על ידי פרנצ'סקו לאפי מסביליה לרומא ב-4 במאי 1536. הסימן שימש זמן רב בשימוש בספרדית ופורטוגזית כקיצור של arroba, יחידה שווה ערך למסה עד 25 ק"ג, ונגזר מהביטוי הערבי של "רביעית" (الربع). באיטלקית, הסמל זכה לפירוש אמפורה (Anfora). כיום המילה arroba משמשת הן עבור הסמל @ והן ליחידת המשקל. באיטלקית, הסמל מייצג את אחד אמפורה, יחידת משקל ונפח המבוססת על תכולת אמפורה סטנדרטית, וקיבל משמעות ושימוש מודרנית של "בשיעור של" או "במחיר של" בצפון אירופה[1].
  • הסמל פותח כקיצור למילים "כל אחד ב" (each at) במחירון, הסמל מייצג a המוקפת ב-e, כדי להבדיל אותה מ"ב" (at) השונה (המסומל על ידי כתיבת a גרידא). דוגמה: "12 תפוחים, כל אחד בדולר", שייכתב "12 apples @ $1", לעומת "12 תפוחים בדולר".
  • נזירים בימי ביניים קיצרו את המילה הלטינית ad (ב-, כיוון, על ידי, על) לצד ספרה. אחת הסיבות לקיצור זה, הייתה מטעמי חיסכון נייר ודיו. כיון שאלפי עמודים של הכתבים המקודשים הנוצריים הועתקו על הפפירוס היקר או קלף, והמילים ב-, מכיוון-, ועל ידי חוזרים ונשנים פעמים רבות, ניתן היה לחסוך כמות ניכרת של משאבים על ידי כך. תאוריה זו מסבירה אם כן, את מקור הגרפיקה של הסמל בכך שהאות a נכתבת, והאות d חוזרת ונכתבת סביבה, כדי להשלים את המילה הלטינית ad.
  • תאוריה אחרת מציעה כי היה זה במקור קיצור של מילת היחס היוונית ανά (התעתיק: "אנה"), כלומר "בשיעור של-" או "עבור-".
  • על פי הסברה, התפתח הסימן מן האות הצרפתית המוטעמת à, שפירושה "ב־" או "אצל".
At-sign evolution.svg

שימוש מודרני

השם הרשמי שניתן לסימן על ידי מכון התקנים האמריקאי (ANSI) וב-ITU-T, גוף קביעת התקנים בטלקומוניקציה שבאיגוד הטלקומוניקציה הבינלאומי, הוא Commercial At, משמע "ב־ מסחרי" או "אצל מסחרי". שם זה מבוסס על השימוש הקודם בסימן בחשבוניות כדי לייצג שכמות מוצרים מסוימת נמכרת במחיר הנקוב ליחידה, לדוגמה: 50 תפוחים @ ₪2 = ₪100.

במדינות שונות מכונה הסימן בכינויים שונים. בישראל מכנים את הסימן במילת הסלנג "שטרודל" (בשל המאפה הדומה לו בצורתו) או במילה "כרוכית" הנרדפת ל"שטרודל", באוסטריה – מולדת עוגת השטרודל – הוא מכונה "a מסחרי", באנגלית – "at" (אצל), בצ'כיה ובסלובקיה – "הרינג", בגרמניה ובסלובניה – "קופיף", ברומניה ובהולנד – "זנב קוף", ברוסיה – "כלבלב", בשוודיה ובדנמרק – "a עם חדק", באיטליה ובצרפת – "חילזון", בקוריאה – "שבלול", באיסלנד – "אוזן" ובהונגריה, "תולעת".

ב־IRC משמש הסימן כקידומת לבעלי זכויות מפעיל בחדרי השיחה, ומכונה "אופ" (אשר נגזר מהביטוי "אופרטור" – מפעיל).

בשפת התכנות Perl מסמלת הכרוכית מערך. בשפת PHP מורה הכרוכית למהדר להתעלם מהשגיאות באותה השורה ובכך מונע את הפסקת התוכנית בעקבות השגיאה האפשרית בשורה. שימוש באפשרות זו נפוץ בשפה כאשר מציינים משתנה בעל ערך התחלתי שאינו קיים (PHP רואה זאת כשגיאה, ועל כן משתמשים בשטרודל כדי למנוע את הודעת השגיאה בידיעה שיושם למשתנה ערך בהמשך ריצת התוכנית).

בכמה מנגנוני הזדהות ברשת האינטרנט (ftp, ssh, דוא"ל (כנ"ל) וכדומה) הכרוכית מבדילה בין פרטי הזיהוי לבין כתובת השרת, לדוגמה: ftp://myname:[email protected]

באנגלית משתמשים בסימן זה לציון שעה או מקום של אירוע. לדוגמה meeting @ my home או see you @ 16:00.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ פיליפ ווילאן, [email protected] wrote it first 500 years ago, באתר הגארדיאן, 31 ביולי 2000 (באנגלית)